Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.
Liečbu akútnych nekomplikovaných bolestí chrbta ordinuje všeobecný lekár. Cieľom terapie je potlačiť bolesť a zabezpečiť opätovnú mobilizáciu a zaradenie pacienta do pracovného života (pri dlhšie trvajúcej pracovnej neschopnosti a kľude sa niekoľkonásobne zvyšuje riziko dlhodobého pretrvávania ťažkostí, až prechodu choroby do chronického štádia). Pri ťažších, opakujúcich či dlhšiu dobu prebiehajúcich bolestiach, prichádza na rad vyšetrenie odborným lekárom – ortopéd, neurológ, fyziater, algeziológ či traumatológ. Liečba je vždy individuálna a závisí od konkrétneho pacienta a charakteru jeho ťažkostí.
Na tlmenie bolesti lekár najčastejšie predpisuje analgetiká (slabé opiody – Doreta, Zaldiar, Tramal, Tralgit a iné; neopioidové analgetiká – Novalgin, Katadolon…) alebo nesteroidné protizápalové liečivá – NSA (Flector, Veral, Aulin, Arthrotec, Dicklofenac, Aflamil, Flugalin, Surgam, Napsyn, Vimovo…), ktoré sa kombinujú s tzv. myorelaxanciami – lieky uvoľňujúce svalové napätie, kŕče (Dorsiflex, Mydocalm). Ďaľšou možnosťou potlačenia bolesti sú obstreky bolestivých miest lokálnymi anestetikami, ktoré spôsobia znecitlivenie postihnutých oblastí. Bolesť chrbta môže mať niekedy charakter neuropatickej bolesti, t.z. že bolesť je spôsobená postihnutím nervového systému napr. tlačením medzistavcovej platničky na nervový koreň (často bolesť vyžarujúca do bočnej alebo zadnej strany nohy). Vtedy môže neurológ predpísať lieky na neuropatickú bolesť (antidepresíva, antiepileptiká) – Lyrica, Gabapentin, Cymbalta, Gabagamma a iné. Nemalú úlohu v terapii bolesti chrbta, najmä chronickej, zohráva aj psychika pacienta, niekdy je potrebná návšteva psychológa či psychiatra.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana