Bolesť chrbta

Ako liečiť bolesť chrbta?

Prvým krokom v liečbe bolestí chrbta je logicky pokoj na lôžku (chrbticu nenamáhať), užitie liekov proti bolesti, často aj liekov, ktoré uvoľňujú stuhnuté svalstvo. Ak sa jedná o bolesť, ktorá je sprievodným príznakom nejakého ochorenia (osteoporóza, artritída..), dôležité je liečiť aj samotnú chorobu. Významnú úlohu pri bolestiach chrbta zohráva aj fyzioterapeut (fyziater) a rôzne rehabilitačné techniky, z alternatívnej medicíny dosahuje výborné výsledky akupunktúra. V prípade závažných ťažkostí môže byť konečným riešením chirurgická liečba.

Liečbu akútnych nekomplikovaných bolestí chrbta ordinuje všeobecný lekár. Cieľom terapie je potlačiť bolesť a zabezpečiť opätovnú mobilizáciu a zaradenie pacienta do pracovného života (pri dlhšie trvajúcej pracovnej neschopnosti a kľude sa niekoľkonásobne zvyšuje riziko dlhodobého pretrvávania ťažkostí, až prechodu choroby do chronického štádia). Pri ťažších, opakujúcich či dlhšiu dobu prebiehajúcich bolestiach prichádza na rad vyšetrenie odborným lekárom – ortopéd, neurológ, fyziater, algeziológ či traumatológ. Liečba je vždy individuálna a závisí od konkrétneho pacienta a charakteru jeho ťažkostí.

K základnym opatreniam úspešnej terapie bolestí chrbta patrí správna pohybová aktivita, to znamená, že po odstránení bolestí treba čím skôr zahájiť aktívnu rehabilitáciu pacienta. Pokoj na lôžku a dlhodobá inaktivita brzdia liečenie poškodeného tkaniva, naopak rehabilitácia a fyzioterapia upravujú svalovú nerovnováhu, obmedzenú pohyblivosť, pohybové stereotypy, zamedzuje sa chybnému zaťažovaniu chrbtice. Metódam fyzikálnej liečby a balneoterapie sa venuje fyziater, fyzioterapeut alebo kvalifikovaný rehabilitačný pracovník. Používajú sa špeciálne masáže, cviky, aplikácia tepla (napr. bahenné zábaly), fotoliečba, vodné cvičenia, elektroliečba.

Cieľom liečby voľnopredajnými liekmi je zmierňovať bolesť, uvoľniť svalstvo, v prípade že bolesť je sprievodným symptómom iného ochorenia napr. artrózy môžte si v lekárni kúpiť doplnky výživy, ktoré zmierňujú alebo predchadzajú ťažkostiam spôsobenými ochorením. Konkrétnym liekom sa venujeme v článku Lieky proti bolesti.

 

…čítať viac o Bolesti chrbta

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.