Astma

Príčiny a prejavy astmy

Astma je chronické ochorenie dýchacieho traktu, ktoré postihuje hlavne priedušky. Ide o zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovaným výskytom záchvatov. Priedušky sa zužujú, čo je následok opuchnutia ich sliznice. Zúženie sťažuje prienik vzduchu do pľúc a z pľúc, čo vedie k vzniku dýchacích ťažkostí. Rozvinuté krajiny západného sveta s najvyšším výskytom astmy v populácii (5-15 %), patria zároveň aj ku krajinám s najnižšou úmrtnosťou na toto ochorenie. Z toho vyplýva, že kvalitná zdravotná starostlivosť a liečba môže významným spôsobom ovplyvňovať priebeh tohto ochorenia.

U viac ako 50 % astmatikov je spúšťacim faktorom záchvatu alergická reakcia, kedy ide o prehnanú reakciu imunitného systému pacienta na tzv. alergén. Alergén sa môže dostať do tela vdýchnutím (pele tráv, burín, stromov, roztoče) alebo aj po požití (potravinová alergia-kravské mlieko, morské plody, burské oriešky). Nemalú úlohu pri vzniku astmy zohráva aj vrodená (geneticky daná) náchylnosť na vznik alergickej reakcie. Spúštačom može byť aj stres či fyzická záťaž (tzv. námahou vyvolaná astma). Jednoznačná odpoveď na otázku čo spôsobuje astmu teda neexistuje.

Astmatické ťažkostí spôsobujú aj lieky, preto by astmatici mali zvýšiť opatrnosť pri užívaní salicylátov (aspirín, acylpyrín, anopyrín) či beta-blokátorov (Atenobene, Carvedigamma, Concor, Coryol, Metoprolol, Coronal…).

Vznik astmy podporuje aj nadmerná liečba antibiotikami, ktoré nielenže pôsobia nepriaznivo na stimuláciu imunitného systému, ale aj narúšajú bakteriálnu flóru v čreve. Črevná sliznica je dôležitý faktor imunitného systému pri rozvoji alergie. Na druhej strane môže za vznikom astmy stáť aj nedostatočná resp. zanedbaná liečba nejakého alergického ochorenia.

Ako sa astma prejavuje?

Hlavným prejavom astmy je astmatický záchvat, kedy dochádza k opuchu sliznice a následnému zúženiu priedušiek. Objaviť sa môže aj zvýšená tvorba hlienu. Medzi príznaky astmy, resp. astmatického záchvatu patria:

  • dýchavičnosť – pocit ťažkého dýchania (kvôli nedostatku vzduchu)
  • pískanie v hrudníku (v prieduškách)
  • záchvaty kašla (suchý, dráždivý, prítomný najmä v nočných hodinách)
  • tlak v hrudi (pocit neschopnosti vykonať hlboký úplný nádych)
  • znížený fyzický výkon

Záchvaty sa najčastejšie objavujú v noci a nad ránom, ale môžu sa vyskytovať kedykoľvek v priebehu dňa.

…čítať viac o Astme

Súvisiace články:

Liečba astmy

Dôležité vitamíny pri astme

Prvá pomoc pri záchvate

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.