Astma

Liečba astmy

ako sa lieci astma, astmaticky zachvat

Liečba astmy je veľmi individuálna, závisí od stupňa ochorenia aj samotnej príčiny. Patrí výhradne do rúk lekára – alergológa. Jej cieľom je najmä zmiernenie príznakov astmy – zníženie počtu záchvatov a ich závažnosti, z ktorých väčšina môže byť úspešne liečená a pacient môže viesť aktívny a plnohodnotný život. Rozvinuté krajiny západného sveta s najvyšším výskytom astmy v populácii (5-15 %), patria zároveň aj ku krajinám s najnižšou úmrtnosťou na toto ochorenie. Z toho vyplýva, že kvalitná zdravotná starostlivosť a liečba môže významným spôsobom ovplyvňovať priebeh tohto ochorenia.Veľmi dôležitá je spolupráca pacienta s lekárom a dodržiavanie liečby.

Na čo by ste nemali zabúdať ?

– Prvý krok čo treba urobiť je odstrániť z prostredia spúšťače záchvatov, najmä alergény (roztoče, srsť, peľ, prach, stres…).

– Doležitý je aj pravidelný pohyb a šport (veľmi vhodné je plávanie), treba ho však vykonávať opatrnejšie ako u zdravých ľudí. Úvod cvičenia má byť pomalý a pozvolný, keď sa telo rozohreje ťažkosti s dýchaním nenastanú a tým sa predíde tomu aby astmatik pri telesnej námahe reagoval zhoršením dýchania (čo je často dôvod prečo sa pacienti športu vyhýbajú). Nedostatok pohybu však vedie k zhoršeniu kondície a ochabnutiu svalov (aj dýchacích), dochádza k zhoršeniu priebehu astmy.

– Dychové cvičenia resp. dychová gymnastika – posilníte si tak dýchacie svaly a nacvičíte si bránicové dýchanie, ktoré je veľmi dôležité počas astmatického záchvatu

Klimatická liečba zahŕňa pobyt vo vysokohorských a prímorských podmienkach – čistejšie ovzdušie s minimálnym výskytom alergénov a iných spúšťačov má priazniý vplyv pri liečbe všetkých alergických ochorení.

Speleoterapia –  liečba v soľných jaskyniach je výborná doplnková liečba pacientov s astmou. Založená je na vdychovaní prírodného suchého aerosólu chloridu sodného. Aerosól sa tvorí postupným rozpúšťaním soľných stien v dôsledku prirodzenej vlhkosti v jaskyni. Ide o novodobú  a stále viac vyhladávanejšiu alternatívnu metódu na liečbu dýchacích ťažkostí a alergií.

Lieky na liečbu astmy ordinuje vždy lekár, všetky sú viazané na lekársky predpis.

Súvisiace články:

Prvá pomoc pri astmatickom záchvate

Dôležité vitamíny pri astme

Viete správne inhalovať?

Príčiny a prejavy astmy

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.