Alergické ochorenia

Prečo vzniká alergia?

Alergia patrí medzi najbežnejšie chronické ochorenia, ktorými vo vyspelých krajinách trpí minimálne tretina populácie a ich výskyt stále stúpa. Ochorenie má rôzne prejavy a rôzne príčiny a preto je aj liečba alergie individuálna. Môže vzniknúť kedykoľvek v priebehu života, najčastejšie medzi 15-25 rokom. Alergia je obranná nadmerná reakcia imunitného systému nášho organizmu na látky z vonkajšieho prostredia, kedy dochádza k tvorbe protilátok, ktorých úlohou je tieto látky zneškodňiť. Tieto cudzie látky, spúšťače alergickej reakcie, nazývame alergény. Alergény sa do organizmu dostávajú dýchacími cestami, kožou, sliznicami, tráviacim traktom alebo terapeutickým podaním (lieky). Alergény sú pre zdravého človeka neškodné, avšak s nimi príde do styku „citlivá“ osoba (ktorá má predpoklady k alergii), organizmus reaguje vyplavením zvýšeného množstva histamínu, ktorý je zodpovedný za prejavy alergie. Imunitný systém si pamätá všetko, s čím sa stretol, takže ked sa v budúcnosti stretne s rovnakou látkou – alergénom, môže zareagovať dokonca oveľa prudšou reakciou.

Počet ľudí trpiacich alergiou sa neustále zvyšuje. Prečo je tomu tak? Existuje viacero hypotéz, ktorými sa vysvetľuje zvýšená incidencia alergií. Jedna z nich je hygienická hypotéza. Trávime priveľa času v uzavretých miestnostiach, nie v prírode; neprichádzame do kontaktu so zvieratami, rastlinami, zeminou tak často ako v minulosti. Používame antibakteriálne mydlá, pijeme sterilizované mlieko, dýchame filtrovaný vzduch, užívame neprimerane veľké množstvo antibiotík (občas úplne zbytočne). Náš imunitný systém sa nemá na čom učiť a trénovať,  telo tak  považuje aj prirodzené látky z prostredia za cudzorodé (cudie-škodlivé) a bráni sa. Ďaľšia hypozéza zahŕňa zmeny v našom stravovaní. Nekvalitná strava, polotovary, málo zeleniny; niektorí odborníci sa domnievajú, že znížený príjem vitamínu D (aj menej častý pobyt na slnku, ktorý je nevyhnutný pre syntézu vitamínu D), omega-3-mastných kyselín a antioxidantov v strave prispieva k vzniku alergie.

Na vzniku alergie sa do veľkej miery podieľa genetika, kedy hovoríme o tzv. atopii – dedične podmienený sklon k tomu, aby sa človek stal alergikom. Napriek tomu, aj zdraví rodičia môžu mať alergické dieťa. Ak alergiou trpí otec, riziko ochorenia je 40%, u matky alergičky je to 50%, ak sú alergici obaja rodičia, riziko vzniku alergie u detí je 70 až 100%. Druhá príčina vzniku alergie je vonkajší faktor – alergén. Prvý kontakt s alergénom pritom prebieha bez akýchkoľvek symptómov – imunitný systém reaguje na alergén vznikom málého množstva protilátok (senzibilizácia). Pri ďaľšom kontakte s tým istým alergénom (za niekoľko dní, týždňov či mesiacov od prvého kontaktu) si imunitný systém spomenie na prvý kontakt a reaguje masívnou tvorbou protilátok – vzniká alergická reakcia.

Súvisiace články:

Neznášanlivosť laktózy nemusí byť strašiak

Alergici, pozor na skríženú alergiu!

Novodobá choroba-histamínová intolerancia…ešte ste o nej nepočuli?

Liečba alergie

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana