Alergické ochorenia

Liečba alergie

Základom liečby alergie je vylúčenie alergénu z prostredia. Takže ak ste napríklad alergickí na peľ, musíte obmedziť pobyt v prírode, kde je vysoký výskyt peľu. Ak na nejakú kozmetiku, musíte sa jej vzdať, v prípade alergie na nejakú potravinu je nevyhnutné ju odstrániť zo svojho jedálnička. Tieto opatrenia však nie sú vždy postačujúce, preto musíme siahnúť po liečbe liekmi. Spôsobov liečby alergie je mnoho a o jeho vhodnom  výbere musí rozhodnúť alergológ. Pri dodržiavaní správneho režimu a liečby sú niektoré alergické reakcie vyliečiteľné. 

Tablety proti alergii 

ZODAC, ZYRTEC, CLARITINE, FLONIDAN, CETIRIZIN SANDOZ, XYZAL

– Lieky proti alergii sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu. Ide o antihistaminiká, ktoré obsahujú rovnaké liečivo ako niektoré lieky viazané na lekársky predpis (cetirizín, loratadín, levocetirizín), rozdiel je len vo veľkosti balenia. Voľnopredajné sú len sedem alebo desať tabletové balenia. 

Nosné spreje a  kvapky proti alergii 

VIBROCIL sprej/kvapky

– Vibrocil je dekongestant, ktorý odstraňuje opuch a upchatie nosa vazokonstrikciou (stiahnutím) ciev v nose. Liečba by nemala presiahnúť dĺžku 7 dní, kvôli riziku vzniku návyku – „sanorizmus“ (prítomnosť dekongestantu).

 Livostin sprej

–  Sprej obsahuje protialergické liečivo určené na liečbu alergickej nádchy, kedy uľavuje od kýchania, svrbenia v nose a zmierňuje výtok z nosa. Môže sa aplikovať dlhodobo.

ALLERGODIL sprej 5ml

– Allergodil sprej obsahuje protialergické liečivo. Voľnopredajný je dostupný iba v 5 ml balení, väčšie balenie je už viazané na lekársky predpis. Aplikuje sa pravidelne dvakrát denne. O dĺžke liečby týmto pripravkom rozhoduje lekár,  liek je možné užívať dlhodobo.

BECLOMET NASAL AQUA 50μg

– Beclomer sprej už obsahuje korikosteroidné liečivo, ktoré zmierňuje zápal a opuch nosovej sliznice. Aplikuje sa dvakrát denne po dva vstreky do každej dierky – zahajovacia dávka, potom už len jedenkrát denne (ráno) po dva vstreky alebo dvakrát denne po jednom vstreku do oboch dierok. Dlžku liečby určuje lekár, možná je aj dlhodobejšia liečba, dôležitá je pravidelná každodenná aplikácia. 

Spreje s obsahom morskej vody 

MAR PLUS, QUIXX, PHYSIOMER, STERIMAR, VINCENTKA

– Pri liečbe alergickej nádchy sa odporúčajú ako doplnková liečba spreje s obsahom morskej vody, ktoré sú určené na zvlhčenie, čistenie a ošetrenie suchej nosovej sliznice. Pomáhajú zmenšiť opuch sliznice a odstraňovať infekčné činitele a alergény. Pôsobia prevenčne proti vniknutiu alergénov. Ich výhoda je, že sú bezpečné a môžu sa podávať dlhodobo.

Očné kvapky proti alergii 

VISINE CLASIC, SENSILUX kvapky – používajú sa na podráždené oči (vietor, prach, dym…), ale tiež na odstránenie ťažkostí (zmiernenie svrbenia, pálenia, nadmerného slzenia) u alergických zápalov očí. Liek sa kvapká do očí 2-3x denne, nie však dlhodobo!

SANORIN ANALERGIN – obsahuje protialergické liečivo aj liečivo s vazokonstrikčným – cievy sťahujúcim účinkom. Používa pri sennej nádche, vazomotorickej nádche, kedy sa kvapká do nosa, ale aj  pri alergických zápaloch spojoviek, kedy sa aplikuje do očí (nosno-očná instilácia). Nepoužívať dlhodobo!

Gély, maste na vonkajšie použitie 

Voľnopredajné maste a gély sa používajú pri akútnej kožnej alergickej reakcii. Nepoužívajú sa dlhodobo, nie sú vhodné na liečbu atopického ekzému.

HYDROCORTISON masť – je jediná voľnopredajná masť s obsahom kortikosteroidu. Používa sa na miestne zápalové a alergické kožné ochorenia neinfekčného pôvodu, napr. pri podráždení kože kozmetickými a čistiacimi prostriedkami, pri uštipnutí hmyzom atď. Rovnako ako u mastí s obsahom kortikosteroidu, ktoré sú viazané na lekársky predpis, je jej použitie časovo obmedzené na 2-3 týždne. Ak dovtedy príznaky nevymiznú, treba navštíviť lekára.

FENISTIL gél, PSILO-BALSAM – obsahujú protialergické liečivo. Používajú sa na zmiernenie alergických kožných reakcií ako je svrbenie kože, sčervenanie, žihlavka napr. po bodnutí hmyzom, slnečnej alergii, ľahkých popáleninách atď. Po aplikácii gélu sa koža nemá vystavovať slnečnému žiareniu.

Súvisiace články:

Novodobá choroba-histaminová intolerancia…ešte ste o nej nepočuli?

Prečo vzniká alergia?

Potravinová alergia

Omega-3-kyseliny proti alergii?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana