Alergické ochorenia

Dobré tipy pri alergii

Výborným a šetrným spôsobom prevencie aj liečby alergií (astma, senná nádcha) je inhalácia. Viacero štúdií potvrdilo, že slaná (minerálna) voda dokáže odstrániť opuch slizníc dýchacích ciest (upchatý nos) a zároveň pomáha pri rozpúšťaní hlienov. Obľúbená a v lekárňach ľahko dostupná je napríklad voda Vincentka. Okrem klasického inhalovania (naparovania) je na trhu dostupných množstvo špeciálnych inhalátorov – prístrojov, ktoré Vám inhalovanie urobia jednoduchým a efektívnym.

Pri problémoch s dutinami a alergiami doporučujú alergológovia a ORL lekári stále častejšie nosové konvičky. Nosová konvička je zdravotnícka pomôcka bežne dostupná v lekárni, ktorá sa používa na výplach nosa – nosovú hygienu. Pri silnom prechladnutí alebo akútnom zápale  prinosových dutín sa nos vyplachuje slanou vodou, prípadne Vincentkou  2-4x denne, ako preventívne opatrenie pri alergii 1xdenne.

V liečbe rôznych druhov alergií sa výborne osvedčila – haloterapia (soľná terapia). Pobyt v solných jaskyniach predstavuje bezliekovú prírodnú doplnkovú metódu, ktorá sa úspešne využíva pri liečbe mnohých chronických ochorení dýchacieho traktu a alergií. Ak sa Vám nechce do jaskyne, môžete si kúpiť soľnú fajku.

Za množstvo alergických reakcií je zodpovedná skrížená alergia medzi vdychovanými alergénmi (pele tráv a stomov) a podobnými alergénmi v potravinách, t.z. že aj niektoré potraviny, štruktúrou blízke peľovému alergénu môžu vyvolať alergickú reakciu – pacient, ktorý je precitlivený (alergický) na peľ reaguje alergickými ťažkosťami po požití určitých potravín. Preto by si ľudia alergickí na:

  •  pele tráv mali dať pozor na rajčiny, sóju, arašidy, pšeničnú múku, melón
  •  peľ brezy – pozor na ovocie, exotické ovocie, zeler, zemiaky, mandle, vlaššké orechy
  •  peľ aretmisie – pozor na koreniny (kari, chilli, bazalka,oregáno), zeler, mango
  •  latex – pozor na banány, avokádo, kiwi, papaya, figy
  •  roztoče – pozor na krevety, ustrice, slimáky, langusty, raky

Vedeli ste, že:

  •  43 % ľudí, ktorí trpia alergickou nádchou. má problém so spánkom
  •  Neliečená alebo zle liečená alergia na peľ môže vyústiť do ďaľších komplikácií- prieduškovej astmy                                                               

Súvisiace články:

Alergici, pozor na skríženú alergiu!

Liečba alergie

Alergia na lieky

Na čo všetko môžme byť alergickí?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana