Alergické ochorenia

Alergici, pozor na skríženú alergiu!

Potravinové alergie a neznášanlivosti nie sú dnes nič neobvyklé. Nie každý však vie, že za 50-80% potravinových reakcií je zodpovedná tzv. skrížená alergia medzi napr. peľovými alergénmi a alergénmi v potravinách. To znamená, že u peľového alergika môže vyvolať alergickú reakciu aj potravina, ktorá obsahuje štruktúrou podobnú látku peľu. Ľudia alergickí na pele trpia 2-3x častejšie potravinovými alergiami. Skrížená alergia sa obvykle prejaví už pár minút po zjedení určitej potraviny pálením pier, podnebia, svrbením v ústach, opuchom, škriabaním v krku čí vyrážkami. Objaviť sa môže aj nádcha, opuch sliznice, zápaly spojiviek a iné. Skrížené alergie sa vyskytujú kedykoľvek v priebehu roka, najčastejšie však počas peľovej sezóny. Napríklad niektorí ľudia nemôžu jesť kiwi v období, keď kvitne breza, ale mimo tohto obdobia ťažkosti nemávajú.

Na zabránenie alergickej reakcie často postačí tepelná úprava jedla, kedy sa alergény varom znehodnotia a nie sú schopné vyvolať alergickú reakciu. Sú však aj výnimky, ktoré obsahujú termostabilné alergény, ktoré odolávajú aj vysokým teplotám ako zeler (najagresivnejšia zelenina, čo sa týka skrížených alergií), petržlen, arašidy, orechy a iné. Pri precitlivelosti na jablká niekedy stačí jablko ošúpať alebo uprednostniť červené jablká, ktoré zvyknú spôsobovať menej ťažkostí ako zelené. Pri alergii na peľ sa môže vyskytnúť alergická reakcia aj po požití bylinkových čajov alebo rastlinných sirupov či kvapiek proti kašlu. Nížšie uvádzame konkrétne príklady skrížených alergií, ktoré sa môžu vyskytnúť.

Ľudia alergickí na peľ brezy môžu zareagovať alergickou reakciou na:

  • – jablko, hruška, višňe, čerešne, marhuĺa, broskyňa, kiwi, avokádo, litschi
  • – zeler!!, zemiaky, špargľa, hrášok, mrkva
  • – orechy – vlašské, lieskovce, mandle

Ľudia alergickí na peľ artemisie (palina) môžu zareagovať alergickou reakciou na:

  • – zeler!!, pertržlen, mrkva, paštrnák, mango
  • – koreniny – chili, fenikel, kari, artičoky, koriander, oregáno, majorán, bazalka, tymián, rozmarín, feferonky, čierne a zelené korenie, slnečnicové semienka
  • – rumanček, mäta, šalvia

Ľudia alergickí na pele tráv môžu zareagovať alergickou reakciou na:

  • – rajčiny, melón, mango, cukrová repa, špenát, sója, šošovica, arašidy, pšeničná múka

Ľudia alergickí na roztoče môžu zareagovať alergickou reakciou na:

  • – krevety, ustrice, krab, langusta, slimák

Ľudia alergickí na latex môžu zareagovať alergickou reakciou na:

  • – Banány, kiwi, avokádo, papaya, ananás, grapefruit, melón, broskyňa, figy, datle, gaštany
  • – Paradajky, špenát, zemiaky

Alergiu, ekzém alebo astmu môžu zhoršiť aj farbivá a prísady v liekoch a potravinách (tzv. syndróm čínskej kuchyne). Rizikový je glutamát sodný (E621), sójová omáčka, oriešky alebo potraviny a lieky s obsahom farbiva tatrazín (Nurofen Instant)a erytrozín (Ibalgin).

Súvisiace články:

Na čo všetko môžme byť alergickí?

Novodobová choroba-histamínová intolerancia…ešte ste o nej nepočuli?

Liečba alergie

Omega-3-kyseliny proti alergii?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.