Homeopatia

Homeopatia pri chrípke a prechladnutí

Homeopatia sa teší čoraz väčšej obľube, možno aj preto, že má málo kontraindikácií a môžu ju bezpečne používať aj malé deti, tehotné a dojčiace ženy. Pri chronických indikáciách sa musí užívať dlhodobejšie, treba zároveň navštíviť zdatného homeopata, ktorý zvolí najvhodnejšiu kombináciu monokomponentných homeopatík, čo mnohých pacientov od tejto liečby odrádza. Pri akútnych problémoch sa však užívajú len krátkodobo, podobne ako pri alopatickej liečbe, rovnako sú v ponuke aj polykomponentné prípravky vhodné pre väčšinu ľudí, preto ich skúša stále viac pacientov. Najširšia ponuka polykomponentých homeopatických liekov je na liečbu chrípky a prechladnutia, mnohé sú notoricky známe z reklám, avšak existuje aj niekoľko homeopatických prípravkov, ktoré nie sú až také známe, ich účinnosť je však rovnaká, ak nie lepšia. Veľkou výhodou homeopatík je, že sa dajú použiť pri liečbe vírusových infekcií (chrípka, prechladnutie a mnohé ďalšie), pri ktorých sa v alopatickej liečbe používajú len lieky na potláčanie jednotlivých symptómov.

Prevencia a celková liečba chrípky a prechladnutia

Najznámejším homeopatickým liekom proti chrípke a prechladnutiu je bezpochyby Oscillococcinum. Menej známe ale je, že existuje prípravok Gunaprevac, ktorý okrem extraktu z pečene a srdca Anas barbarie (jediná zložka v Oscillococcinum) obsahuje aj ďalšie komponenty, má teda potencionálne širšie využitie. Pri už rozvinutom chrípkovom ochorení je zase vhodnejšie použiť Paragrippe, ktoré sa v prípade potreby môže kombinovať aj s prípravkom Oscillococcinum. Samostatným prípravkom je liek Engystol, ktorý má dokázané protivírusové pôsobenie a rovnako sa môže použiť aj ako prevencia, či liečba rôznych infektov.

OSCILLOCOCCINUM – je určené na prevenciu a liečbu prechladnutia a chrípky. Ako prevencia sa odporúča 1 dávka 1x týždenne, počas rozvinutého ochorenia sa odporúča 1 dávka 2x denne (ráno a večer) po dobu 1-3 dní. Obsah celej 1 dávky (predstavuje 1 celá tubička piluliek) sa nechá voľne rozpustiť pod jazykom 15 minút pred jedlom alebo hodinu po jedle.

ENGYSTOL tablety – sú určené na liečbu a prevenciu vírusových ochorení, teda okrem chrípky aj hepresu, pásového oparu, alebo napríklad kiahní. Užíva sa 1 tableta 3x denne. Pri akútnych stavoch sa užíva 1 tableta každých 15 minút (maximálne však počas dvoch hodín). Po zmiernení ťažkostí sa intervaly podávania predlžujú. Tablety sa užívajú 10- 15 minút pred jedlom a nechajú sa voľne rozpustiť pod jazykom.

GUNAPREVAC – obsahuje rovnako ako Oscilococcinum extrakt z pečene a srdca Anas barbariae, okrem toho ešte echinaceu PARAGRIPPE – je určené na liečbu chrípkového ochorenia spojeného s bolesťami hlavy a horúčkou. Užíva sa v dávke 2 tablety pri prvých prejavoch chrípky a potom každú 1-2 hodiny. Tablety sa užívajú pred jedlom, nechajú sa voľne rozpustiť v ústach alebo v malom množstve vody. Liek sa vysadzuje v závislosti od zlepšenia stavu.

VIBURCOL čapíky – sa používajú najmä u detí, pri stavoch nepokoja počas prebiehajúcej infekcie s horúčkou aj bez horúčky. Čapíky sa zavádzajú do konečníka v dávke 1 čapík 2-3x denne. Deťom do 6 mesiacov aplikujeme 1 čapík 2x denne. V akútnych stavoch 1 čapík každú hodinu. Po zmiernení ťažkostí sa intervaly podávania predlžujú.

Podpora imunitného systému

Na cielené zvýšenie odolnosti proti chrípke a prechladnutiu sa používajú lieky Oscillococcinum, Gunaprevac i Engystol, špecifický účinok má ale Lymphomyosot, ktorý je vhodný skôr na dlhodobé užívanie, kedy zlepšuje funkciu lymfatického systému, čo má za následok zvýšenie odolnosti voči infekciám. Používa sa aj pri opakovaných angínach (aj v kombinácii s Angin – Heel) alebo opuchoch lymfatických uzlín rôzneho pôvodu.

LYMPHOMYOSOT kvapky alebo tablety – používajú sa pri opuchoch lymfatických uzlín, ako podporná liečba angíny, pri opakovaných infektoch mandlí, pri zníženej obranyschopnosti organizmu, opuchoch žliaz alebo pooperačných a poúrazových opuchoch. Prípravok sa obvykle užíva v dávke 15 – 20 kvapiek (resp. 3 tablety) 3x denne. Po zmiernení ťažkostí sa intervaly predlžujú. Kvapky/tablety sa užívajú pre jedlom a bez alebo len s malým množstvom vody. Tablety obsahujú laktózu, v prípade deficitu laktázy sú preto vhodnejšie kvapky, ktoré obsahujú etanol.

Kašeľ

Jediným polykomponentým prípravkom na kašeľ na našom trhu je momentálne Stodal sirup. Je určený na liečbu aj suchého kašľa, aj na podporu vykašliavania pri zahlienení. Kedysi obľúbené kvapky určené na liečbu suchého, záchvatového kašľa Drosera compose majú v súčasnosti zrušenú registráciu.

STODAL sirup – sa používa na liečbu suchého, aj vlhkého kašľa. Obvykle sa užíva u dospelých a mladistvých  (11 až 18 rokov) v dávke 15 ml 3 až 5x denne, deti do 11 rokov v dávke 5 ml 3 až 5x denne.

Bolesť hrdla a angína

HOMEOGENE 9 – sa používa pri bolesti hrdla, zápaloch hrtana a zachrípnutí. Užíva sa 1 tableta každú hodinu. Intervaly je možné predlžovať v závislosti od zlepšenia stavu.

ANGIN-HEEL S – sa používa na liečbu akútnej, i chronickej angíny. Pri komplikovanom priebehu alebo pri opakovanej infekcii je vhodné ho kombinovať s prípravkom Lymphomyosot. Dávkovanie by malo byť individuálne, ale zvyčajne sa užíva 1 tableta 3x denne. V akútnych stavoch sa užíva 1 tableta každých 15 minút (maximálne však počas 2 hodín). Po zmiernení ťažkostí sa intervaly podávania predlžujú. Tablety sa užívajú pred jedlom a nechajú sa voľne rozpustiť v ústach.

Nádcha a podráždená nosová sliznica

Pri prechladnutí, kedy je jediným príznakom upchatý nos pomôže liek Coryzalia, prípadne sprej do nosa Euphorbium. V prípade vyložene sennej nádchy sa používa sprej Luffeel, ktorý sa môže doplniť cmúľaním lieku Rhinallergy.

CORYZALIA – je určená na liečbu nádchy a zápalu nosohltana. Užíva sa v dávke 1 obalená tableta každú hodinu od okamihu prvých prejavov choroby. V závislosti od zlepšenia stavu je možné intervaly predlžovať.

EUPHORBIUM COMPOSITUM sprej do nosa – sa používa pri chronickom suchom zápale sliznice nosa, pri suchosti nosovej sliznice, pri chronickom zápale prínosových dutín a na uvoľnenie dýchacích ciest pri vazomotorickej a sennej nádche. Aplikujú sa 1-2 dávky 3-5x denne do každej nosovej dierky, s ústupom príznakov sa dávkovanie postupne znižuje.

Zachrípnutie

HOMEOVOX – sa používa pri zachrípnutí, únave hlasiviek a strate hlasu infekčného i mechanického pôvodu, môže sa užívať aj preventívne. Liek sa obvykle užíva v dávke 2 obalené tablety každú hodinu. Preventívne sa odporúča užívať 2 tablety 5x denne.

Súvisiace články:

Horúčka – najrýchlejšia liečba chrípky a prechladnutia

Ako podporiť imunitu u detí?

Homopatia – rýchla pomoc pre vaše dieťa

Vitamíny proti chrípke – ktoré, koľko a ako?

Účinnosť verzus neúčinnosť homeopatie?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana