Enzymoterapia lieči nielen zápaly

Enzymoterapia na našom trhu

Vďaka systémovej enzymoterapii získala moderná medicína možnosť výrazneho pokroku v liečbe mnohých ochorení. Postupné odhalovanie princípu pôsobenia jednotlivých enzýmov v organizme pozmenilo uhol pohľadu na pôvod i priebeh niektorých chorôb a stále nie je konečné. Zo strany výrobcov citiť neustále snahy o zlepšovenie biologickej dostupnosti a efektívnosti liečby. Každopádne pozornosť, ktorá sa venuje enzýmom a ich využitiu nedosahuje takú úroveň akú by si zaslúžila. Viac v článku Kde sa enzýmy berú a kde je problém?

U nás sa enzymoterapia používa najmä v traumatológii (úrazy, operácie, športovci), ortopédii a reumatológii (artóza, artritída). Pomaly si získava svoje miesto ako podporná liečba pri užívaní antibiotík a tiež ako doplnková liečba onkologických ochorení. Viac v článku Kde všade pomáha enzymoterapia?

Prvenstvo v systémovej enzymoterapii u nás drží jednoznačne Wobenzym, na trhu je už desiatky rokov s preukázateľnými výsledkami. Pomaly sa začínajú do popredia pretláčať enzýmové preparáty aj iných výrobcov, ktoré sa prispôsobujú meniacemu sa trhu a najnovším výskumom a ich zloženie ako aj pôvod enzýmov sa od klasického Wobenzymu líši. Všetky prípravky systémovej enzymoterapie sú dostupné bez lekárskeho predpisu. V porovnaní so zahraničím sa u nás nachádza len malá hŕstka enzýmových preparátov, častokrát bohužiaľ s menej aktívnymi enzýmami ale podstatne vyššou cenou. Enzýmový trend sa uberá smerom nahradenia enzýmov zo živočíšnych zdrojov enzýmami rastlinnými, bakteriálnými a plesňovými; mení sa aj spôsob hodnotenia enzýmovej účinnosti – kvalitné preparáty hodnotia svoje enzýmy ich aktivitou (jednotky látok, ktoré majú rozkladať), nie množstvom (miligramy) v jednej tablete a podobne.

WOBENZYM

Wobenzym patrí u nás k najznámejším a najužívanejším prípravkom systémovej enzymoterpie. Medzi jeho hlavné plus oproti ostatným enzýmovým zmesiam patrí, že je registrovaný ako liek a nie doplnok výživy t.z. že prešiel niekoľkými fázami klinických štúdii, kde bola overená jeho neškodnosť, ale predovšetkým účinnosť v zmysle zlepšenia zdravotného stavu.

Poznámka: Na liek sa oproti doplnku výživy kladú oveľa náročnejšie a prísnejšie požiadavky pri výrobe aj na samotné zloženie lieku. Liek obsahuje „farmakologicky účinné“ množstvá liečiv, ktorých obsah je definovaný a kontrolovaný Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Výživový doplnok má štatút potraviny – obsah účinných látok a ich prínos pre zdravie deklaruje len výrobca a úrady dozerajú len na zdravotnú neškodnosť a bezpečnosť doplnku, nie účinnosť.

Wobenzym obsahuje zmes špeciálne navrhnutých enzýmov získaných z rastlinných zdrojov a pankreasu zvierat, ktoré sú technologicky upravené tak aby sa vstrebali až v prostredí tenkého čreva a odtiaľ sa dostali do celého organizmu. O jeho účinnosti bezpochybne svedčí 40 ročná pôsobnosť na trhu ako aj množstvo klinických štúdií, ktoré sa uskutočnili práve s touto zmesou. Ako negatívum vnímam jeho cenu a nutnosť užívania veľkého počtu tabliet viackrát denne. Možno by nebolo odveci popracovať na týchto nedostatkoch, kým tento jedinečný liek, ktorý položil základy systémovej enzymoterpie, neprevalcuje konkurencia.

Enzýmové zmesy iných výrobcov sa od Wobenzymu odlišujú najmä tým, že su registrované ako doplnky výživy (potraviny), nie lieky. To znamená, že obsah účinných zložiek deklaruje len výrobca a proces výroby nemusel prejsť tak prísnymi kritériami ako v prípade liekov. Čo v konečnom dôsledku stále neznamená, že prípravok by mal byť menej kvalitný, ale ani nie je potvrdená jeho účinnosť.

Ďaľšou odlišnosťou nových enzýmov na trhu je ich rastlinný pôvod – enzýmy pankreasu, ktoré sa bežne získavajú zo sliznice zvierat sú nahradené enzýmami z húb a mikroorganizmov. Takéto enzýmy vykazujú väčšiu stabilitu v kyslom prostredí žalúdka, čo je veľmi pozitívny ťah zo strany výrobcov.

Niektoré doplnky výživy obsahujú navyše systém Serrazimes, ktorý je obdobou silného enzýmu serrapeptidázy, ktorý výrazne tlmí bolesť a opuchy (používa sa ako alternatíva liekov od bolesti).

V neposlednom rade sa vyznačuje väčšina doplnkov výživy prijateľnejšou dávkovacou schémou v porovnaní s Wobenzymom (pri prevencii obvykle 1-2xdenne jedna kapsula a pri akútnych stavoch maximálne 3xdenne dve kapsuly).

Súvisiace články:

Ako užívať enzýmy!!!

Enzýmy-pomoc pri bolesti kĺbov

Prečo liečba občas zlyhá?

Kde sa enzýmy berú a kde je problém?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana