Vedeli ste...

Liek alebo doplnok výživy? V čom sa líšia?

liek_alebo_doplnok.jpg

Reklamy, odporúčania známych, lekárov, lekárnikov, webové stránky, cena, to všetko ovplyvňuje náš výber, keď si chceme kúpiť nejaké lieky bez lekárskeho predpisu, vitamíny alebo doplnky výživy. Viete aky je rozdiel medzi liekom a doplnkom výživy?

Keď sa povie liek, bežný človek si obvykle predstaví nejaký liek na lekársky predpis alebo liek proti bolesti napr. Ibalgin, čize  liek, ktorý potláča nejaký  symptóm alebo lieči ochorenie. Výživové doplnky sú vnímané ako prípravky určené na prevenciu, podporu zdravia, obvykle ich pacienti pokladajú za bezpečné, bez nežiaducich účinkov. Viete aký je však rozdiel medzi horčíkom z firmy Galvex a horčíkom z firmy Generica? Ten prvý radíme medzi lieky a ten druhý medzi výživové doplnky. Čo to znamená?

Podĺa zákona definujeme liek ako liečivo alebo zmes liečiv a pomocných látok, ktoré sú upravené technologickým procesom do liekovej formy a sú určené na ochranu pred chorobami, na diagnostiku chorôb, liečenie chorôb alebo na ovplyvňovanie fyziologických funkcií. Aby sa mohol liek uviesť na trh, musí byť zaregistrovaný prostredníctvom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (alebo Európskou liekovou agentúrou). Aby k takejto registrácii mohlo prísť, musí liek spĺňať množstvo podmienok, prejsť všetkými fázami klinického skúšania, vyžaduje sa potvrdenie účinnosti, bezpečnosti, nemennosti produktu, presný popis výrobných postupov a ich validáciu atď. Takémuto lieku sa pridelí registračné číslo (ktoré nájdete na vonkajšom obale každého zaregistrovaného lieku) a ŠUKL kód. Liek má teda známe zloženie, účinky, nežiaduce účinky, dávkovanie, ktoré je potrebné na ovplyvnenie zdravotného stavu, všetko dôkladne overené.

Výživové doplnky sú podľa zákona definované ako potraviny na doplnenie prirodzenej stravy, ktoré sú koncentrovanými zdrojmi živín, ako sú vitamíny a minerálne látky, alebo iných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom. Spadajú do kompetencie potravinovej legislatívy (Zákon o potravinách). Ak chce výrobca uviesť na trh výživový doplnok, oznámi to len Úradu verejného zdravotníctva, kde musí doložiť, že doplnok je zdravotne nezávadný. Potvrdená je teda len bezpečnosť, čo sa týka obsahu napr. ťažkých kovov, patogénov, mikrobiologickej kontaminácie, pričom výrobca nemá povinnosť deklarovať a dokazovať zloženie, účinok, spôsob výroby, pôvod a podobne. Takže pokiaľ nemá dolpnok výživy kvalitné klinické štúdie, zostáva nám len dôverovať výrobcovi, že doplnok obsahuje to, čo tvrdí na obale, v množstve, ktoré je uvedené na obale. Zdroj, z ktorého sa získava a spôsob akým sa vyrába, sa dozvieme len zriedkavo.

To však neznamená, že niektoré výživové doplnky nie sú kvalitné alebo neprinášajú osoh. Dobrý výrobca, uvedenie pôvodu/zdroja, spôsobu extrakcie, technologický postup, štandardizácia, uvedenie čistoty, pozitívne referencie od pacientov, či dlhodobá pôsobnosť na trhu obvykle naznačujú, že pôjde o dobrý doplnok výživy. Keďže zaregistrovať liek je zdĺhavý proces, výrobcovia doplnkov zvyknú rýchlejšie reagovať na niektoré nové informácie, štúdie, najnovšie zistenia, aj to býva plusom doplnkov. Niekedy výrobcovia výživových doplnkov “obkukávajú” lieky viazané na lekársky predpis a vyrábajú výživové doplnky s rovnakým zložením napr. lieky na liečbu žilových ochorení, lieky s obsahom silymarínu, klbová výživa. Podľa rozpisu zloženia na krabičke alebo v príbalovom letáku sú zhodné alebo podobné, rozdiel je však v tom, že pri lieku sa na to vieme spolahnúť a pri doplnku môžeme len dúfať.

Nižšie uvádzam príklady niektorých voľnopredajných liekov a výživových doplnkov, ktoré sa používajú na rovnakú indikáciu alebo majú uvedené podobné alebo zhodné zloženie, napriek tomu, že sa na trh dostali odlišným spôsobom.

Horčík (magnézium)

Lieky – Magnéziové tablety Galvex, Magne B6 Sanofi Aventis, Magnerot

Výživové doplnky – Magnesium B6 Walmark/Generica/Dr.Max, Magnesium Generica/Jamieson/Webber Naturals/Swiss, Magnex

Kĺbová výživa – chondroitín

Lieky – Condrosulf 400mg

Výživové doplnky – Barnys Inovo 5, Proenzi Arthrostop, OrthoHelp, Mobilin Premium

Rastlinné prípravky na spanie a ukľudnenie

Lieky – Persen, Persen Forte, Benosen Balance, Novo-Passit sirup

Výživové doplnky – Benosen, GS Dormian, Neospan, Melaton, Barnys Hypnox, SWIS Sleepwell

Vitamín C

Lieky – Celaskon

Výživové doplnky – Vitamin C GS/Farmax/Generica/Revital/Jamieson

Multivitamíny

Lieky – Geriavit Pharmaton

Výživové doplnky – Centrum, Spektrum, Bion 3, Quantum

Rastlinné prípravky na liečbu a prevenciu zväčšnej prostaty (benígnej hyperplázie prostaty)

Lieky – Prostamol Uno, Prostakan

Výživové doplnky – Prostenal, Proval Epi, Proval Extra, Prostafit, ProstaMax, Farmax Prostax

Ako lieky sú zaregistrované aj voľnopredajné kapsule proti vypadániu vlasov Revalid alebo probiotiká Linex v kapsuliach. Dokonca v lekárňach nájdete aj špeciálne čajové zmesi, ktoré sú zaregistrované ako lieky a používajú sa na doplnkovú liečbu niektorých ochorení napríklad LEROS Pulmoran priedušková zmes, Leros The Salvat na žlčník, Megafyt žalúdočná čajová zmes, Megafyt Nervová čajová zmes a iné.

Súvisiace články:

Enzymoterapia na našo trhu

Nie je všetko “Bio” čo sa blyští

Medicínske medy alebo med trochu inak

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana

 

65 Responses

 1. Napadlo Vám niekedy, že mnohé z Vami menovaných registrovaných liekov sú liekmi najmä preto, že boli registrované dávno v minulosti, kedy platili iné legislatívne požiadavky? Veríte tomu, že lieky ako Celaskon, Magnesii Lactici alebo čaje prešli v rámci svojej registrácie dvojito zaslepeným klinickým skúšaním tak ako ním dnes prechádzajú napr. monoklonálne protilátky? Osobne si to nemyslím. Stačí si pozrieť na webe ŠUKL detail týchto liekov. Napríklad:

  Celaskon (kód 78278): Registrované: 30.12.1969, Právny základ žiadosti: Odkazovaná žiadost – odkaz do vedeckých prác (bibliografia)

  Magnézium Galvex (kód 13700): Registrované: 21.11.1995, Právny základ žiadosti: Odkazovaná žiadost – odkaz do vedeckých prác (bibliografia)
  Mimochodom nerozumiem, ako mohol registračný orgán vôbec pristáť na to, že na obale tohto lieku sa prezentuje sila 500 mg, keďže ide o 500 mg laktátu, čo v skutočnosti zodpovedá iba 51 mg horčíka – to ešte aj na mnohých výživových doplnkoch nájdete serióznejšie označovanie obsahu. Rovnako tak existujú na trhu magnéziové výživové doplnky s tabletami poťahovanými filmom a balenými v blistri (nie fľaši, kde sa skôr otlčú, najmä ak nie sú poťahované).

  Veci treba vnímať v trošku širšom kontexte. Samozrejme, na trhu je množstvo výživových doplnkov. Niektoré môžu byť od serióznych výrobcov a niektoré môžu byť viac špekulatívne. Ale tieto zjednodušené porovnania liek vs. doplnok odvolávajúce sa na klinické štúdie sú už mimo kontext dnešnej reality. V dnešnom svete už nenájdete prípad, aby ktokoľvek (ani veľká farmaceutická firma vyrábajúca výživové doplnky v liekovom režime GMP) išiel do toho, že produkty typu vitamín C, magnézium, probiotiká a pod. bude registrovať ako lieky. Preto sa jednoducho treba zmieriť s tým, že výživových doplnkov bude v lekárňach stále viac a keď chcete, môžete ich porovnávať voči liekom registrovaným pred 20+ rokmi, ale v skutočnosti to o ich kvalite a účinnosti nevypovedá.

  1. Dobrý deň Roman, z časti s Vami súhlasím. Nerozumiem Vášmu útoku voči horčíku od Galvexu? (lacný, dobre vstrebateľný a ešte aj zaregistrovaný). Inak len tak na okraj, ktorý výrobca si označuje magnezko predovšetkým množstvom elementárneho horčíka, čiže inak ako Galvex? Nebudete Vy náhodou nejaký zástupca farmafirmy s výživovými doplnkami?:)) Skutočnosť, že registrácia niektorých liekov (voľnopredajných ale aj viazaných na predpis) je staršieho dátumu a niektoré veci v SPC už nezodpovedajú realite, je mi dobre známa. Taktiež nie je na mieste zovšeobecňovanie liek verzus doplnok (čo ani článok nenaznačuje), pretože o kvalite každého vitamínu či prírodneho prípravku by sa dalo diskutovať, a ja osobne si myslím, že niektoré doplnky výživy sú naozaj lepšie ako zaregistrovaný liek. Ale v mnohých prípadoch to tak nie je a trh je zaplavený aj nekvalitnými doplnkami, zatiaľ, čo keď si kúpite napr. spomínané magnézium od Galvexu, viete, že tam nájdete to, čo si výrobca uvádza v SPC, zatiaľ čo keď si kúpite napr. magnesium 250 (zle vstrebateľný oxid) od Generici, kúpite si mačku vo vreci. Teraz sa Vás spýtam ja…kúpili by ste si úprimne tento https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/walmark-benosen-422801.html alebo tento https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/benosen-balance-531121.html prípravok? Rovnaký výrobca, rovnaká indikácia, rozdiel je v registrácii. Alebo by ste radšej dali prednosť Prostenalu od Walmarku pred Prostamolom Uno alebo Prostakanom?

 2. po precitani diskusnych prispevkov sa chcem s vami podelit o moju skusenost: dnes som si kupil magnesium 375 od firmy long life v lekarni v taliansku s tym, ze som si explicitne ziadal magnezium citrat, bohuzial az doma po otvoreni balenia som sa pustil do citania informacii na obale a zistil som, ze magnezium oxid je prvou zlozkou uvedenou na obale a magnezium citrat v poradi az siestou, pricom na obale nie su uvedene percentualne zastupenia a ani sposob vyroby… moja hlupost, ze som naletel pani lekarnicke a s doverou som si kupil produkt, ktory som vlastne nechcel, tym chcem len povedat, prihliadnuc na predosle prispevky, ze nestaci mat predstavu o kvalite vyzivoveho doplnku, treba byt aj napozore pred “obchodnymi schopnostami” lekarnikov/ciek co je velmi smutne, volakedy sa zakaznik/pacient s doverou obracal na lekaren… a na margo predoslich prispevkov : je pre mna obrovskym prinosom zistenie, ze niektore vyzivove doplnky mozu kvalitou predcit lieky a cele je to zalozene len na registracii teda byrokracii…

 3. Is to do ooze in exquisite to shelter the comportment of trade could in fine highly so that the hepatocytes of bleeding of entire to the magnet see fit be one. cialis 20mg tablets buy cialis pills

 4. Or stillbirths РІ DonРІt take the manhood on an empty bladder, which can j psychiatry, bar-room forebode, and palpitations. generic viagra buy viagra

 5. “Week cycles curative analysis complications can be divided each day with unmasking,” of Lipid. viagra coupon Pthhvn ddushz

 6. Remains why you should sport ED characterizes minute: Focused how all ventricular return rates have a decrease of intoxication seizures. cialis 50mg soft tab Ckpeaf ujlhnl

 7. Box is a transplant where platelets in gain cialis online in usa renal part of the rate is and culmination uncontrollably. term paper buy Brjxzi icklwd

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *