Vedeli ste...

Liek alebo doplnok výživy? V čom sa líšia?

Reklamy, odporúčania známych, lekárov, lekárnikov, webové stránky, cena, to všetko ovplyvňuje náš výber, keď si chceme kúpiť nejaké lieky bez lekárskeho predpisu, vitamíny alebo doplnky výživy. Viete aky je rozdiel medzi liekom a doplnkom výživy?

Keď sa povie liek, bežný človek si obvykle predstaví nejaký liek na lekársky predpis alebo liek proti bolesti napr. Ibalgin, čize  liek, ktorý potláča nejaký  symptóm alebo lieči ochorenie. Výživové doplnky sú vnímané ako prípravky určené na prevenciu, podporu zdravia, obvykle ich pacienti pokladajú za bezpečné, bez nežiaducich účinkov. Viete aký je však rozdiel medzi horčíkom z firmy Galvex a horčíkom z firmy Generica? Ten prvý radíme medzi lieky a ten druhý medzi výživové doplnky. Čo to znamená?

Podĺa zákona definujeme liek ako liečivo alebo zmes liečiv a pomocných látok, ktoré sú upravené technologickým procesom do liekovej formy a sú určené na ochranu pred chorobami, na diagnostiku chorôb, liečenie chorôb alebo na ovplyvňovanie fyziologických funkcií. Aby sa mohol liek uviesť na trh, musí byť zaregistrovaný prostredníctvom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (alebo Európskou liekovou agentúrou). Aby k takejto registrácii mohlo prísť, musí liek spĺňať množstvo podmienok, prejsť všetkými fázami klinického skúšania, vyžaduje sa potvrdenie účinnosti, bezpečnosti, nemennosti produktu, presný popis výrobných postupov a ich validáciu atď. Takémuto lieku sa pridelí registračné číslo (ktoré nájdete na vonkajšom obale každého zaregistrovaného lieku) a ŠUKL kód. Liek má teda známe zloženie, účinky, nežiaduce účinky, dávkovanie, ktoré je potrebné na ovplyvnenie zdravotného stavu, všetko dôkladne overené.

Výživové doplnky sú podľa zákona definované ako potraviny na doplnenie prirodzenej stravy, ktoré sú koncentrovanými zdrojmi živín, ako sú vitamíny a minerálne látky, alebo iných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom. Spadajú do kompetencie potravinovej legislatívy (Zákon o potravinách). Ak chce výrobca uviesť na trh výživový doplnok, oznámi to len Úradu verejného zdravotníctva, kde musí doložiť, že doplnok je zdravotne nezávadný. Potvrdená je teda len bezpečnosť, čo sa týka obsahu napr. ťažkých kovov, patogénov, mikrobiologickej kontaminácie, pričom výrobca nemá povinnosť deklarovať a dokazovať zloženie, účinok, spôsob výroby, pôvod a podobne. Takže pokiaľ nemá dolpnok výživy kvalitné klinické štúdie, zostáva nám len dôverovať výrobcovi, že doplnok obsahuje to, čo tvrdí na obale, v množstve, ktoré je uvedené na obale. Zdroj, z ktorého sa získava a spôsob akým sa vyrába, sa dozvieme len zriedkavo.

To však neznamená, že niektoré výživové doplnky nie sú kvalitné alebo neprinášajú osoh. Dobrý výrobca, uvedenie pôvodu/zdroja, spôsobu extrakcie, technologický postup, štandardizácia, uvedenie čistoty, pozitívne referencie od pacientov, či dlhodobá pôsobnosť na trhu obvykle naznačujú, že pôjde o dobrý doplnok výživy. Keďže zaregistrovať liek je zdĺhavý proces, výrobcovia doplnkov zvyknú rýchlejšie reagovať na niektoré nové informácie, štúdie, najnovšie zistenia, aj to býva plusom doplnkov. Niekedy výrobcovia výživových doplnkov “obkukávajú” lieky viazané na lekársky predpis a vyrábajú výživové doplnky s rovnakým zložením napr. lieky na liečbu žilových ochorení, lieky s obsahom silymarínu, klbová výživa. Podľa rozpisu zloženia na krabičke alebo v príbalovom letáku sú zhodné alebo podobné, rozdiel je však v tom, že pri lieku sa na to vieme spolahnúť a pri doplnku môžeme len dúfať.

Nižšie uvádzam príklady niektorých voľnopredajných liekov a výživových doplnkov, ktoré sa používajú na rovnakú indikáciu alebo majú uvedené podobné alebo zhodné zloženie, napriek tomu, že sa na trh dostali odlišným spôsobom.

Horčík (magnézium)

Lieky – Magnéziové tablety Galvex, Magne B6 Sanofi Aventis, Magnerot

Výživové doplnky – Magnesium B6 Walmark/Generica/Dr.Max, Magnesium Generica/Jamieson/Webber Naturals/Swiss, Magnex

Kĺbová výživa – chondroitín

Lieky – Condrosulf 400mg

Výživové doplnky – Barnys Inovo 5, Proenzi Arthrostop, OrthoHelp, Mobilin Premium

Rastlinné prípravky na spanie a ukľudnenie

Lieky – Persen, Persen Forte, Benosen Balance, Novo-Passit sirup

Výživové doplnky – Benosen, GS Dormian, Neospan, Melaton, Barnys Hypnox, SWIS Sleepwell

Vitamín C

Lieky – Celaskon

Výživové doplnky – Vitamin C GS/Farmax/Generica/Revital/Jamieson

Multivitamíny

Lieky – Geriavit Pharmaton

Výživové doplnky – Centrum, Spektrum, Bion 3, Quantum

Rastlinné prípravky na liečbu a prevenciu zväčšnej prostaty (benígnej hyperplázie prostaty)

Lieky – Prostamol Uno, Prostakan

Výživové doplnky – Prostenal, Proval Epi, Proval Extra, Prostafit, ProstaMax, Farmax Prostax

Ako lieky sú zaregistrované aj voľnopredajné kapsule proti vypadániu vlasov Revalid alebo probiotiká Linex v kapsuliach. Dokonca v lekárňach nájdete aj špeciálne čajové zmesi, ktoré sú zaregistrované ako lieky a používajú sa na doplnkovú liečbu niektorých ochorení napríklad LEROS Pulmoran priedušková zmes, Leros The Salvat na žlčník, Megafyt žalúdočná čajová zmes, Megafyt Nervová čajová zmes a iné.

Súvisiace články:

Enzymoterapia na našo trhu

Nie je všetko “Bio” čo sa blyští

Medicínske medy alebo med trochu inak

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana