Mykóza na nechtoch

Ako sa lieči mykóza na nechtoch?

nechtova_mykoza.jpg

Pre úspešnú liečbu nechtovej mykózy je dôležité včasné začatie terapie a správny výber prípravku, ktorý je schopný prenikať do nechtov a zároveň pôsobiť proti pôvodcom ochorenia. Ak teda zachytíte ochorenie na začiatku, zvládnete jeho liečbu aj sami, za pomoci voľnopredajných prípravkov z lekárne, ktoré sú pri správnej aplikácii a dodržiavaní určitých zásad, veľmi efektívne. Ak však pleseň postihuje viac ako 30% plochy nechtu (najmä na palci) alebo sa rozšírila na viaceré nechty (3 a viac), je vhodnejšie navštíviť lekára. Liečba nechtovej mykózy vyžaduje trpezlivosť a pravidelnú aplikáciu lieku obvykle niekoľko mesiacov, až do úplneho zahojenia všetkých nechtov (resp. odrastenia postihnutého nechtu). Práve predčasné ukončenie liečby môže byť dôvodom na opakované a niekoľko rokov trvajúce starosti s plesňou. Liečbu mykózy nechtov si netreba zamieňať s liečbou plesne na nohách, kedže väčšina protiplesňových prostriedkov určených na kožu nie je schopná efektívne prenikať do nechtov!

Nemenej dôležitá, ako správna a účinná liečba, je aj prevencia ochorenia, pretože ochorenie má tendenciu sa opakovane vracať. Kedže sa mykóza širi na nechty obyčajne z okolitej kože, dôležité je zamedziť plesňovej infekcii na chodidlách či medzi prstami:

Ako sa vyhnúť mykóze nôh?

Rýchla liečba mykózy nôh.

Samozrejmosťou by malo byť nosenie vlastných prezuviek do plavární, používanie len vlastných uterákov, bavlnených ponožiek, rukavíc, nepoužívať rovnaké nástroje (napr. pilník) na ošetrovanie zdravého a infikovaného nechta a pravidelná dezinfekcia topánok, nôh, rukavíc či nožničiek na strihanie nechtov (Incidin sprej, AllgaSan Deo sprej, Gehwol Fuss deo).

Prípravky určené na mykózu nechtov zvyknú obsahovať okrem liečiva, ktoré pôsobí proti konkrétnej plesni (dermatofyty, kandididy…), aj látku s tzv. keratolytickým účinkom, ktorá uľahčuje resp. umožňuje liečivu preniknúť dovnútra nechtov (napr. 40% urea-močovina). Prenikanie antimykotického liečiva do nechtov zlepšuje aj ich pravidelné pilníkovanie.

CANESPOR sada na nechty

– Liek obsahuje liečivo (bifonazol), ktoré pôsobí proti vyvolávateľom nechtovej mykózy a 40% ureu, ktorá umožňuje prienik liečiva do nechtu.

– Výhody prípravku – nanáša sa iba 1xdenne, pomerne vysoko účinný.

– Nevýhody – vyššia cena, sada neobsahuje krém Canespor, ktorý sa má nánášať po ukončení liečby Canespor masťou.

Použitie: Canespor masť sa večer nanesie na postihnutý nech (nechty) a prekryje sa priloženou náplasťou, po 24 hodinách sa nechty namočia do horúcej vody (8-10min) a priloženou škrabkou sa odstráni zmäknutá hmota na nechte. Tento postup sa opakuje 7-14 dní. V druhej fáze liečby si v lekárni kúpite Canespor krém (neobsahuje ureu) a nanášate ho na postihnuté miesto ešte aspoň 4 týždne.

– Pozor, Canespor masť môžte použiť iba na pleseň na nechtoch (kvôli obsahu 40% močoviny), zatiaľ čo Canespor krém sa môže použiť aj na inú mykózu (napr. na chodidlách, medzi prstami).

Scholl – Kúra na nechtovú mykózu

– Prípravok sa nanáša na nechty ako lak, preniká do nechtu a vytvára ochranný film. Súčasťou balenia sú jednorázové pilníky na obrusovanie nechtov.

Použitie: Opilníkujte povrch postihnutého nechtu a pilníček vyhoďte, odstránte z povrchu nechta prach a naneste lak (ak sa lak dostane na okolitú kožu, treba ho zotrieť). Nechajte lak 5 minút schnúť, aspoň 30 minút po aplikácii si nechty nenamáčajte. Tento postup opakujte každý večer, približne 4 týždne. Po liečbe sa odporúča aj preventívna kúra na zabránenie návratu ochorenia, kedy sa lak aplikuje 1xtýždnne niekoľko mesiacov.

NAILNER REPAIR Tyčinka 

– Základ účinku prípravku predstavujú rastlinné silice a extrakty, ktoré majú fungicídne (proti hubám a plesniam) a baktericídne (usmrcujú baktérie) účinky.

Použitie: Prvé 4 týždne sa prípravok aplikuje na postihnuté nechty 2xdenne, po uplynutí tejto doby 1xdenne až do úplného odrastenia infikovaného nechtu (6-12 mesiacov)

Čo nerobiť alebo aké „babské rady” neodporúčame

– Určite si nenamáčajte nohy či ruky do SAVA (aj takéto odporúčania som našla vo viacerých fórach a nedalo mi na to nereagovať), látky ktoré obsahuje sú dráždivé pre kožu a sliznice, môže viesť až k poleptaniu!

– Nepoužívajte na pleseň nechtov Canesten, Lamisil či Fungicidin krém, sú určené na pleseň kože (napr. nôh), ich účinok na nechtovú mykózu je nepostačujúci (nedostatočný prienik a hromadenie liečiva v nechtoch).

– Potieranie nechtov olejom z vytlačenej tobolky vitamínu E, nechtíková masť, dubová kôra či hypermangán vám pleseň na nechtoch tiež nevylieči.

Prírodnej a domácej liečbe mykózy na nechtoch sa venujeme v článku Ako liečili mykózu naše staré mamy?

Súvisiace články:

Mykóza na nechtoch-ako vyzera a prečo vzniká?

Kedy a ktoré probiotikum k antibiotiku?

Vaginálna mykóza v tehotenstve

Rýchla liečba mykózy nôh

LISTERINE ústna voda proti lupinám?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

15 Responses

  1. A kokosový a čajovníkový olej niekde rozdávajú zadarmo?:D Tuším ho ponúkajú na portále, čo ste dali link. To je na každom, či dá peniaze za niečo neoverené, čo síce neublíži ale na nechtovú mykózu nepomôže (na kožnú možno áno), alebo za niečo overené praxou a štúdiami. Aj prírodným spôsobom liečby mykózy sa venujeme v článku http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/vlasy-nechty/mykoza-na-nechtoch/ako-liecili-mykozu-nase-stare-mamy/, ale na mykózu na nechtoch to obávam sa stačiť nebude, skôr by to bolo to zbytočné míňanie peňazí ako píšete, či už si to kúpite cez internet alebo v lekárni.

   1. Canespor je zbytočné míňanie peňazí. Je to iba reklamný ťah, ktorý, ale vôbec nepomôže. Pri jeho používaní sa mi choroba rozšírila ešte na druhý palec. Trpím touto chorobou uz viac ako 5 rokov a z tých vašich osvedčených rád som snáď už naozaj vyskúšala všetko a do liečby investovala už veľa. Takže by ste asi najprv mali prekonať tú chorobu a potom radiť.

    1. A používali ste Canespor krém alebo Canespor sadu na nechty? Lebo napriek tomu, že tieto prípravky vyzerajú podobne, majú rozdielne zloženie a Canespor krém sa na liečbu mykózy nechtov nepoužíva (len na kožnú pleseň), nevie sa efektívne dostať do nechtového lôžka, Canespor sada na nechty obsahuje navyše Canespor masť s močovinou. A môžem sa spýtať, čo Vám na mykózu pomohlo? Kľudne sa podeľte o skúsenosti, možno pomôžeme nejakému čitateľovi. Ako sa píše v článku, ak pleseň postihuje viac ako 30% plochy nechtu (najmä na palci) alebo sa rozšírila na viaceré nechty (3 a viac), je vhodnejšie navštíviť lekára, tam sa ordinuje iná liečba. Voľnopredajná liečba je vhodná na začiatku ochorenia, nie v prípade 5 rokov trvajúceho trápenia s plesňami a vtedy sú tieto prípravky skutočne účinné. To, že nezabrali Vám neznamená, že nefungujú. Ak trpíte ochorením už 5 rokov, nebude to pravdepodobne len problém nechtov, ale kedže o moju radu nestojíte, to je všetko čo Vám k tomu napíšem. Želám Vám príjemný deň!

  2. Prosím vás, nešírte bludy z badatel.net. Tú stránku by mali natrvalo deaktivovať!!! Ľuďom, ktorí nemajú ani páru o fungovaní ľudského tela sa tam do hláv tlčú často krát hrozné nezmysly a pobádajú ich liečiť si závažné ťažkosti savom a kyselinami namiesto návštevy lekára, ktorý telo roky študoval! Otras a opadové dezinfo pre nevzdelancov.

 1. Je mozne liecit mykozu na nechtoch aj v pripade tehotenstva? Nemoze to mat negativny dopad na plod?

  Dakujem, E.

  1. Dobrý deň Elka, neviem ako veľmi je rozvinuté ochorenie, ani v akom štádiu tehotenstva sa nachádzate, ale vo všeobecnosti je vhodnejšie počkať až po pôrode, nakoľko u väčšiny prípravkov chýbajú dostatočné klinické údaje o bezpečnosti v tehotenstve, aj keď sa nepredpokladá škodlivý účinok vzhľadom na lokálnu liečbu (do systému sa vstrebáva veľmi malé množstvo). Ak je to nevyhnutné, vyskúšať by ste mohli čajovníkový olej, ktorý sa pokladá za bezpečný, skúste pozrieť článok http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/vlasy-nechty/mykoza-na-nechtoch/ako-liecili-mykozu-nase-stare-mamy/. Ak by nepomáhalo (závisí od toho, ako veľmi je necht/nechty postihnuté), môžete vyskúšať canespor sadu na nechty, ktorá sa neodporúča v prvom trimestri. Ak je postihnutých dva a viac nechtov, treba navštíviť dermatológa.Pekný deň!

 2. zdravím, a čo smreková masť, pomôže na nechty .,?

 3. Dobrý deň, má niekto skúsennosť so smrekovou masťou?

 4. Moja mamka mala dlho plesen na nechtoch, nepomahali jej ani kremy od doktorky. Jedine, co jej zabralo, bolo potieranie riedenym savom. Samozrejme, opatrnost je na mieste. Farmaceuticky priemysel je v niektorych pripadoch nenahraditelny, ale vacsinou ide o biznis..odporucam ludom vzdelavat sa ohladne ludskeho tela a chemie, vela veci mozete vyriesit ovela jednoduchsie, nez si myslite.

 5. Máme dobrú skúsenosť s prípravkom Múdra huba Pythie Biodeur Nail 3x3g. Pomáha aj keď je postihnutých viac nechtov a dá sa aj v tehotenstve. Naozaj funguje aj na nechty, ktoré sú celé postihnuté aj niekoľko rokov a nezaberali ani roztoky a mastičky predpísané kožným lekarom. Ale treba vydržať a aplikovať aspoň raz za mesiac. Škoda, že nie je spomenutá vo vašom článku.

 6. Akonáhle vidíte na krabičke, že preparát vám do 7- 14 dní vylieči mykózu, môžete ho rovno zahodiť. Vonkajší prejav plesne je po aplikácii zlikvidovaný, ale nie zárodočné štádiá, ktoré postupne vyrastajú. Tie totiž prežívajú minimálne 30 dní v nechte a nechtovom lôžku. Preparát teda treba aplikovať kým nedorastie úplne nový nechet. Na pokožku by sa mal aplikovať ešte aj 2 mesiace po zmiznutí vonkajších príznakov. Čo myslíte, prečo je toľko prípravkov proti plesniam? Lebo sú neúčinné.

 7. Dobrý deň chcem sa opýtať čo je lepšie na zacijucu mikozu nechtov na nohách canespon krém alebo sada a ci sa dá kúpiť canespon v lekárni. Ďakujem Anna

 8. Dobry den,
  Chcela by som sa opytat: Dcere (ma len 3,5 roka) sa na rukach oddeluju nechty od nechtoveho lozka, ide tiez o plesen?

  Dakujem

Komentáre boli uzavreté.