Plánovanie tehotenstva

Neviete otehotnieť?

 

Homocystein je aminokyselina, ktorá je súčasťou normálneho metabolizmu u ľudí i cicavcov. Navonok neškodná molekula, ktorá keď všetko ide dobre, sa veľmi rýchlo z tela odburáva. Problém nastáva pri poruche metabolizmu homocysteínu, kedy dochádza k jeho hromadeniu v bunkách a v krvi. Vysoká hladina homocysteínu v krvi patrí k novoobjaveným rizikovým faktorom srdcovocievnych, reumatických a iných civilizačných ochorení. Alarmujúce je zistenie, že vysoká hladina homocysteínu v krvi pravdepodobne zvyšuje 3-násobne riziko potratov a poškodzuje cievy čím môže brániť v zahniezdení oplodneného vajíčka alebo narušiť cievne zásobovanie plodu, taktiež sa jej pripisuje zodpovednosť za niektoré vrodené vývojové vady nervového systému novorodencov.

Čoraz častejšie sa dáva do súvislosti vysoká hladina homocysteínu a neschopnosť otehotnieť. Prečo sa ale homocysteín hromadí v krvi a neodbúrava sa rýchlo preč, tak ako je telo naprogramované? Výrazne zvýšená konzumácia živočíšnych bielkovín (z ktorých homocysteín vzniká) a deficit troch vitamínov – kyseliny listovej, pyridoxínu (B6) a vitamínu B12, sú hlavné príčiny vysokej hladiny homocysteínu. Kyselina listová a vitamíny B6 a B12 sú nevyhnutné na premenu homocysteínu na neškodný metionín. Z doterajších klinických štúdií sa zistilo, že podávanie kyseliny listovej (0,5-10 mg denne) znižuje hladinu homocysteínu o 25-50%, doplnením vitamínu B6 (0,02-1mg denne) sa dosiahol ďalší pokles o 7%. Všeobecne sa predpokladá, že dávka kyseliny listovej potrebná na zníženie homocysteínu je 0,65 mg denne. Nadbytok homocysteínu môžu mať aj vegetariáni a najmä vegáni, ktorí vylúčením mäsa a živočíčnych produktov z jedálnička môžu trpieť deficitom vitamínu B12.

Ako ovplyvňuje homocysteín plodnosť?

Neschopnosť otehotnieť nie je len vecou žien, ktoré sú často uvedomelejšie a kyselinu listovú užívajú, ale takmer z 50% tu hrá rolu aj mužský faktor. Viacero štúdií potvrdilo súvislosť medzi zvýšenou hladinou homocysteínu v krvi a narušením tzv. spermatogenézy – proces vzniku spermií. Homocysteín vplýva na mužskú plodnosť najmä nadmernou tvorbou reaktívnych foriem kyslíka (autooxidácia homocysteínu), ktoré prispievajú ku vzniku neplodnosti u mužov až v 30-70% prípadoch! Takže páni, ak máte ťažkosti s počatím potomka, neostýchajte sa užívať kyselinu listovú aj keď na škatuľke bude na Vás pozerať tehotná žena a nápis „Pre ženy plánujúce tehotenstvo“:-)

Čo sa týka vplyvu homocysteínu na ženskú plodnosť, odborníci sa domnievajú, že vysoké hladiny homocysteínu majú škodlivý vplyv na dozrievanie folikulu (vajíčkonosné telieska vaječníka) a pravdepodobne jeho zvýšená hladina vo folikulárnej tekutine môže viesť k vzniku defektov oocytov (budúce vajíčka), ktoré potom zabraňujú možnému oplodneniu.

Výborná správa je, že zníženie hladiny homocysteínu nevyžaduje žiadne náročné liečebné postupy ani investovanie veľkých peňazí. Stačí len zvýšená konzumácia kyseliny listovej, vitamínu B6 a B12, ktoré sa ako kofaktory podieľajú na premene homocysteínu na neškodnú molekulu. Tieto vitamíny nájdete v brokolici, obilných klíčkoch, špenáte, listovej zelenine či v šampiňónoch. Pozor však, kyselina listová neznesie dlhé skladovanie v chladničke ani vyššie teploty pri úprave jedál, čo je aj dôvod prečo ju bežná strava často postráda. Ak plánujete bábätko, určite treba zvýšiť dávky kyseliny listovej aj v podobe doplnkov výživy z lekárne aspoň 3 mesiace pred plánovaným otehotnením u oboch partnerov.

Poznámka: Užívanie príliš vysokých dávok kyseliny listovej (viac ak 1mg denne) síce nie je toxické, ale môže maskovať deficit vitamínu B12, preto takéto dávky dlhodobo neodporúčame.

Vedeli ste však, že nedostatok kyseliny listovej môžu mať aj ženy a muži, ktorí jej prijímajú dostatok v strave či v doplnkoch výživy?

Presne tak, ak patríte k osobám so spomaleným alebo nedostatočným metabolizmom tohto dôležitého vitamínu. Niektorí vedci totiž prišli na to, že až 10% populácie chýba enzymatická výbava (metyléntetrahydrofolát reduktáza) pre premenu kyseliny listovej na účinný tetrahydrofolát. Najčastejšie sa jedná o genetickú mutáciu, ktorá vedie ku vzniku tzv. termolabilnej (nestálej) formy tohto dôležitého enzýmu (významný rizikový faktor porúch plodnosti), ktorá vedie k zníženiu jeho aktivity asi o 50%. Dokonca sa v niektorých zdrojoch uvádza, že minimálne 40% populácie má kapacitu metabolickej premeny kyseliny listovej čiastočne obmedzenú. Následkom tohto je vyššie spomínaná zvýšená hladina aminokyseliny homocysteín. Problematika škodlivého pôsobenia homocysteinu na plod u matiek neschopných metabolizovať kyselinu listovú je stále v štádiách výskumu.

Z uvedeného vyplýva, že ak by ste patrili k ženám s obmedzenou schopnosťou premeny kyseliny listovej je vhodné ju užívať vo forme L-metylfolátu (metafolin), ktorý predstavuje aktívnu formu kyseliny listovej, ktorá po vstrebaní nevyžaduje metabolickú premenu ako bežná kyselina listová. Bohužiaľ na trhu sa nachádza len málo výživových doplnkov či liekov obsahujúcich priamo metafolin, medzi také patrí napr. Femibion.

POZOR! Nedostatok kyseliny listovej nemusí byť spôsobený len jej nedostatočným príjmom v potrave alebo nedostatočnou premenou na aktívny folát ale aj jej zvýšeným odbúravaním, ktoré má na svedomí zvýšená konzumácia alkoholu, antikoncepčné tabletky, vysoké dávky vitamínu C, ale aj niektoré lieky na liečbu epilepsie či sulfonamidy.

Súvisiace články:

Homocysteín – nový ukazovateľ ochorení, nový pohľad na liečbu

Vitamíny a výživa v tehotenstve

Pozor na lenivé spermie

Nedostatok vitamínov pri užívaní antikoncepcie?

Je možné si vybrať pohlavie dieťaťa?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana