Antibiotiká

Kedy a ktoré probiotikum k antibiotiku?

probiotika_antibiotika.jpg

Keď sa povie baktéria, človek si obvykle predstaví nejakú zdraviu škodlivú potvoru, ktorá spôsobuje infekcie a ochorenia. Takéto baktérie označujeme ako patogénne. Našu kožu, sliznicu dýchacích ciest, ženských genitálii a najmä sliznicu čreva však osídľujú aj baktérie, ktoré plnia množstvo dôležitých funkcií, označujeme ich ako priateľské baktérie alebo fyziologická mikroflóra. Vytvárajú bariéru pred vstupom neželaných baktérii, regulujú metabolické a imunologické procesy. Viac v článku Aké sú hlavné účinky probiotík?

Narušenie našej fyziologickej mikroflóry môžu spôsobiť rôzne príčiny, najčastejšie a najagresívnejšie to však dokážu antibiotiká, chemoterapeutiká a dezinfekčné látky, ktoré nerozlišujú patogennú a priateľskú baktériu, ale zahubia všetky, ktoré sú na dané antibiotikum citlivé. Ako následok narušenia mikroflóry sa môžu objaviť práve najčastejšie nežiaduce účinky antibiotík – hnačky a žalúdočné ťažkosti. Po rozvrátení mikroflóry antibiotikami dochádza v krátkom čase k opätovnému osídľovaniu sliznice čreva bakériami a tu môže nastať ďaľši problém, kedže baktérie ktoré „de novo“ osídľujú sliznicu môžu byť okrem pôvodných a nových priateľských baktérii, aj patogénne (často rezistentné na antibiotikum), čo môže byť spojené s novým infekčným ochorením, ktoré často treba zas riešiť antibiotikami. Stretnúť pacienta, ktorý užíva v priebehu roka niekoľké antibiotiká nie je vôbec zriedkavý jav. Opakované podávanie antibiotík predstavuje vyššie riziko osídlenia čreva patogénnymi a rezistentnými baktériami. Nejde však len o črevnú mikroflóru, narušenim fyziologickej mikroflóry dýchacích ciest, môže dochádzať kvôli osídleniu patogénnymi a rezistetnými baktériami k vzniku opakujúcich sa infekcií horných dýchcích ciest (najmä u detí) či k zníženiu imunity. Úbytok vaginálnej mikroflóry (najmä laktobacilov) u žien v produktívnom veku pri antiinfekčnej liečbe má často na svedomí kvasinkové infekcie. A toto sú hlavné dôvody, prečo sa k antibiotickej liečbe odporúčajú probiotiká.

Ako si vybrať správne probiotikum?

Vybrať si správne a kvalitné probiotikum nie je pre bežného človeka vôbec jednoduché. Vzhľadom na množstvo nekvalitných a zavádzajúcich výživových doplnkov na našom trhu to však nie je prekvapivé. Nedávno to potvrdil aj výskum Štátneho zdravotného ústavu v Čechách, ktorý ukázal, že mnohé probiotiká na českom trhu (väčšina z nich je aj u nás) sú nekvalitné. Mnohé výživové doplnky obsahovali také množstvá probiotických kultúr, ktoré ani náhodou nezodpovedali tvrdeniam, ktoré si deklarovali výrobcovia, a to sa nebavíme o tom, či by tie čo tam predsa len boli aj prežili dlhú cestu tráviacim traktom až do čreva, kde by boli schopné adhézie (priľnutiu) k enterálnemu epitelu a následnej kolonizácii (osídleniu) čreva. Ako teda vyzerá kvalitné probiotikum?

Probiotiká sú pre nás prospešné až vtedy, keď sú schopné prežiť proces výroby, prechod do čreva a jeho následné osídlenie. Musia prekonať kyslé prostredie žalúdka ako aj prítomnosť žlčových kyselín. Pri probiotických kmeňoch, ktoré sú citlivé na kyslé pH žalúdka, sa používajú enterosolventné (až v čreve rozpustné) kapsule, platí to napr. pri kmeňoch Lactobacilus acidophilus, rhamnosus alebo pri bifidobaktériách. To je aj dôvod prečo väčšinu probiotík nemôžete vysypať z kapsúl ale treba ich vcelku prehltnúť. Technologicky vyspelejšie spracovanie je uzavretie lyofilizovaných (vysušených) probiotických baktérií do polysacharidovej matrice, ktorá ich chráni pred kyslým pH žalúdka, v tomto prípade nemá kapsula ochrannú funkciu a probiotiká môžte z kapsule kľudne aj vysypať (Probiofix). Ďaľšou môžnosťou je použitie probiotických baktérií vo forme spór, o ktorých je známe, že odolávajú nepriaznivým podmienkam prostredia ako vysoké teploty či kyslé pH (Nutrolin).

Najlepšie sú chladničkové?

Táto fáma vznikla pravdepodobne vtedy, keď sa na trhu objavili probiotiká Dophilus, ktoré patria k tým najlepším na trhu a musia sa skladovať v chladničke. Držať probiotiká v chlade predlžuje ich prežívanie počas skladovania. ale prežitie v tráviacom trakte neovplyvňuje, veľa kvalitných probiotik chladničku nepotrebuje, vďaka dobrému technologickému spracovaniu baktérie bežnú teplotu prežijú.

Čo sa týka prežívania probiotických kmeňov počas skladovania, treba uprednostniť tie produkty, ktoré si garantujú množstvo životaschopných baktérii pred uplynutím expirácie (minimálnej doby trvanlivosti). Počas dvoj či troj-ročného skladovania probiotík sa znižuje množstvo životaschopných baktérii v prípravku, takže sa môže stať, že probiotikum ktoré si kúpite obsahuje možno jednu štvrtinu množstva bakterií, ktoré si prečítate na krabičke. Obsah probiotických baktérii pri konci exspiračnej doby si garantuje napr. Linex či Jamieson-Acidophilus, to znamená, že množstvo baktérií pri kúpe takéhoto probiotika môže byť ešte vyššie ako sa dočítate na krabičke.

Koľko a akého?

Účinnosť ako aj samotná dávky probiotika závisi aj od použitého kmeňa výrobku. Rôzne kmene a ich kombinácie sa používajú pri rôznych ochoreniach. Táto oblasť je stále v štádiách výskumu. Často diskutovaná otázka je, či musí byť probiotický kmeň rezistentný (odolný) voči pôsobeniu antibiotika. Niektorí výrobcovia preto používajú probiotické kmene, ktoré vykazujú odolnosť voči väčšine antibiotík ako napr. Bacillus clausii (Probacin) či Lactobacilus reutri (Biogaia), môžu sa teda užívať  aj súčasne s antibiotikom. Čo je však zaujimavé, veľa  štúdií  s pozitívnymi výsledkami sa uskutočnilo práve s kmeňmi, ktoré sú citlivé na väčšinu antibiotík, a tým pádom sa očakáva že zahynú skôr ako by osídlili črevo, čo ako ukazujú mnohé výskumy nie je pravda. Takže 2-4 hodinový odstup medzi podaním antibiotika a probiotika, ktoré je na dané antibiotikum citlivé, sa javí ako dostatočné opatrenie (najskôr treba užiť antibiotikum a keď sa vstrebe tak po 2-4 hodinách užiť probiotikum, nie opačne).

V prevencii hnačiek spojených s užívaním antibiotík sa osvedčili u detí kmene S. cerevisiae /boulardii (Enterol), L. rhamnosus GG (Biopron kvapky), B. lactis BB, S. thermophilus (Lactoflor)

U dospelých sa v prevencii hnačiek osvedčili kmene Enterococcus faecium , Bacillus clausi, S. bouldarii,  L. acidophilus, L. casei, L.rhamnosus, L. bulgaricus+S. thermophilus. (Probiofix Inum, Enterol, Probacin, Dophilus, Linex). Niektore probiotické prípravky obsahujú len jeden kmeň, čo ich obmedzuje na použitie len v určitých indikáciách. Na druhej strane aj bezhlavé kombinovanie viacerých kmeňov nemusí byť  vždy na osoh, najmä pri štúdiami nepodložených kombináciách, kedže môže dôjst v produkte k vzájomnému antagonizmu (jednotlivé kmene môžu pôsobiť odlišne). Takže nedávne teórie, ktoré uprednostňovali zamerať sa na čo najviac kmeňov v čo najvyššej dávke už nie sú smerodajné a kvalitní výrobcovia  sa orientujú skôr na kvalitné technologické spracovanie a spravné kombinovanie konkrétnych preskúmaných kmeňov pri konkrétnych indikáciách (Dophilus, Pearls, Probiofix Inum), t.z. nie jedno zázračné probiotikum vyrieši všetky problémy a je vhodné pre každého. Preukázaná je napr. kombinácia L. rhamnosus GG s B. animalis, kde prvý kmeň výrazne zlepšuje priľnutie druhého kmeňa k sliznici čreva a podobne.

Čo sa týka potrebnej dávky probiotika, vo všeobecnosti sa odporúča 108 až 109 (109 je jedna miliarda) CFU (kolóniotvorných jednotiek) probiotík denne. Ale ani tieto dávky nie sú jednoznačné, ale závisia vo veľkej miere od použitého kmeňa, prípadnej kombinácie kmeňov a aj zdravotnej indikácie, ktorú má probiotikum riešiť. Napr. denná účinná dávka L.plantarum (299v) je 5×108, zatiaľ čo u L. acidophilus (NCFB1748) to je až 3×1011 .

Podľa doterajších štúdií sa odporúča pokračovať v užívaní probiotík ešte aspoň 2 týždne po ukončení antibiotickej liečby, aby príšlo k efektívnejšej a celkovej úprave črevnej mikroflóry.

Dobré tipy

Probiotikum zajedzte banánom alebo zapite Caro nápojom

Obsahujú totiž inulín-vlákninu, ktorú označujeme ako prebiotikum. Prebiotika sú zložky potravy, ktorými sa živia priateľské baktérie a pomáhajú tak ich rastu. Niektoré probiotiká obsahujú okrem probiotických baktérií aj prebiotikum (Lactoflor). Inulín nájdeme v čakanke, cibuli, cesnaku, póre, chrene či cereáliách.

Vhodné je doplniť vitamíny skupiny B

Pri liečbe antibiotikami, obzvlášť dlhodobej, sa odporúča doplniť B-vitamíny, kedže antibiotiká potláčajú črevnú flóru, ktorá syntetizuje (produkuje) B vitamíny.

Enzymoterapia

Pokiaľ užívate antibiotiká dlhodobo alebo opakovane, vyskúšať môžete systémovú enzymotearpiu (Wobenzym). V štúdiach bolo preukázané, že pri súčasnom podávaní antibiotík a proteolytických enzýmov dochádza k výrazne vyššej koncentrácii antibiotika na mieste zápalu o 8 až 40%, čo umožňuje znížiť dávky antibiotík.

Antibiotiká a vaginálna mykóza

Ak ste náchylná na vaginálne mykózy počas liečby antibiotikami, vhodné sú vaginálne probiotiká (Floragyn, Gyntima, Fermalac). Antibiotiká (napr tetracyklíny) totiž potlačením priateľských baktérií vaginálnej sliznice, umožňujú prerastanie a premnoženie niektorých patogénnych baktérií a kandíd (kvasiniek).

Ktoré antibiotiká likvidujú priateľské baktérie najvýraznejšie?

Prvý faktor, ktorý ovplyvňuje to ako nám antibiotiká zredukujú mikroflóru je tzv. biologická dostupnosť antibiotika – určuje koľko percent z podaného lieku sa dostane do systémového obehu (krvi). Čím je biologická dostupnosť nižšia, tým viac antibiotika zostáva nevstrebaného v čreve a tým viac antibiotikum vplýva na mikroflóru. Nízku biologickú dostupnosť (cca 50% a menej) má napr. azitromycín (Azitrox, Sumamed, Azatril…), klaritromycín (Klacid, Fromilid, Klabax…),  cefixim (Suprax), niektoré penicilíny (V-PNC, Penbene), cefuroxim (Zinnat, Xelacef, Xorimax, ceroxim).  Vyššiu biologickú dostupnosť, dobrú vstrebateľnosť a z tohto pohľadu nižší vplyv na redukciu mikroflóry majú napr. chinolóny (Ciplox, Ciphin, Ciprofloxacin, Ofloxin, Medofloxin, Taroflox…) či tetracyklíny (Doxybene, Deoxymykoin, Doxyhexal).
Ale také jednoduché to nie je, kedže ešte dôležitejší faktor, ktorý rozhoduje o rozvrátení mikroflóry antibiotikom, je citlivosť priateľských baktérií na konkrétne antibiotikum. Najviac neplechy narobia antibiotiká účinné na anaerobné a fakultatívne anaerobné baktérie.

Všeobecne by sme to mohli zhrnúť, že najčastejšie sa rozvrat a redukcia mikroflóry, a tým aj výskyt hnačiek a tráviacich ťažkostí pozoruje pri tzv. aminopenicilínoch (Duomox, Amoksiklav, Augmentin, Megamox), metronidazole (Entizol) a linkozamidoch (Dalacin). Naopak zriedkavejšie sa vyskytujú hnačky pri niektorých chinolónoch (Ciplox, Ciphin, Ciprofloxacin, Ofloxin, Medofloxin, Taroflox), makrolidoch (Sumamed, Azitrox, Fromilid, Klacid, Klabax…), či tetracyklínoch.

Súvisiace články:

Ako to s tými antibiotikami vlastne je?

Ako dosiahnúť maximálny účinok antibiotík s minimálnym rizikom nežiadúcich účinkov?

Probiotiká-ktoré, kedy, ako?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana

70 Responses

 1. Dobry deň, môže sa brať klacid s ibalginom?

 2. Dobry den maly ma antibiotika augmentin ma dva a pol roka ake su vhodne probiotika.dakujem

  1. Dobrý deň Lubka, vzhľadom na vek dieťaťa sú vhodné napr. Probacin flaštičky alebo Biogaia kvapky, kde nemusíte myslieť ani na odstup medzi antibiotikom a probiotikom. Pekný deň.

 3. uživam Doxyhexanal 200 2×1 tabl. ake doporučujete probiotika k tomuto lieku ako to aj uživa´t často. Ďakujem. Peter

  1. Dobrý deň Peter, vhodné je zvoliť probiotikum, ktoré obsahuje kmene odolné voči tetracyklínom (Doxyhexal), nemusíte teda myslieť na dodržiavanie časového odstupu medzi probiotikom a antibiotikom , čiže L. reutri (Biogaia, užívate 2xdenne 1tbl) alebo L. plantarum (Probicus cps, užívate 2xdenne), veľmi dobé ale zároveň drahšie probiotikum je podľa mňa Probiofix Inum, pretože oba kmene, ktoré obsahuje sú odolné voči pôsobeniu tetracyklínových antibiotík (uživa sa 1-2xdenne). Nezabudnite užívať probiotiká aj 2-4 týždne po liečbe antibiotikami, Pekný deň želám!

 4. Dobry den, tiez uzivam 1 den Doxyhexal.
  1, docital som sa ze nesmie s mliecnymi vyrobkami, kvoli vapniku, tym padom ani mineralky.
  Ze znizuje ucinnost. Takze cely den nemozem mlieko, syry, acidko ?
  Ale po 4 hod po antb. ano ?

  2, Popri liezbe sa vyhnut kyselim potrevinam a C vitaminu.
  To pocas liecby nemozem vobec Cecko ? Ci v nejakom odostupe ano ?

  Dakujem za radu. Vopred.

 5. Pekný večer!
  K Suprax-u aké probiotiká sú naj? Možem mliečne výrobky aj citrusy?
  DAKUJEM!!!!!

  1. Dobrý deň Norika, liečba Supraxom si nevyžaduje žiadne špeciálne diétne obmedzenia. Vhodné sú akékoľvek kvalitné probiotiká (Linex, Probiofix, Dophilus), treba ich však užívať aj aspoň 2 týždne po doužívaní antibiotík.

 6. Dobry den, chcem sa opytat ci je vhodne uzivanie probiotik probiofix k antibiotiku megamox. Alebo mam probiotika nasadit az po dobrati ATB? Dakujem za radu.

  1. Dobrý deň,najlepšie je užívať probiotiká počas liečby (konkrétne Probiofix aspoň 2 hodiny po užití antibiotika), aj aspoň 3-týždne po liečbe. Pekný deň!

 7. Dobry den
  Prosim Vas ake je najvhodnejsie pribiotikum pri uzivani lieku na znizenie kyseliny v zaludku pantoprazol? Dakujem

  1. Dobrý deň Jan, v tenkom čreve ľudí, ktorí užívajú lieky potláčajúce žalúdočnú kyselinu sa nachádza viac gramnegatívnych mikroorganizmov. Žalúdočná kyselina totiž okrem trávenia slúži aj na ničenie patogénnych organizmov z potravy. Keď sa blokuje jej produkcia, do čriev sa dostáva oveľa väčšie množstvo baktérií a spolu s nimi aj toxínov, ktoré baktérie produkujú. Pacienti sú náchylnejší na infekcie a následné zápaly. Probiotiká podporujú vytvárať lepšiu ochrannú bariéru v črevách a chrániť tak hostiteľa pred prienikom infekcie, preto je ich užívanie vo vašom prípade správne. V tejto indikácií je ideálna kombinácia viacerých kmeňov Laktobacilov a Bifidobaktérií, napríklad Dophilus colon (treba držať v chladničke), Biopron 9 Premium, Swiss Laktobcily 5, Pearls. Pekný deň!

 8. Dobrý den, prosila bych o radu, která probiotika by byla nejvhodnější při užívání atb Sumamed 500, mnohokrát děkuji a přeji příjemný den :-) Anna

 9. Dobry den, lekar mi predpisal Fluomizin vaginalne tablety. Chcem sa opytat, ktore probiotika su vhodne po ich vybrati a ake mnozstvo je potrebne vybrat. Dakujem.

  1. Dobrý deň Zuzana, Fluomizin Vám lekár pravdepodobne napísal na bakteriálnu vaginózu. Na spomínanú indikáciu sú vhodné kmene Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus brevis, Lactobacillus fermentum, čiže SWISS laktobacily 5, Biogaia, Super dophilus. Probiofix Inum. Najmä pri opakovaných infekciách je vhodné aj dlhodobé (niekoľko mesiacov) užívanie.

 10. Dobrý deň,
  od 6.12.2016 sa liečim – mala som atypický zápal pľúc. Pľúcna doktorka mi v krvi zistila mykopalzmy a chlamydie vo veľkom množstve. od 6.12 som vybrala mnozstvo antibiotik:
  Ciphin – dvojita davka 14 dni plus s nim Klarimed dvojita davka tiez 14 dni, potom tyzden pauza dalej po tyzdni mi dala doktorka Klacid – 7 dni dvojita davka. Po tyzdni pauzy znova Ciplox 10 dní dvojitá dávka. Opať tyzden pauza – teraz beriem KLACID dvojita davka, cite 1000 kazde rano. Beriem to tretí den a je mi neskutočne zle. Zvraciam, mám hnačky, zle spím… Výsledky po kazdom dobratí antibiotík stále všetko vysoko pozitívne.
  Prosím vás je tento postup takým vysokým mnozstvom antibiotík bezne???? Má zmysel vôbec brat antibiotika?????
  Dakujem za odpoved.
  Andrea

  1. Dobrý deň, pri závažných infekciách sa odporúčajú vyššie dávky antibiotík, konkrétne maximálna jednotlivá dávka Klacidu môže byť 1000mg, Ciphinu 750mg, obvykle 14-21 dni (ale môže byť aj dlhšie). Podávanie antibiotík je pri zápale pľúc nevyhnutné, typ antibiotík bol volený správne. Je však viacero možností aké antibiotiká a v akých intervaloch podávať. Ak nesedí/nezaberie klaritromycín (Klacid), môže lekár zvoliť azitromycín, ktorý účinkuje aj proti H. influenzae, býva lepšie znášaný a má nižších výskyt liekových interakcií (pokiaľ užívate aj iné lieky). Taktiež v prípade chinolónov (Ciphin) môže lekár pri komplikovanom zápale pľúc voliť novší typ antibiotík – levofloxacín alebo moxifloxacín, ktoré účinkujú aj na rezistentné pneumokoky, čiže tam, kde iné antibiotiká nezaberajú; tie však musí predpísať odborný lekár (Pneumológ). V prípade pretrvávajúcich infekcií sa môžu antibiotiká aj kombinovať napríklad makrolidy s betalaktámovými antibiotikami. Pokiaľ ešte neužívate probiotiká, určite si ich nasaďte vo vyšších dávkach a pokračujte s ich užívaním aj po dobratí antibiotík, vhodné by bolo zvýšiť si aj imunitu napríklad užívaním betaglukánu (Imunoglukan) v dávke 300 mg denne. Držím palce!

 11. Dobry den. Dcerka 6 rocna berie dva krat denne Suprax. Davam jej BioGaia tablety. Su vhodne k tymto antibiotikam? Dakujem!
  Veronika

  1. Dobrý deň Veronika,
   áno Biogaia je vhodná k užívaniu spomínaných antibiotík.

 12. Dobry den, chcem sa spytat, ktore probiotika su vhodne po diflucane u 6 rocneho syna. tyzden pil sirup, davala som v tej dome aj po- super dophilus, mam pocit, je mesiac po liecbe, ze este stale to nie je ono.. (vyter z anu – ecoli a streptokok – na kozi, rozbehli sa nam problemy po viroze – hnacka – jeden den) prosim ake by ste mi poradila, velka vdaka.s.

  1. Dobrý deň Simona, baktérie e.coli sa bežne nachádzajú vo výtere z konečníka a aj niektoré streptokoky sú súčasťou našej bežnej kožnej flóry, problémom sú len niektoré patologické druhy/podtypy, ktoré spôsobujú infekcie, čo predpokladám nie je prípad Vášho syna, keďže ich lekár neriešil napr. antibiotickou liečbou. Diflucan je antimykotický (protiplesňový/protikvasinkový) liek, črevnú mikroflóru nenarúša tak ako antibiotiká (účinkuje proti kvasinkám, nie baktériam), probiotiká sú preto len taká doplnková liečba, ktorá nebýva nevyhnutná. Hnačka po viróze (či už črevnej alebo inej) trvajúca jeden deň nie je problém. Neviem aký konkrétny problém mal Váš syn, ale probiotiká Super Dophilus (8 miliard baktérií) môžu byť pre 6 ročné dieťa príliš silné (aj keď si výrobca uvádza, že sú od 3 rokov), skôr by som volila Dophilus Children alebo iné probiotiká určené pre deti (nielen kvôli množstvu probiotických baktérii ale aj druhom probiotických kmeňov) Nežiaduce účinky probiotík síce nebývajú časté, ale patria medzi ne najmä hnačky, nafukovanie, bolesti brucha. Pekný deň želám!

 13. Dobry deň mal som zapal zuba tak zubar my predpisal antibiotika chcel by som sa opitat aké probiotika mam pouzivat pri antibiotikach DALACIN C 300mg zjedol som zatiaľ 4 tabletky a mam z nich hnačku a vzdi pred hnačkou slabé bolesti brucha.
  Vopred ďakujem.

  1. Dobrý deň Michal, s hnačkou počas liečby antibiotikami Vám vedia pomôcť viaceré antibiotiká. Ak ich chcete užívať spolu s antibiotikami alebo nechcete myslieť na to, kedy ich užijete môžete vyskúšať Biogaiu alebo Probacin. Probiotiká ako Linex, Probiofix, Biopron, Dophilus (treba držať v chladničke), Pearls a iné sú vhodné tiež, len treba zachovať časový odstup, to znamená, že si probiotiká dáte aspoň 2-3 hodiny po užití antibiotik. Pekný deň!

 14. Zdravím..pred 2.mesiacmi som brala Ciprolon 500 a teraz mi ho leksrks dala znova.Bude mať nejaky učinok?vďaka..

  1. Dobrý deň Jana, ak ste počas predchádzajúcej liečby doužívali celé balenie a infekcia sa preliečila, nevidím dôvod, prečo by nemal zabrať aj teraz.

 15. Dobry den,
  moja maly syn (9 mesiacov) ma antibiotika Zinat. Prosim vas mozem mu dat k tomu probiotika Biogaia? Antibiotika mam davat kazdych 12 hodin a probiotika medzitym na obed. Mozem ich tak davat alebo 2 hodiny po uziti antibiotik?

  Dakujem pekne

  1. Dobrý deň Olga, Biogaiu môžete pokojne užívať na obed ako píšete, najlepšie však aj 2-3 týždne po doužívaní antibiotík.

 16. Dobry den,
  mam uzivat antibiotika Normix 3 x 2 tbl – 7 dni. Mozem pocas ich uzivania uzivat probiotika?

  1. Dobrý deň Michal, samozrejme, aj počas liečby, aj 2-3 týždne po liečbe s odstupom aspoň 2 hodiny po užití antibiotika (platí pre väčšinu probiotík u nás na trhu). Prípadne môžete zvoliť probiotiká, ktoré obsahujú kmeň rezistentny voči pôsobeniu antibiotík ako Biogaia či Probacin, kde nemusíte myslieť na časový odstup od užitia antibiotika. Pekný deň!

 17. Dobrý deň
  prosím o odporučenie probiotík k ATB Duomox 750 mg. Zároveň sa chcem opýtať, či tieto probiotiká zamedzia aj kvasinkovej infekcii v dôsledku užívania ATB, alebo treba ešte aj špeciálne, ak áno, aké odporúčate. Vďaka.
  Príjemný deň prajem!

  1. Dobrý deň Zuzana, v zásade môžete použiť rôzne probiotiká k antibiotikám, s odstupom aspoň 2-3 hodín od antibiotík. Ak máte sklon ku častejším kvasinkovým infekciám, zvolila by som napr. Super Dophilus, Probiofix inum prípadne aj Pearls YB.

 18. Dobrý deň, aké su najlepšie na trhu probiotiká pre autistické dieťa vo veku 6 rokov, ktoré trpí črevnou disbiózou a potrebuje vyliečiť črevá na dlhodobo? Alebo aj enzými? Iné podporné latky a vitamíny????

  1. Dobrý deň,ja by som vám odporučila Pearls IC, obsahujú dobré probiotické kmene aj dostatok bifidobaktérii (vhodné sú probiotiká, ktoré obsahujú kombináciu L.acidophilus+B. bifidum), sú malé (ľahko prehltnuteľné). Ku každému probiotiku môžete pridať aj vlákninu prebiotiká), napr. jablko, hrušku. Enzýmy ani vitamíny pri narušenej črevnej mikroflóre nepomôžu. Ak však dôjde v dôsledku disbiozy k zhoršeniu vstrebávania niektorých živín (napr. sa objaví anémia), tak tam už treba vitamíny doplniť, ale až po potvrdení deficitu lekárom. Disbiózu zhoršuje, resp. vyvoláva napr. aj stres, časté užívanie antibiotík, nevhodná strava, ochorenia tráviaceho traktu a podobne. Pekný deň!

 19. Dobry den, mozem k atb ciphin uzivat probiotika Lactobacily “6” alebo su vhodnejsie ine? Dakujem

  1. Dobrý deň Alena, môžete, ale treba zachovať časový odstup. Probiotiká užívajte aspoň dve hodiny po užití antibiotík. Skoré uzdravenie!

 20. Dobry den,prosím Vás ktorý probiotikum by bol najvhodnejší na prečistenie tenkeho čreva?Syn bral silné lieky (roaccutan)a myslim si,že preto dostal celiatiku marsh1,je bez príznakov,stolicu má vporiadku,dodržiava diétu.Dakujem za radu

  1. Dobrý deň, v prípade celiakie sa ukazuje ako vhodná kombinácia laktobacilov a bifidobaktérií, ktoré produkujú enzýmy rozkladajúce gliadín a ktoré majú protizápalový efekt, konkrétne napr. L.casei, L. acidophilus, L. plantarum, B. longum, B. bifidum, ktoré nájdete v doplnkoch Biopron 9, Pearls IC a iných Pozitívny efekt probiotík pri celiakii však nebol ešte jednozančne preukázaný, je v štádiách výskumu, najmä, čo sa týka výberu konkrétnych kmeňov a ich kombinácií. Vštko dobré želám!

 21. dobry den,moze sa uzivat ciphin a wobenzym?

 22. Dobrý deň prajem, prosim.vas o radu, aké sú vhodné probiotika a ako ich užívať k antibiotikám Amoxiklav, užívam ich od včera večera na silný zápal priedušiek. Navyše som rok a pol po odstránení zhubneho polypu z hrubého čreva / bez následnej liečby/. Hlavne z toho dôvodu potrebujem vhodné probiotika, aby bolo hrubé črevo od negatívnych účinkov antibiotik dostatočne chránené. Veľmi pekne ďakujem za radu.
  Poprosim odpoveď zaslať aj na môj e-mail. Ďakujem

  1. Dobrý deň, v podstate môžete užívať ktorékoľvek kvalitné probiotiká, rozdiel je v tom, či musíte alebo nemusíte dodržať odstup medzi ich užívaním. Napr. v prípade probiotík Biogaia alebo Probacin, nemusíte dodržiavať časový odstup medzi užívaním antibiotika a probiotika, v prípade napr. Probiofix Inum, Dophilus, Biopron atď. treba užíť probiotiká minimálne 2 hodiny po užití antibiotík. Probiotiká treba užívať ešte 3-4 týždne po dobratí antibiotík. Skoré uzdravenie želám!

 23. Dobry den,

  dcerka, 3 roky, uziva Zinnat susp. 125mg/5ml…mozem jej davat popri tom Hylak forte gtt. Dakujem.

 24. prosim vasmam uzivat antibiotikum- DALACIN, prosim ake probiotikum mam k tomu uzivat?, dakujem

 25. manžel užival normix 200 mg pachnuci dych po dvoch dnoch uživania krasny dych čisty bez zapachu ked to doužival 7dni rano vecer 2 tablety plus probiotikum SWISS pach sa o 5dni objavil zase co s tym dakujem

 26. Dobrý deň,lekar mi predpísal Cefuroxim 500 mg, poprosím aké probiotika su vhodné? ďakujem

 27. Dobrý deň, užívam antibiotika Augmentin, aké sú vhodné probiotika? Nekúpila som a teraz ma cely deň preháňa. Ďakujem.

 28. Dobrý deň, aké probiotiká (okrem Biogaya) sú vhodné pre 6,5 ročné dievčatko pri užívaní ATB SUMAMED?
  A aké by ste mi prosím poradili na zvýšenie imunity? Ďakujem.

 29. Dobrý deň
  užívam antb. fromili 500 a mam pocit horkosti v žalúdku.
  Aké pprobiotiká by som mala užívať. Mame doma Probio-fix imun Trim 3, ale tam je min. trvanlivosť 11.2019. Možu sa užívat aj po tomto datume?
  Ďakujem za odpoveď

 30. Dobry den.mozem skoro 3 rocnej kombinovat antibiotika Klacid s b-komplexom alebo s hylakom”?mala ma hnacku.smectu mi nevypije.dakujem za odpoved

 31. Dobrý deň. Mám opakované zápale, vaginalne mikózy. Som po pôrode a vyšiel mi zlý vysledok cytológie krčka maternice.
  Gynekologička mi predpísala ATB
  Doxyhexal Tabs užívam probiotika Biopron. Požívam správne probiotiká. Ďakujem

 32. Dobrý deň, je treba dodržať časový odstup medzi užitím probiotika a Wobenzymu?
  Ďakujem za odpoveď.

 33. Dobrý deň! Mám sibo,typu zápchy.Na tom som dostal antibiotikum Normix.Chcela by som sa opýtať,že aký probiotikum môžem k tomu užívať?Čítala som že pri siba nie sú dobré niektoré kmene Lactobacillusov.Ďakujem!

 34. Dobry den, prosim vas ake probiotika najlepsie uzivat pri atb Xorimax 250? Dakujem

 35. Dobry den, moja dcera 4r berie uz piate atb za posledny rok (doteraz brala tieto:augmentin, cefzil + pamycon, trifed, uniflox.) Mava caste bolesti usi, sopliky, hrdlo zapalene. Ma aj zvacsenu nosnu mandlu, zvazujeme jej odstranenie. Vacsinou bez teploty, ale zvysene crp okolo 20.Je dost chuda, pri vyske 116cm vazi 16kg. S kazdymi atb jej podavam aj biogaiu. Nema rada mliecne vyrobky, cize nejake kefiry, bryndze a pod do nej nedostanem. Takisto sudovu kapustu nezje, iba klasickú hlavkovu (salat z nej). Viete mi prosim poradit, ako ochranit, v tomto pripade uz asi aj obnovit crevnu floru? Zeleninu a ovocie ma rada. Sladkosti ma 1x za den, v podobe cca 3-5 gumenych medvedikov. Na imunitu jej davam hanus echinaceu, pri chorobe aj kalobu a vit c. Dakujem.

 36. Dobry den,

  bola mi urcena diagnoza Helicobacter a mam uzivat antibiotika Pylera? Kedze ide o tazsie antibiotika ake prebiotika by som mala popri liecbe uzivat? Doktorka mi predpisala Antibiophilus s latkou Lactobacillus casei rhamnosus (LCR 35) s davkou 2x 10na8. Myslite, ze je to postacujuce? Dakujem

 37. Dobrý večer , chcem sa opýtať, či sa môže užívať Lactobacily 5 po expiracii už viac ako pol roka.
  Ďakujem

  1. Prosim Vás aké probiotika užívať na zápal žalúdka

 38. beriem amoksiklav, ktorá brobiotka su vhodné. Ďakujem.

 39. prosím o radu, aké sú najlepšie probiotiká pri užívaní tabl. levalox. Ďakujem

 40. Prosím mama užíva entizol a dalacin aké probiotika ktomu môže užívať

 41. Dobre rano,
  Syn uziva atb Duomox 500mg kazdych 8h(bol uhryznuty kliestom) odporucili nam probiotika uzivat 2hodiny po atb. Mame bioGaia kde je denna davka 5kvapiek..mam mu ich rozdelit na ten den alebo mozme dat po kazdych atb 5kvapiek?
  Dakujem

 42. Pekný deň želám,
  chcela by som sa opýtať ktoré probiotika sú dobre pri brani antibiotík s tým že mám HIT?
  Ďakujem krásne za odpoveď
  Katarina

 43. Dobry den, prosila by som radu, ktoré probiotiká sú vhodne pre 3-ročne dieťa v prípade zápchy. Ďakujem pekne

 44. As an table of contents, you have to id a headache of intoxication seizures since not all patients are found. viagra sample viagra online generic

 45. Dobrý den ,chcem sa opýtať ,ktoré probiotiká sú najlepšie k antibiotikám Sumamed 500.Kupila som si biopron 9 probiotiká ,môže byt?Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *