Opaľovanie

Krásne opálenie neznamená dostatok vitamínu D?

S nástupom letnej sezóny sme zo všetkých strán masírovaní informáciami o dôležitosti ochrany pred slnečným žiarením, všeobecné odporúčania zakazujú vystavovať sa slnku od 10 do 15 hodiny a potom len s použitím opaľovacieho krému s vysokým faktorom. Napriek tomu, že predaj opaľovacích krémov každoročne stúpa, stúpa aj výskyt melanómov, navyše je toto nadmerné užívanie ochranných krémov spojené so stále nižšou hladinou vitamínu D v krvi u ľudí.

Slnko chráni pred rakovinou?

Štúdia časopisu Cancer (2002) skúmala výskyt rôznych druhov rakoviny u obyvateľov rôznych regiónov Spojených štátov a preukázala 2-násobný nárast úmrtnosti na rakovinu v severných krajinách, kde boli obyvatelia menej vystavený slnečnému žiareniu ako v južných krajinách. Jednalo sa najmä o rakovinu tráviaceho ústrojenstva (hrubé črevo, žalúdok) a reprodukčných orgánov (vaječníky, prsníky). Tieto zistenia nie sú až tak prekvapivé, keďže vitamín D účinkuje ako hormón regulujúci metabolizmus vápnika fosforu a podieľa sa na regulácii imunitných odpovedí, vďaka čomu sa úspešne využíva pri liečbe niektorých typov rakoviny (pľúc, prostaty) a niektoré štúdie dokazujú jeho porovnateľný účinok s vakcináciou v prevencii chrípky.

Môžeme byť opálení a mať nedostatok vitamínu D?

Na prvý pohľad to znie ako hlúposť, keďže sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia, môže to však byť naozaj tak. Tvorba vitamínu D je komplikovaný mechanizmus, ktorý môže byť narušený hneď na niekoľkých úrovniach. Vitamín D sa tvorí v pokožke len účinkom UVB žiarenia, ktoré na naše zemepisné šírky dopadá len asi od apríla do septembra a to len v obedňajších hodinách, zvyšok tvorí len UVA žiarenie zodpovedné za opálenie, ale aj starnutie pokožky. Ak sa však aj opaľujeme správne, teda v lete počas obeda, naša koža produkuje vitamín D asi 48 hodín po ožiarení, nemali by sme sa teda po opaľovaní sprchovať s mydlom alebo horúcou vodou, aby sme si neodstránili tuk z pokožky, v ktorom je aj náš vitamín D. Ak teda dodržiavate všeobecné odporúčania a vyhýbate sa počas obeda slnku, potom sa poriadne natriete (opaľovacie krémy s „bronze“ efektom majú často silnú UVB ochranu a slabšiu UVA ochranu, aby ste sa opálili a zároveň nespálili), je dosť možné, že ste síce pekne opálení, ale máte nedostatok vitamínu D. Zlá správa zároveň je, že svetlejšej koži stačí oveľa menej UVB lúčov na vytvorenie rovnakého množstva vitamínu D, ako tmavšej, preto ak sa vrátite z dovolenky a budete chcieť doplniť zásoby „déčka“, budete na to potrebovať oveľa viac času ako pred dovolenkou.

Tabletky namiesto krému na opaľovanie?

Ideálny čas na opaľovanie je teda v obedňajších hodinách, dĺžka opaľovania závisí od sfarbenia a typu pokožky, na začiatku by opaľovanie nemalo presiahnuť 10 – 30 minút. V žiadnom prípade sa nesmiete spáliť! Ak sa bojíte spálenia alebo predčasného starnutia, môžete svoju pokožku chrániť príjmom správnych potravín, z ktorých viaceré majú preukázateľný vplyv nielen na ochranu kože pred spálením, ale aj pred vznikom vrások a pigmentových škvŕn. Pôsobením slnečného žiarenia na obnaženú kožu vznikajú voľné kyslíkové radikály, ktoré môžu vyvolať poškodenie buniek, všetko však závisí od toho, aký antioxidačný potenciál má naša koža, na čo má veľký vplyv naša strava. V zahraničí sú dostupné tabletky na opaľovanie s extraktom papraďovitej rastliny  Polypodium leucotomos, užívajú sa tri krát denne a predlžujú čas strávený na slnku bez rizika spálenia. Mechanizmus ich účinku je silná antioxidačná aktivita a teda ochrana pred voľnými radikálmi. Na našom trhu ešte nič podobné nie je, rovnako dobre (ak nie lepšie) nás však ochráni správne zložená strava.

Omega-3 mastné kyseliny

Austrálska štúdia (1993) potvrdila redukciu výskytu melanómu o 40% u ľudí, ktorí pravidelne jedli ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Jej zložky DHA a EPA nielen brzdia bunkový cyklus nádorových buniek, ale zároveň vedú k ich apoptóze (bunkovej smrti). Ďalším výrazným benefitom je anti-age (omladzujúci efekt).

Farebná zelenina a ovocie

Obsahuje rastlinné farbivá- karotenoidy, antokyaníny a chlorofyly, s výrazným antioxidačnám účinkom, chránia teda kožu pred pôsobením UV žiarenia.

Glutatión

Glutatión je jeden z najúčinnejších antioxidačných látok v našom tele, s pribúdajúcim vekom jeho množstvo klesá a sme teda náchylnejší na vznik rôznych poškodení aj účinkom UV žiarenia. Je zložený z aminokyselín cysteínu, glutamátu a glycínu a na jeho tvorbu je okrem iného potrebný aj selén, magnézium a vitamín D. Tieto stavebné zložky glutationu sa nachádzajú vo vajíčkach, mäse a mliečnych výrobkoch, výborným zdrojom selénu sú zase brazílske orechy. Na obnovu glutatiónu v pečeni napr. po ťažkom víkende je dobrý čaj z ostropestreca marianskeho.

Súvisiace články:

Užívať či neužívať betakarotén pred opaľovacou sezónou?

Ako a prečo si doma pripraviť opaľovací krém

Ako si vybaviť lekárničku na letnú dovolenku?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana