Bradavice a kurie oká

Prírodná liečba bradavíc

Napriek tomu, že v súčasnosti v lekárni dostať množstvo prípravkov na rýchlu liečbu bradavíc, mnoho ľudí stále uprednostňuje domácu prírodnú liečbu, nakoľko je oveľa lacnejšia a často aj účinnejšia. Jej nevýhodou je možno nutnosť dlhodobejšej aplikácie a potreba prípravy domácich surovín na rozdiel od pohodlného použitia hotových náplastí a roztokov na bradavice.

Vzhľadom na to, že bradavice sú výrastky infekčného pôvodu a sú tvorené vo veľkej miere odumretými kožnými bunkami, je jasné, že prostriedky na prírodnú liečbu bradavíc musia odstraňovať odumreté kožné bunky a zabíjať alebo potláčať množenie vírusu HPV, ktorý vyvoláva tvorbu bradavíc. Takéto vlastnosti má množstvo prírodných surovín, preto si aj v tomto prípade môžete vybrať z mnohých možností prírodnej liečby bradavíc. Začiatok liečby závisí od charakteru, miesta a veľkosti bradavice. Väčšie bradavice a bradavice na nohách bývajú odolnejšie, preto na ich odstránenie bude treba väčšiu trpezlivosť.

Prostriedky na odstránenie odumretej kože

Acylpyrín – je súčasťou takmer každej domácej lekárničky, má široké využitie od liečby bolesti a zvýšenej teploty až po akné. Jeho použitie je vhodné najmä u väčších a odolnejších bradavíc, tableta sa rozdrví v mažiari a zmieša s trochou vody. Vzniknutá kašička sa natiera na bradavicu každý deň, po nanesení sa miesto prekryje náplasťou a na druhý deň sa pred opakovaným nanesením bradavica jemne obrúsi pemzou alebo jemným pilníkom. Nesmie sa nanášať na zdravú kožu, hrozí riziko podráždenia.

Jablčný ocot – je široko používaný prírodný prostriedok, okrem iného sa dá použiť pri plesňových ochoreniach koženechtov alebo ako podporná liečba cukrovky a vysokého cholesterolu. Jeho ďalším benefitom je schopnosť odstraňovať odumretú kožu v podobe otlakov a bradavíc. Kúsok vaty alebo tkaniny sa namočí do nezriedeného jablčného octu, priloží sa na otlak alebo bradavicu, prekryje sa kúskom suchej vaty a prelepí leukoplastom. Nesmie sa nanášať na zdravú kožu, hrozí riziko podráždenia.

Vlhkosť a enzýmy – bradavica alebo kurie oko sa vo vlhkom prostredí s prítomnosťou enzýmov pomaly rozkladá, účinok je podobný jablčnému octu alebo Acylpyrínu, liečba možno bude trvať trochu dlhšie, je ale šetrnejšia na okolité tkanivo. Kombináciu vlhkosti a enzýmov nájdete v rôznych druhoch ovocia a zeleniny, najpoužívanejšie sú banánové šupky, zemiaky, papája, med, aloe vera a ananás. Prikladá sa malý kúsok plodu a prelepí sa náplasťou, alebo si môžete urobiť kašičku, ktorú nanesiete na kúsok vaty a tú priložíte na bradavicu a prelepíte. Na princípe proteolytických enzýmov funguje aj oranžovožlté mlieko lastovičníka väčšieho, okrem toho že rozleptáva bradavicu navyše účinkuje cytostaticky (zastavuje množenie buniek), preto sa úspešne používa v ľudovej medicíne na liečbu bradavíc. Mlieko by nemalo prísť do styku so zdravou kožou, nie je vhodné na konzumáciu a nesmie sa dostať do očí.

Protivírusové prostriedky

Bylinky a olejčeky, ktoré obsahujú látky ničiace priamo vírus je dobré aplikovať po odstránení odumretej vrstvy, aby dobre prenikli priamo k tkanivu, kde sa vírus nachádza.

Cesnak – má širokospektrálny protivírusový, protiplesňový a antibakteriálny účinok. Kašička z čerstvo prelisovaného cesnaku sa každý deň potiera na bradavicu až do úplného preliečenia.

Tea tree olej – čajovníkový olej má stovky použití v ľudovom liečiteľstve a osvedčil sa i v liečbe bradavíc, nakoľko pôsobí priamo proti pôvodcovi bradavíc – HPV vírusu, musí sa však ako všetky protivírusové prostriedky používať pravidelne a dostatočne dlhú dobu.

Vitamín C – vitamín C vo vyšších dávkach podporuje protivírusovú imunitu, preto sa hojne využíva ako podporná liečba chrípky. Na liečbu bradavíc sa používajú tablety vitamínu C (mali by obsahovať kyselinu askorbovú, nie jej soli ako askorbát vápenatý a pod.), ktoré sa rozdrvia, zmiešajú s vodou a vzniknutá pasta sa každý deň potiera na bradavicu. Pasta je silno kyslá, čo narúša povrch bradavice a umožňuje prienik vitamínu C do hlbších vrstiev.

Ako si pri samoliečbe neublížiť?

Pri samoliečbe bradavíc treba dodržiavať určité pravidlá, aby sa zamedzilo šíreniu bradavíc a nepoškodila sa okolitá zdravá koža.

Bradavice sú veľmi nákazlivé, najmä keď sú vlhké a zmäkčené, preto ich po každom kúpeli treba vysušiť, najlepšie jednorazovým papierovým obrúskom, aby časti infikovanej kože nezostávali na uteráku a nešírili sa.

Medzi jednotlivými aplikáciami prírodných prostriedkov je dobré bradavicu jemne obrúsiť, aby sa odstránila prebytočná koža. Na tento účel by mala byť vyhradená jedna pemza, ktorá sa nepoužíva na iné účely.

Kašičky a pasty na liečbu bradavíc sa aplikujú len na bradavicu, nemali by prísť do styku so zdravou kožou, nakoľko ju môžu podráždiť alebo poleptať. Na ochranu okolitej zdravej kože je preto pred liečbou vhodné naniesť vrstvu čistej vazelíny, ktorá ju bude chrániť pred agresívnymi látkami.

Ako čo najviac zefektívniť liečbu bradavíc?

Ako som už spomínala, bradavice sú infekčného pôvodu, niekedy sa v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov sami vytratia, za čo vďačíme nášmu imunitnému systému. Protivírusová imunita sa dá podporiť aj užívaním vitamínu C, zinku (zlepšuje slizničnú imunitu), pripadne užívaním výťažkov z húb reishi alebo maitake. Dobré je jesť stravu bohatú na zdroje síry (mäso, vajcia, špargľa, cesnak, cibuľa) a dopĺňať aminokyselinu lyzín (využíva sa aj napr. ma liečbu opakovaných infekcií herpesu).

Na odstránenie odolnejších bradavíc napríklad na nohách je dobré skombinovať protivírusový účinok prírodnej liečby spolu s odstraňovaním odumretej kože. Dá sa to dosiahnuť kombináciou viacerých prírodných prostriedkov. Môžete si napríklad zmiešať rozdrvenú tabletu vitamínu C so šťavou s aloe vera, prípadne do dužiny z banánovej šupky primiešať kvapku čajovníkového oleja a vzniknutú zmes pravidelne nanášať na bradavicu.

Posledným prostriedkom osvedčeným najmä u odolných plochých bradavíc na chodidlách je teplo. Vírus HPV je citlivý na zmenu teploty, preto je dobré nohám pravidelne dopriať horúci kúpeľ (43˚C to 45˚C) aspoň na 15 minút denne.

Súvisiace články:

Prírodná liečba bolesti

Kurie oká, bradavice, výrastky – náplaste alebo roztoky?

Ako sa lieči mykóza na nechtoch?

Príroda v liečbe nespavosti

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana