Homeopatia

V čom je homeopatia iná?

Na začiatok treba povedať, že homeopatická liečba patrí medzi alternatívnu terapiu, jej liečebný prínos nie je dostatočne preukázaný, nestojí na základoch EBM (Evidence-based medicine).

Homeopatia sa usiluje stimulovať organizmus k lepšiemu využitiu vlastných liečebných síl – odstrániť príčinu ťažkostí. Spektrum použitia homeopatie je užšie ako u klasickej medicíny, nie všetky choroby (napr. onkologické ochorenia) možno liečiť homeopatiou.

Homeopatiou možno bezpečne liečiť dospelých, deti, dojčatá, tehotné i dojčiace ženy, bez rizika vedľajších účinkov, interakcií, kontraindikácií, toxických účinkov či predávkovania. Klasická medicína je v tomto smere viac obmedzená s rizikom nežiaducich účinkov. Avšak liečba homeopatiou je v určitom smere špecifickejšia, určenie správneho liečebného postupu a správneho stupňa riedenia vyžaduje kvalifikovanú, odborne zdatnú osobu v homeopatii. Výber alebo predpisovanie homeopatického lieku sa riadi nie len opisom rôznych telesných symptómov (bolesť, horúčka, nádcha…), ale aj psychických charakteristík pacienta, ktoré homeopat alebo lekárnik získava rozhovorom s pacientom. Môže sa teda stať, že dvom pacientom s rovnakou diagnózou suchý kašeľ na základe individuálnych reakcií pacienta budú predpísané dva rôzne lieky. Napríklad pre pacienta na suchý kašel, ktorý je doprevádzaný vysokou teplotou bez potenia s rýchlym nástupom, podráždenosťou pacienta a zhoršením pri chladnom suchom vetre je vhodný liek Aconitum napellus. Ale pre pacienta so suchým kašlom, s vysokou teplotou s intenzívym potením a malátnosťou je vhodný liek Belladonna.

Návšteva bežného lekára verzus návšteva lekára homeopata

Homeopatické vyšetrenie zahŕňa to isté ako  vyšetrenie klasické ale je rozšírené o homeopatickú anamnézu. Homeopat sa okrem zistenia zdravotných ťažkostí, pýta aj na viacero individuálnych  charakteristík napr. okolnosti, kedy sa ťažkosti zhoršujú kedy zlepšujú, chute pacienta, či je pacient horkokrvný, zimomrivý, prekonané choroby, spánok, únava či charakterové črty. Bez dostatočnej odbornej kapacity lekára či farmaceuta v rámci poradenských a konzultačných aktivít  liečba či samoliečba jednozložkovou homeopatiou nie je možná. Na trhu sa však nachádzajú aj polykomponentné homeopatické lieky, ktorých použitie má širšie uplatnenie, vzhľadom na kombináciu viacerých zložiek  (napr. liek Coryzalia sa použiva na nádchu alergickú, vírusovú, bakteriálnu…). Takže bežné ochorenia ako nádcha, bolesti hrdla či prechladnutie sa dajú liečiť homeopaticky aj bez zistenia dôkladnej homeopatickej anamnézy.

Ďaľší rozdiel pri návšteve bežného lekára a homeopata je v tom, že u homeopata si vyšetrenie aj liečbu hradíte. Homeopatické lieky sa  na Slovensku nehradia na základe verejného zdravotného poistenia.

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana