Molusky

Molusky – ako sa liečia?

Molusky (Molluscum contagiosum/kontagiózne bradavice) sú kožné vírusové ochorenie postihujúce najmä deti, menej dospelých. Ochorenie je veľmi nákazlivé, prenáša sa osobným kontaktom s nakazenou osobou alebo infikovanýmí predmetmi (uteráky, hračky, bazény, plavárne). U dospelých sa molusky vyskytujú zriedkavejšie, najmä u osôb s oslabenou imunitou, prevažne na genitáliách a prenášajú sa predovšetkým pohlavným stykom, sú preto zaradené medzi sexuálne prenosné ochorenia.

Ako vyzerajú molusky a ako ich spoznáme?

Molusky vyzerajú ako malé, hladké, presne ohraničené, lesklé výrastky (bradavičky), na vrchole mávajú prieliačinu. Nachádzať sa môžu kdekoľvek na tele (tvár, krk, hrudník, podpazušie, stehná, genitálie, ruky..), môže ich byť pár, alebo desiatky, zriedkavo až stovky. Bežným sprievodným javom býva svrbenie, čo môže viesť k ich rozškriabaniu a ďaľšiemu šíreniu infekcie na iné miesta (autoinokulácia). Častý je výskyt u batoliat a malých detí, najmä ak trpia poruchou bariérovej funkcie kože (atopická dermatitída/ekzém).

Ako liečime molusky?

V prípade dobrej imunity zvyknú molusky spontánne vymiznúť v priebehu 6-12 mesiacov. Kvôli riziku šírenia ochorenia sa neliečenie neodporúča a vždy sa pristupuje k ich odstráneniu.

Možností ako odstrániť molusky je viacero (mechanické, chemické, tepelné). Na začiatku infekcie, keď molusiek ešte nie je veľa, pristupuje dermatológ najčastejšie ku kyretáži (zoškrabnutie) ostrou lyžičkou a následnej dezinfekcii (Betadine, jódová tinktúra). Ide o rýchly a efektívny spôsob, aj keď u detí môže byť problémom strach zo zákroku. Ďaľšími metódami môže byť kryoterapia (tekutý dusík), elektrokoagulácia či laser. Z chemickým metód sa najmä u dospelých používa aj krém obsahujúci 5% imikvimod (vhodný aj na oblasť genitálii), zriedkavejšie flurouracil (viazané na lekársky predpis).

Z voľnopredajných prostriedkov sa využíva hydroxid draselný (KOH)Infectodell  roztok (5% hydroxid draselný) alebo Molusk roztok (10% hydroxid draselný). Roztok spôsobí likvidáciu buniek, ktoré sú napadnuté vírusom. Nie je vhodný na liečbu bežných bradavíc (veruky), len molusiek, preto keď si nie ste istí či trpíte vy alebo vaše dieťa práve moluskami, treba vyhľadať dermatológa pre potvrdenie diagnózy. Roztok sa aplikuje na molusky 2xdenne v prípade 5% KOH a 1xdenne v prípade 10% KOH, nechá sa zaschnúť, nanáša sa 4-10 dní (nikdy nie viac ako 10-14 dní). Nanášanie sa ukončí, keď spozorujeme prvé známky zápalu kože (začervenanie trvá aspoň 12 hodín), týmto začína proces liečenia (aktivácia imunitného systému), molusky by mali vymiznúť v priebehu 2-5 týždňov. Roztok sa nemôže aplikovať na sliznice (ústa, genitálie), ani u detí mladších ako 2 roky.

Pri vyhodnotení štúdie, ktorá sa zaoberala účinnosťou a bezpečnosťou liečby molusiek u detí 10% vodným roztokom KOH, sa zistilo kompletné zahojenie lézii u 92,5% detí, 32% detí malo mierne nežiaduce účinky – podráždenie kože.

Ako doplnková liečba alebo v začiatkoch infekcie sa môže použiť kyselina salicylová ako keratolytikum – napomáha zmäkčeniu a odlúpeniu kože alebo kyselina mliečna, ktorá ovplyvňuje proces keratinizácie – zrohovatenie vrchnej vrstvy pokožky (Duofilm roztok alebo prípravky miešané v lekárni). Jednotlivé molusky je možné vysúšať pomocou jódovej tinktúry.

Z alternatívnej liečby sa využíva monokomponentná homeopatia – Thuya occidentalis 15CH, Dulcamara 9-15CH či Cinnabaris 9CH, ktoré sa užívajú po 5 granúl denne.

Molusky sú povrchové ochorenie, ich odstránenie a hojenie sa obvykle zaobíde bez jaziev. Pozor treba dať aby sa nepridružila sekundárna infekcia, najmä u detí s atopickým ekzémom, treba zvýšiť starostlivosť o rohovú vrstvu kože. Niekedy dermatológ pristupuje aj k systémovej liečbe (metizoprinol), ktorá má zvyšovať bunkovú imunitu a odolnosť kože. Tu však chýbajú ešte dôkladnejšie štúdie, čo sa týka potvrdenia účinnosti u molusiek. Liečbu može urýchliť a opakovanému vzniku molusiek predchádzať dobrá imunita, vhodné je preto zvýšiť príjem vitamínu C, betaglukánu (Hliva ustricová, Imunoglukán), reishi, echinacei, aminokyseliny lyzín stravou alebou vhodnými doplnkami výživy.

Súvisiace články:

Prírodná liečba bradavíc

Kurie oká, bradavice, výrastky – náplaste alebo roztoky?

Rýchla liečba mykózy nôh

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana


 

 

Zdroj:

Can B, Topaloglu F, Kavala M, Turkoglu Z, Treatment of pediatric molluscum contagiosum with 10% potassium hydroxide solution. J Dermatolog Tret.2014 Jun;25(3):246-8