Bolesť kĺbov pri artritíde

Kĺbová výživa pri bolesti kolien

Pri boľavých kĺboch a kolenách siahajú pacienti často po kĺbovej výžive, ktorá chráni, revitalizuje, zmierňuje bolesti a zápal kĺbov. Nástup účinku je pomalší v porovnaní s liekmi proti bolesti (analgetiká, NSA), nevýhodou môže byť aj vyššia cena. Medzi pozitíva zasa patrí veľmi zriedkavý výskyt nežiadúcich účinkov, efekt liečby pretrváva dlhšiu dobu (2 až 3 mesiace po liečebnej kúre) a kĺbová výživa je schopná na rozdiel od klasických liekov od bolesti spomaliť a zlepšiť priebeh ochorenia. Prípravky sa väčšinou užívajú pravidelne 3 mesiace, po ktorých nasleduje 2-3 mesačná prestávka (bez užívania kĺbovej výživy).

Základnými zložkami kĺbovej výživy je glukosamín a chondroitín, ktorých pozitívny vplyv na kĺby bol popísaný a potvrdený v mnohých štúdiach a výskumoch. V niektorych prípravkoch sa nachádzajú aj v kombinácii s hyaluranom, kolagénom, MSM či rastlinnými extraktami (Boswellia), u ktorých sa predpokladá zmiernenie bolesti a zápalu kĺbov.

Glukosamín

Glukosamín sa prirodzene vyskytuje v chrupavke a kĺbovej tekutine. Opotrebovávanie a zaťažovaie kĺbov ako aj znížená schopnosť organizmu tvoriť dostatočné množstvo glukosamínu s pribúdajúcím vekom vedú k bolestiam a kĺbovým dysfunkciám. Práve preto je glukosamín dôležitá zložka kĺbových prípravkov. Základom jeho účinku je schopnosť pozitívne ovplyvňovať rovnováhu metabolických dejov, ktoré v chrupavke prebiehajú – brzdí rozklad (degradáciu) chrupavky a stimuluje jej tvorbu. Okrem toho má aj protizápalový účinok, zmierňuje bolesť, spomaľuje progresiu ochorenia a zlepšuje kĺbové funkcie. Úľava po glukosamíne nie je okamžitá ale nastupuje až po niekoľko týždňovom užívaní (8 týždňov až 6 mesiacov).

Na trhu sa nachádza množstvo prípravkov s glukosamínom. Najvhodnejším je glukosamín sufát, ktorý má oproti iným soliam najlepšiu vstrebateľnosť (až 98%) a ľahký prienik do chrupavky.  Ďalej sa môžete stretnúť s glukosamínom hydrochloridom a N-acetyl glukosamínom, ktorý sa však nejaví tak účinný ako glukosamín sulfát. Odpoveď na otázku, či je glukosamín z výživového doplnku rovnako účinný ako ten ktorý sa prirodzene tvorí v tele však stále nevieme, najmä či sa dokáže využiť rovnaké množstvo, aké je schopné sa vstrebať črevnou stenou.

Pri dávkovaní glukosamínu by sa malo vychádzať z telesnej hmotnosti, kde sa približne užíva 900 mg na 45 kg denne. Ak vážite viac ako 90 kg alebo užívate diuretiká (lieky na odvodnenie, zníženie tlaku), dávkovanie radšej prekonzultujte s lekárom. Čo sa týka liekových interakcií, informujte lekára ak užívate warfarín, penicilínové alebo tetracyklínové antibiotiká. Pri súčasnom úžívaní glukosamínu a diuretík, je niekedy potrebné zvýšiť dávku diuretika.

Glukosamín sa najčastejšie používa pri liečbe osteoartrózy. Avšak doplnkovo príjmaný glukosamín môže byť prospešný aj u astmatikov, potravinovej alergii, alergiách všeobecne, pri zápaloch, vaginálnej mykóze, kožných ochoreniach, dne, osteoporóze či reumatoidnej artritíde. Čo si vyžaduje ešte podrobné výskumy a štúdie.

Jeho veľkou výhodou je ojedinelý výskyt nežiadúcich účinkov  (žalúdočné poťiaže, zápcha, hnačka, alergické kožné reakcie), ktoré sú u bežných liekov od bolesti, ktoré sa používajú dlhodobo veľkým problémom.

 

Chondroitín

Chondoitín je základná zložka medzibunkovej hmoty chrupavky a je pre ňu typická veľká schopnosť viazať vodu. Obsah vody v chrupavke je dôležitý ako tlmič nárazov a umožňuje výživu chrupavky. Okrem toho dokáže chondroitín brzdiť aktivitu enzýmov, ktoré poškodzujú chrupavku, zmierňovať bolesť a zlepšovať kĺbovú pohyblivosť v postihnutom kĺbe (zabezpečuje optimálnu vlhkosť, elasticitu, pružnosť a tvar chrupavky). S pribúdajúcim vekom sa znižuje obsah vody aj chondroitínu v chrupavke, preto je chondroitín súčasťou skoro každého kĺbového výživového doplnku.

Chondroitín je omnoho väčší ako glukosamín sulfát, preto je aj jeho vstrebateľnosť podstatne horšia (okolo 13%). V prípravkoch sa náchádza buď v synteticky vyrábenej forme alebo sa extrahuje z kravskej alebo žraločej chrupavky. Vhodnejšie je uprednostniť syntetický prípravok, pretože množstvo chondroitínu a jeho kvalita v kravských či žraločích produktoch sa môže meniť.

Chondroitín je obvykle dobre znášaný a výskyt nežiadúcich účinkov (žalúdočné ťažkosti) je veľmi zriedkavý. Uplatnenie nachádza najmä u degeneratívnych ochoreniach kĺbov – artróze, a ako antireumatikum (reumatoidná artritída). Pretože má schopnosť znižovať hladinu kyseliny močovej, prináša úľavu aj pacientom trpiacich dnou. Z ďaľších jeho účinkov treba vyzdvihnúť schopnosť znižovať hladinu cholesterolu, riziko krvných zrazenín či zlepšenie cirkulácie, čo si vyžaduje ešte ďaľšie štúdie a výskumy.

Poznámka: Momentálne prebiehajú štúdie, kde sa sa chondroitín sulfát využíva ako prevencia chrápania. Vedci zistili, že u ľudí užívajúcich chondroitín sulfát sa čas chrápania znížil o jednu tretinu.

Hyaluronan

Hyaluronan (kyselina hyalurónová) sa nachádza v celom organizme. Je hlavnou zložkou kĺbovej tekutiny. Už pri nízkej koncentrácii je schopný viazať molekuly vody, ktoré sú potrebné k vytváraniu viskózneho gélu, ktorý má schopnosť odolávať vnútornému tlaku. Zabezpečuje výživu bezcievnych kĺbových chrupaviek, zvyšuje a udržuje ich pružnosť a znižuje trenie kĺbových plôch, čím znižuje ich opotrebenie.

 

MSM (methylsulfonylmethan)

MSM je kľúčový zdroj síry, ktorý je potrebný pre tvorbu štruktúry vlákien kolagénu. Vďaka svojej antioxidačnej aktivite bráni poškodzovaniu chrupavky vplyvom voľných radikálov.

 

Súčasťou kĺbovej výživy bývajú často rastlinné extrakty, ktoré dopĺňajú a podporujú účinok prítomných zložiek. Najčastejšie ide o:

Boswelliu serrata– ktorá je pre svoje protizápalové vlastnosti, ktoré boli potvrdené viacerými štúdiami, už niekoľko rokov na trhu ako zložka výživových doplnkov na kĺby.

Curcumu longa– alebo aj Šafran indický, ktorá sa používa aj ako korenina. Výskumy sa dnes často orientujú práve na túto rastlinku a najmä na jej hlavnú obsahovú zložku-kurkumín, ktorý znižuje tvorbu zápalových látok a tak zamedzuje zápalovému poškodeniu kĺbov

Ďumbier lekársky  ktorý skôr poznáte ako zázvor, jeho priaznivé účinky na organizmus sú známe už stáročia.

Kôra z vŕby –  extrakt z vŕby má protizápalový a podporný  účinok pri liečbe bolestivých stavov pohybovej sústavy a horúčky.

 

                                                                           …čítať viac o Artritíde

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.