Paracetamol je celosvetovo najpoužívanejšie voľnopredajné liečivo na tlmenie horúčky a bolesti. Používa sa u dospelých, detí, tehotných a dojčiacich žien; vo forme tabliet na prehĺtanie, sirupov, čapíkov či šumivých tabliet. Jeho výhodou oproti ostatným voľnopredajným liekom proti bolesti (Ibalgin, Nurofen, Nalgesin, Voltaren…) je nížší výskyt nežiaducich účinkov, najmä jeho šetrnosť voči tráviacemu systému, je preto prvou voľbou aj u ľudí s citlivým žalúdkom či žalúdočnými vredmi.
Dali ste si Paralen a aj tak máte horúčku?
Viac ako 60 ročná pôsobnosť paracetamolu na trhu potvrdzuje, že v terapeutických dávkach má toto liečivo významný analgetický a antipyretický (proti horúčke) účinok. Ako je potom možné, že ste si dali Paralen a aj tak máte zvýšenú teplotu? Odpoveď sa skrýva v prvej vete, liečivo správne účinkuje keď je podané v terapeutických dávkach t.z. že pokiaľ ste urastený chlap, ktorý si rád dá prerastenú slaninu, užitie jednej tablety Paralenu (500mg) Vám zvýšenú teplotu zníži len veľmi ťažko. Všeobecne uznávaná jednotlivá dávka paracetamolu je 10-15mg/kg, takže u osoby vážiacej nad 50kg dochádza pri užití jednej tablety k poddávkovaniu, čo je častý dôvod nedostatočnej účinnosti. Dávkovanie paracetamolu sa definuje na základe hmotnosti pacienta. Konkrétne, optimálna dávka pre osoby vážiace od 50-70kg je 750mg (1 a 1/2 tablety), pre osoby od 71-100kg je účinná dávka 1000mg (2 tablety ). Poddávkovanie sa týka často aj najmenších detí, keď mamičky automaticky podávajú proti teplote Paralenové čapíky, ktoré obsahujú 100mg paracetamolu, čo je dávka, ktorá sa používa u detí do 10kg, takže sa ľahko stane, že liek u vačších detí neutlmí horúčku dostatočne. Preto pohodlnejšie ako zavádzanie dvoch čapíkov alebo urezávanie z druhého čapíka je zvoliť správnu dávku paracetamolu, napr. Panadol baby čapíky (125mg) pre deti od 9kg alebo Panadol Junior čapíky (250mg) pre deti od 15kg.
Z poddávkovania ľahko k predávkovaniu
Pre dosiahnutie potrebného účinku paracetamolu je nevyhnutná terapeutická dávka, nemenej dôležité je však poznať aj maximálnu dennú dávku. Maximálna denná dávka paracetamolu pre dospelého človeka je 4g (8tabliet Paralenu), jednotlivá dávka nemá prekročiť 1g, pričom dávku môžme opakovať najskôr za 4 hodiny. Akútne predávkovanie sa liekmi s obsahom paracetamolu patrí podľa štatistík k veľmi častejším liekovým otravám. Takáto situácia môže nastať napríklad, ak pacient s hmotnosťou nad 50 kg užije len jednu 500 mg tabletu paracetamolu, ktorá mu na potlačenie bolesti či horúčky nestačí a tak nedodrží stanovený odstup medzi podanými dávkami (4-6 hodín) a užije opakovane 1-2 tablety alebo iný liek s obsahom paracetamolu. Často však ide o nevedomé kombinovanie viacerých liekov s obsahom paracetamolu v snahe rýchlo sa vyliečiť alebo potlačiť silnú bolesť a tak pacient užije dva Paraleny (1000mg paracetamolu), k tomu si dá Coldrex (1000mg paracetamolu), však chodí v reklame, že pomôže na chrípku, ale susedka hovorila, že jej pomohol Theraflu čaj (325mg paracetamolu), tak radšej si dá aj ten, nech je zajtra zdravý, a kedže tá hlava stále bolí, dá si pre istotu ešte jeden dva Valetoly (300 mg paracetamolu). A predávkovanie je na svete. Veľmi rizikové sú aj kombinácie paracetamolu s alkoholom. U chronických alkoholikov môže aj malé predávkovanie paracetamolom spôsobiť závažné poškodenie pečene. Nebezpečenstvo toxicity je vyššie aj u pacientov, ktorý užívajú lieky, ktoré radíme medzi induktory cytochromu P450 (karbamazepin, rifampicin, fenytoín…).
Podľa správy FDA malo predávkovanie paracetamolom v USA na svedomí 458 smrteľných prípadov a 26 000 hospitalizácií v rozmedzí rokov 1990-2001. Predávkovanie paracetamolom patrí k najčastejším dôvodom akútneho zlyhania pečene v USA, ktorý stojí zdravotníctvo nemalé peniaze. K intoxikácii paracetamolom môže dôjsť veľmi ľahko vzhľadom k jeho jednoduchej dostupnosti. Aj to je jeden z dôvodov prečo lieky nepatria do supermarketov a na benzínky, je dôležité aby si liek zachoval status lieku a nie tic-tacu či lentiliek.
Medzi rokmi 2000-2008 zomrelo každý rok v UK 90-155 ľudí na následky predávkovania paracetamolom, je to zároveň aj najčastejšia príčina akútneho zlyhania pečene.
Poznámka: Z voľnopredajných liekov obsahuje paracetamol Acifein, Ataralgin, Cetalgen, Coldrex (všetky hot drinky, sirupy aj tablety pre dospelých aj deti), Grippostad, Medipyrin, Migralgin, Panadol (všetky tablety, čapíky, sirupy a hot drinky), Paralen (všetky tablety, čapíky, sirupy a hot drinky), Paracut, Paramax Extra, Parapyrex, Tantum Grip, Theraflu, Trinell, Valetol. Paracetamol sa nachádza aj v mnohých kombinovaných liekoch na tlmenie bolesti, ktoré sú viazané na lekársky predpis.
Ako zvýšiť účinok paracetamolu, alebo čo robiť keď paracetamol nestačí?
Prvý spôsob je podávať dostatočne dávky s ohľadom na hmotnosť pacienta ako uvádzame vyššie. Pozor, vyššie dávky nie sú vhodné pre dlhšiu terapiu (viac ako 10 dni, vtedy denná dávka nemôže prekročiť 2,5g), pri alkoholizme, ochoreniach pečene a obličiek, či hemolytickej anémii.
Druhý spôsob ako zvýšiť účinok paracetamolu je jeho kombinácia s ďaľšími látkami, kedy dochádza k zosilneniu účinku. Zvýšenie analgetického (proti bolesti) účinku bolo preukázané pri jeho kombinácií s kofeínom (Panadol Extra, Paralen Extra, Valetol, Migralgin), guifenezínom (Ataralgin) či kodeínom (Panadol Ultra). Z liekov viazaných na lekársky predpis ide často o kombináciu paracetamolu s opioidmi (tramadol), ktorá umožňuje znížiť dávky opioidu a tým znížiť riziko nežiadúcich účinkoch (tzv. opioid šetriaci efekt).
Posledný spôsob ako zefektívniť účinok paracetamolu je urýchlenie jeho vstrebávania a tým dosiahnutie rýchlejšieho nástupu účinku. Na tento účel sa používajú vo vode rozpustné šumivé tablety, kedy odpadá čas, ktorý by bol potrebný na rozpad tablety v žalúdku, navyše sa krátkodobo získa vyššia maximálna koncentrácia paracetamolu, čo je výhodné najmä pri akútnej bolesti (Panadol extra Rapid, Panadol ultra Rapid). Ďaľšim typom sú tablety s urýchleným rozpúšťaním (Panadol Novum), kde výrobca uvádza rozpad tabliet do 5 minút po užití.
Súvisiace články
Ibalgin, Nurofen, Mig, Brufen….Je v nich fakt rozdiel?
Prečo nedávať Paralen po očkovaní?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Zdroje:
1.Hawton K, Bergen H, Simkin S, et al. Impact of different pack sizes of paracetamol in the United Kingdom and Ireland on intentional overdoses: a comparative study. BMC Public Health 2011; 11: 460.
2. J. Hlušička, Paracetamol poisoning: proLékaře.cz
Journals General Practitioner 2017 – 1.3. https://www.eduprofipharm.sk/userfiles/publications/10/brozura%20Paracetamol%20final%202019.pdf