Otravy liekmi, jedovatými rastlinami a chemikáliami sa najčastejšie vyskytujú u batoliat, kde môže už jedna omylom zjedená tabletka ohroziť život dieťaťa. Nesprávne užité lieky, predávkovanie či jedovaté hríby bývajú príčiny intoxikácii dospelých.
Ako sa prejaví otrava?
- Prejavy intoxikácie závisia od množstva a druhu jedu (lieku). Medzi nešpecifické príznaky patrí vracanie, hnačka, bolesti brucha, nevoľnosť, závraty. Pri niektorých otravách dochádza k poruchám dýchania, poruchám krvného obehu (arytmie, zmeny krvného tlaku), poruchám vedomia, zmätenosti. Typické znaky, ktoré nás môžu usmerniť o aký typ otravy ide, sú napr.
- – Zreničky: zúžené naznačujú otravu opiátmi alebo organofosfátmi (insekticídy, herbicídy), rozšírené zasa otravu tropánovými alkaloidmi (ľulkovec, durman), kokainom, antihistaminikami, alkoholom
- – Koža: bledá koža naznačuje otravu olovom, fluoridami; červená prekrvená suchá koža – alkohol, tropanové alkaloidy, kyanidy; spotená koža – organofosfáty, cholinegné lieky a podobne
- – Zmena teploty: zvýšená teplota býva pri otrave antihistaminikami, tropánovými alkaloidmi, salicylátmi; znížená teplota pri otrave barbiturátmi, opiátmi, benzodiazepínmi (lieky na ukľudnenie a spanie)
Čo robiť pri otrave?
Ak máte podozrenie na otravu alebo ste videli dieťa užiť nejaký liek alebo chemikáliu, v prvom rade treba vyhľadať alebo kontaktovať lekára. Nezabudnite zobrať so sebou k lekárovi kvôli identifikácii liek, prípravok alebo rastlinu, ktorá bola omylom užitá. 24-hodinové poradenstvo v oblasti otráv, predávkovania a intoxikácii poskytuje pre odbornú aj laickú verejnosť Národné toxikologické a informačné centrum.
Vyvolanie zvracania – kedy áno a kedy nie?
Nikdy nevyvolávajte zvracanie po užití prípravkov obsahujúcich kyseliny a zásady (odstraňovače vodného kameňa, prostriedky na čistenie sanity, rúr, WC, do umývačiek riadu), môžu poleptať sliznice aj kožu. Zvracanie sa nevyvoláva ani po požití penivých prostriedkov – saponáty, pracie prášky (sú v podstate netoxické, môže však vzniknúť chemický zápal pľúc, ak by sa vdýchla vzniknutá pena pri vracaní), prostriedkov s obsahom uhľovodíkov (leštidlá nábytku, benzín, petrolej, vonné oleje). Zvracanie nevyvolávame ak uplynulo od užitia otravy viac ako 30 minút, u dieťaťa mladšieho ako 6 mesiacov (chýba mu potrebný reflex), opatrnosť je na mieste aj pri starších deťoch kvôli riziku vdýchnutia zvratkov. Zvracanie nevyvolávame ani ak postihnutý stráca vedomie.
Vo všetkých ostatných prípadoch môžeme vyvolať zvracanie – lieky, pesticídy, otravy proti škodcom a hmyzu, jedovaté rastliny a huby. Zvracanie u malých detí vyvolajte až po konzultácii s lekárom, záchranou službou.
Po požití otravy nepodávame slanú vodu ani mlieko (môže urýchliť vstrebávanie niektorých toxínov).
V každej lekárničke, najmä ak sú v domácnosti malé deti, nesmie chýbať aktívne uhlie (ľudovo čierne uhlie), najideálnejšie v práškovej forme. Dokáže totiž viazať na seba mnohé toxíny a jedy. Dôležité je podať ho čo najskôr, najlepšie do jednej hodiny od požitia otravy. Nepodáva sa pri užití kyselín, zásad, penivých látok, neviaže ani kovy (ortuť, olovo). Vo všetkých ostatných prípadoch ho treba určite podať (rozdrvené a rozmiešané vo vode) deťom, dospelému aj psovi. Netreba sa zľaknúť vysokého dávkovania, u starších detí rozpustite vo vode 10-20 tabliet aktívneho uhlia, u dospelého kľudne viac, vhodnejšie je mať doma práškovú formu. U malých detí podávajte aktívne uhlie pri otrave len po konzultácii s lekárom. Aktívne uhlie je bezpečné liečivo, ktoré sa nevstrebáva do krvi, ale pôsobí len v tráviacom trakte, celý detoxikačný účinok prebieha v samotnom čreve.
Ďalšie liečivo, ktoré by nemalo chýbať v lekárničke, je simetikon (ESPUMISAN, SAB-SIMPLEX). Liečivo je skôr známe ako prostriedok na odstránenie nadmerného nafukovania a plynatosti u dospelých alebo prvú pomoc pri dojčenskej kolike. Jeho mechanizmus účinku má však využitie aj pri otrave penivými látkami (saponáty, pracie prášky, mydlá, šampóny). Pri takejto otrave podávame deťom naraz 2,5-10ml (viac ako 65 kvapiek) lieku, u dospelých 10-25ml lieku alebo podať tablety. Radšej viac ako menej, liečivo sa nevstrebáva do organizmu, netreba sa báť predávkovania alebo nežiaducich účinkov. Simetikon pôsobí na fyzikálnom, nie chemickom základe – znížuje povrchové napätie vzduchových bublín (protipenivý účinok). Pri otrave saponátmi nepodávame žiadne tekutiny!
Najčastejšie zámeny rastlín, ktoré bývajú príčinou otravy:
Pozor na zámenu čučoriedky a ľulkovca zlomocného
Čučoriedka – listy nie sú chlpaté, plod čučoriedky má na sebe zvyšok odpadnutého kvetu v podobe krúžka.
Ľulkovec – jedna z najnebezpečnejších jedovatých rastlív v Európe, listy sú chlpaté, nikdy nemá drevnatú stonku.
Pozor na zámenu medvedieho cesnaku a konvalinky, prípadne jesienky
Medvedí cesnak – čoraz viac obľúbená pochutina v kuchyni, rastúca vo vlhkých lesoch, spoznáte ju podľa silnej cesnakovej arómy.
Konvalinka – nevonia po cesnaku, jej listy sa obkrúcajú okolo centrálnej stonky. Jedovaté sú listy, stonka, kvety aj plody. Pri požití ihneď vyhľadať lekársku pomoc.
Jesienka – nevonia po cesnaku, nevytvára trsy, jednotlivé listy sa nedajú odtrhnúť. Obsahuje veľmi prudký jed – kolchicín, rastlinu určite nepestujte ak máte malé deti a zvieratá.
Difenbachia – je jedovatá rastlina, ktorú by ste nikdy nemali pestovať v domácnosti s malými deťmi a zvieratami. Už kontakt s pokožkou môže vyvolať podráždenie, náhodné požitie rastliny dieťaťom je veľmi nebezpečné.
Pozor na zámenu bazy čiernej a bazy chabzda
Baza čierna – strapec vždy ohnutý nadol, je to drevina.
Baza chabzda – strapec nahor, nepríjemne zapáchajúce listy, je to bylina, nie drevina, vo väčších dávkach jedovatá, čerstvé plody spôsobujú otravy, najmä u detí.
Pozor na zámeny húb
Pečiarka – na hlúbiku má prsteň ale chýba pošva.
Muchotrávka zelená- na hlúbiku má prsteň, má aj pošvu.
Jedovaté hady a pavúky na Slovensku
Jediný jedovatý had u nás je Vretenice severná (zmija). Množstvo jedu, ktoré vretenica pri uhryznutí vpustí do rany je veľmi variabilné, okolo 40% uhryznutí je bez produkcie jedu. Uhryznutie vretenicou je veľmi zriedkavý jav, úmrtnosť po uštipnutí je menšia ako 1%. Po uštipnutí sa obvykle lieči len symptomaticky – potláčanie príznakov otravy – podávajú sa antihistaminiká, vitamín C, K (nikdy sa nepodávajú salicyláty – aspirin, anopyrin, acylpirin). Pri závažnejších príznakoch sa podáva špeciálne antisérum.
Pradiarka pestrá je jedovatý pavúk, ktorý sa zriedkvo vyskytuje aj u nás. Okrem výraznej bolestivosti a opuchu v mieste vpichu sa môže zriedkavo dostaviť aj sťažené dýchánie či zvýšená teplota. Príznaky samovoľne odznievajú, špecifické antisérum neexistuje.
Vedeli ste, že:
Deťom do 10 rokov by sme nemali podávať huby, neodporúčajú sa ani u tehotných a dojčiacich žien (jed z muchotrávky prechádza aj do mlieka). Aj jedlé huby môžu byť za určitých okolností jedovaté, obzvlášť u detí! Nevýhodou muchotrávky zelenej je, že prvé príznaky otravy (vracanie, hnačka) nastupujú za 6-24 hodín po jej požití. Podĺa údajov z NTIC v rokoch 1990-2005 zomrelo na otravu muchotrávkou zelenou na Slovensku 16 detí (najviac do 5 rokov), pričom ústav zaznamenáva otravy hubami v letnom období takmer každý deň.
Nebezpečnou príčinou otráv u detí sú nahodné požité lieky, u niektorých liekov môže užitie 1-3 tabliet ohroziť život dieťaťa. Napr. náhodné užitie liečiva hydroxychlorochinu (Plaquenil) má na Slovensku na svedomí už tri úmrtia detí. Nebezpečné sú aj lieky zo skupiny tricyklických antidepresív.
Zdroj: Národné Toxikologické Informačné Centrum
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana