Vedeli ste...

Liečivé náplasti – čo všetko vedia liečiť?

liecive naplasti, flector, diclobene, veral, thermacare, liecive naplaste, cinska naplast

Novinky v oblasti liečby sa týkajú nielen objavovania a skúmania nových liečiv ale aj hľadania a skúmania nových liekových foriem a nových stratégií terapie. Medzi takéto novšie liekové formy patria práve liečivé alebo transdermálne náplasti. Obľube sa tešia najmä pre ich početné výhody oproti štandardnej perorálnej liečbe (tablety, kapsuly..).

Pri náplastiach využívame buď ich miestny (lokálny) účinok, kedy nám ide o pôsobenie na miestach, kde sa nalepia (napr. náplasti proti bolesti krížov) a liečivo neprestupuje do krvi (alebo len v nepatrnom množstve). Druhým typom sú systémové náplasti, ktoré obsahujú liečivo, ktoré sa cez kožu dostáva do krvi (napr. antikoncepčné hormonálne náplasti).

Prečo sú náplasti lepšie ako tabletky?

Transdermálne podávanie (aplikovné cez kožu) liečiv je v porovnaní s inými spôsobmi podávania liekov napriek ich benefitom zriedkavé. Je to najmä preto, že len málo molekúl-liečiv dokáže vďaka svojim fyzikálno-chemickým vlastnostiam prekonať rohovú vrstvu kože a prejsť cez podkožný cievny systém až do krvného obehu.

Transdermálne systémové náplasti poskytujú viaceré výhody. Zaisťujú kontrolované uvoľňovanie liečiva (účinok nie je ovplyvnený potravou, ani funkčnosťou tráviaceho traktu, enzymatickým pôsobením, pH, podstatne nižšie je aj riziko liekových interakcií) a vyrovnanejšie hladiny liečiv v krvi. Lepšia je dostupnosť liečiva, pretože nedochádza k tzv. first-pass efektu liečiva v pečeni (prechod liečiva pečeňou a jeho čiastočné odbúranie skôr ako sa dostane do systémového obehu). Aplikácia je jednoduchá a bezbolestná, nezaťažuje sa  tráviaci systém. Podávanie lieku sa dá jednoducho prerušiť, z čoho vyplýva aj znížené riziko predávkovania sa (náplasť sa jednoducho odlepí).

Medzi výhody náplastí s lokálnym účinkom patrí absencia liekových interakcií; organizmus (najmä pečeň, žalúdok) nie je zaťažený liečivom vzhľadom na nízku absorpciu liečiva do systému (napr. u diklofenaku epolamínu-Flector predstavuje systémový prechod len 2%). Z toho vyplýva aj nízky výskyt nežiaducich účinkov (obvykle len lokálneho charakteru).

Aké majú náplasti nevýhody?

Môže sa vyskytnúť podráždenie pokožky, alergické reakcie v mieste aplikácie, nedostatočná priľnavosť náplasti. Nástup účinku v prípade transdermálnych náplastí je v porovnaní s inými formami podávania liekov pomalší. Obmedzením je aj  vyššia cena oproti inej štandardnej liečbe. Nie všetky lieky sú vhodné na transdermálne podávanie.

Ako to vyzerá s náplasťami u nás?

Na našom trhu sa využívajú transdermálne náplasti na liečbu inkontinencie moču, Parkinsonovej choroby, Alzheimerovej choroby, na tlmenie silných bolestí (opiátové náplasti), ako hormonálna antikoncepcia, hormonálna substitučná liečba, máme aj kortikoidnú náplasť na liečbu psoriázy a ekzému.

Z voľnopredajných náplastí spomeniem napríklad nikotínové náplaste, ktoré sa používajú pri odvykaní od fajčenia (Odvykanie od fajčenia-ako na to?). Všetky ostatné náplasti dostupné bez lekárskeho predpisu patria medzi lokálne – pôsobia len na mieste kde sa nalepia. Najobľúbenejšie sú náplasti proti bolesti:

Náplasti obsahujúce diklofenak (Flector, Diclobene) – liečivo proti bolesti a zápalu šliach, svalov, chrbta, reumatickej bolesti a podobne.  Výhodou náplastí je jednoduché použitie a postupné uvoľňovanie účinnej látky až po dobu 12 hodín.

Ďaľším typom sú hrejivé náplasti (Veral hot, Dolorelax, Herbalex), ktoré neobsahujú žiadne liečivo, ale fungujú ako fyzikálne zdroje tepla. Po aktivácii (rozbalení a prilepení) vzniká v dôsledku chemickej reakcie teplo (40-50°C ) po dobu 8-12 hodín, ktoré pôsobí priaznivo pri bolestiach chrbta, uvoľňuje svalstvo, zvyšuje prekrvenie.

Medzi hrejivé náplasti patria aj kapsaicínové náplasti (Capsicolle, Fixaplast Warm, Cosmos hrejivá náplasť..), ktoré obsahujú výťažok z papriky-kapsaicín. Používajú sa ako podporná liečba bolestivých príznakov svalového a kĺbového reumatizmu, ischiasu. Kapsaicín dokáže veľmi rýchlo penetrovať cez pokožku, pričom hneď po aplikácií vyvoláva pálenie, po ktorom nasleduje lokálne znecitlivenie bolesti. Kapsaicín dočasne vyradí z funkcie periférne receptory zodpovedné za prenos bolestivého signálu na rôzne dlhú dobu v závislosti na koncentrácii kapsaicínu. Keďže sa kapsaicín dostáva do krvi vo veľmi nízkom množstve a je rýchlo zmetabolizovaný, môže sa používať aj vo vyšších koncentráciách na tlmenie silných bolestí nervového pôvodu, napríklad pri diabetickej neuropatii, postherpetickej neuralgii (bolesť po prekonanom pásovom opare), chronickej bolesti (náplasti s vysokokoncentrovaným kapsaicínom sú viazané na lekársky predpis). U citlivých jedincov môžu kapsaicínové náplasti dráždiť pokožku.

Proti bolestiam pohybového aparátu sa používajú aj náplasti s obsahom extraktov a olejov z liečivých rastlín ako chladivá Tigria náplasť (mentol, mätový, klinčekový a gáfrový olej)  alebo LENI Complex náplasť (extrakt z Harpagofytu-Čertov pazúr, pycnogenol, eukalyptový olej).

Ako správne použiť náplasť?

Náplasť sa vždy aplikuje na neporušenú, čistú, suchú, zdravú kožu, nikdy nie na sliznice. Náplasti so systémovým účinkom sa pri opakovanom použití aplikujú vždy na iné miesto (trup, ramená, chrbát, stehno…). Pred opakovanou aplikáciou na rovnaké miesto na koži by zvyčajne malo ubehnúť niekoľko dní. Náplasti sa nestrihajú, ak sa musia aplikovať na ochlpenú časť tela, miesto treba pred aplikáciou ostrihať, nie oholiť (aby nevznikli mikroporanenia, ktoré by mohli ovplyvniť prechod liečiva kožou).

Súvisiace články:

Ako si vybrať liek proti bolesti?

Prírodná liečba bolesti

Enzýmy-pomoc pri bolesti kĺbov

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana