Vedeli ste...

Ktoré vitamíny nám môžu chýbať, keď užívame niektoré lieky?

Lieky sú bez pochýb veľmi dôležité. Pomáhajú zvládať ochorenie, mierniť utrpenie, zachraňovať životy. Samozrejme, okrem benefitu musíme zvažovať aj možné vedľajšie účinky, ktoré môže liečba prinášať. Keď dáme bokom nežiaduce účinky, o ktorých sa dočítame v príbalovom letáku lieku, nájdeme aj ďaľšie „nevýhody“, o ktorých sa síce málo hovorí, ale sú dosť bežné. Užívanie niektorých liekov (najmä dlhodobé), môže viesť k tomu, že nám budú chýbať niektoré vitamíny. Dochádza k hypovitaminózam, ktoré môžu vyústiť do ďaľších komplikácii. To neznamená, že by sme lieky nemali uživať, pretože mať nedostatok niektorých vitamínov alebo minerálov môžeme kompenzovať úpravou stravy alebo doplnením vitamínov tabletkami, zatiaľ čo neužívať lieky, napríklad pri zlyhávajúcom srdci, by malo oveľa vážnejšie následky. Skôr by som chcela poukázať na to, že aj keď nejaký vedľajší účinok lieku nie je prvoplánový a možno nám hneď nebije do oči, neznamená, že neexistuje a nevyžaduje pozornosť. Najmä ak sa lieky znižujúce využitie vitamínov uživajú  dlhodobo pri chronických ochorenia, starých ľuďoch alebo doživotne. Liekmi navodené hypovitaminózy sú pomerne časté a ich prevencia je v podstate jednoduchá.

V tomto článku sa nebudeme venovať liekom, ktoré sú určené na krátkodobú alebo akútnu liečbu (antibiotiká, analgetiká), kedže z hľadiska hypovitaminózy tu nevzniká riziko.

Lieky na zníženie cholesterolu

Statíny patria k najpredpisovanejším liekom na zníženie hladiny cholesterolu. Atovastatín je dokonca najčastejšie predpisované liečivo vo svete. Početné štúdie už dlho potvrdzujú, že statíny znižujú hladinu dôležitého antioxidantu v tele – konezýmu Q10. Statíny blokujú enzým (HMG-CoA), ktorý je potrebný na výrobu cholesterolu v tele, tento enzým je však nevyhnutý aj na syntézu konenzýmu. A kedže je liečba statínmi dlhodobá až doživotná, dochádza k nebezpečnému deficitu koenzýmu Q10. Koenzým Q10 sa zúčastňuje mnohých reakcií, podieľa sa na tvorbe bunkovej energie vo forme ATP. Jeho nedostatok sa spája predovšetkým so srdcovo-cievnymi ochoreniami, obávaná je aj myopatia (svalová slabosť) a neurodegeneratívne ochorenia (napr. Parkinsonova choroba). Na deficit koenzýmu pri užívaní statínov sú nachylnejší starí ľudia (s vekom sa znižuje syntéza koenzýmu) a aktívny športovci. Dávky koenzýmu Q10, ktoré ukázali štatisticky významné výsledky v štúdiách pri užívaní statínov, sa hýbu od 100 do 300mg denne (resp. 2mg koenzýmu Q10/kg hmotnosti), tieto dávky sa vám nepodarí dosiahnuť stravou, takže v tomto prípade sú doplnky stravy z lekárne vhodná voľba. Treba si však správne vybrať, náš trh disponuje nízkymi koncentráciami koenzýmu Q10 v jednotlivej dávke. Podrobnejšie sa koenzýmu venujeme v článku Ako sa vyhnúť nežiaducim účinkom vašich liekov? 

Lieky proti žalúdočnej kyseline

Lieky, ktoré neutralizujú alebo blokujú tvorbu žalúdočnej kyseliny, sa používajú pri pálení záhy, refluxe (GERD), vredoch žalúdka a dvanástnika alebo pri liečbe liekmi, ktoré sú agresívne na žalúdok (napr. kortikoidy). Zatiaľ, čo na jednej strane sa tlmí nadmerná produkcia kyseliny a tým sa zamedzuje ďalším komplikáciám, na druhej strane je kyslé prostredie potrebné pre vstrebávanie niektorých vitamínov a minerálov. Potlačením produkcie žalúdočnej kyseliny zvýšime pH v žalúdku a absorbcia niektorých vitamínov z potravy alebo aj doplnkov stravy je tak obmedzená. Týka sa to voľnopredajných liekov (prevažne antacída- Tums, Anacid, Maalox, Talcid, Gaviscon, Renie..) ale aj liekov viazaných na lekársky predpis (omeprazol, pantoprazol, ranitidín, famotidín…). Obvykle platí, že čím je dávka vyšia, tým je vyššie riziko deficitu. Štúdie popisujú znížené koncentrácie vitamínu B12 a B9-kyseliny listovej (ich nedostatok sa prejavuje anémiou, zvýšeným homocysteínom, neurologickými ochoreniami). Ďalej sa zaznamenala znížená hladina vitamínu C u pacientov užívajúcich 40mg omeprazolu.  Predpokladá sa, že príčinou je nestabilita vitamínu C v nekyslom prostredí. Dostatočne kyslé žalúdočné pH je nevyhnuté aj pre správne využite železa (preto sa odporúča užívať železo s vitamínom C-kyselina askorbová), dlhodobá liečba blokátormi žalúdočnej kyseliny vykazuje štatisticky významnú malabsorpciu železa. Zaznamenala sa aj hypomagnézia (znížené hladiny horčíka), najmä u pacientov užívajúcich lieky proti kyseline dlhšie ako rok, pričom zatiaľ  sa presne nevie, akým mechanizmom k nej dochádza. Dlhodobé užívanie týchto liekov vykazuje vyššiu náchylnosť k vzniku osteoporózy, pravdepodobne kvôli poklesu absopcie vápnika. Aj keď sa tieto riziká deficitu vitamínov a horčíka považujú v odbornom svete za relatívne nízke, treba byť obozretný najmä u starších a podvýživených pacientov na dlhodobej liečbe, ktorí sú prirodzene náchylnejší na deficit týchto vitamínov. Ak chcete minimalzovať riziko nedostaku vitamínov, užívajte lieky blokujúce kyselinu s odstupom aspoň 2 hodín od jedla bohatého na spomínané vitamíny alebo doplnkov stravy.

Lieky na liečbu srdcových ochorení

Betablokátory (bisoprolol, metoprolol, atenolol…) patria k často predpisovaným liekom na znížovanie krvného tlaku. Zasahujú do syntézy koenzýmu Q10, čo je zvlášť nebezpečné, pretože deficit konezýmu Q10 sa spája so srdcovo-cievnymi komplikáciami. Menej známa je skutočnosť, že znižujú hladinu hormónu – melatonín, ktorý reguluje spánok a spánkové cykly. Okrem blokovania beta-receptorov v srdci, čím dosahujeme úpravu tlaku a tepu, totiž betablokátory brzdia uvoľňovanie enzýmu, ktorý je nevyhnutný pre prirodzenú tvorbu melatonínu, čo môže mať za následky poruchy spánku.

Diuretiká (furosemid, hydrochlorotiazid, indapamid…) sú lieky, ktoré majú močopudný účinok – zvyšujú vylučovanie moču, docháza tak k poklesu krvného tlaku, zmierneniu edémov napr. v súvislosti so zlyhávajúcim srdcom atď. Pre tieto lieky je typické, že dochádza aj k zvýšenému vylučovaniu doležitých minerálov. Pred zahájením liečby sa preto odporúča stanoviť hladinu sodíkadraslíka a kontrolovať ju aj v priebehu liečby. Dlhodobá liečba diuretikami predstavuje vážne riziko deficitu draslíka, ktoré lekári u rizikových pacientov kompenzujú podávaním liekov s obsahom draslíka. Znížené sú aj hladiny horčíkazinku. Na druhej strane je znížené vylučovaniu vápnika močom, čo môže spôsobiť zvýšené hladiny kalcia v krvi.

Hormonálna antikoncepcia

Medzi vitamíny, ktorých hladiny sú v dôsledku užívania antikoncepcie znížené patrí pyridoxín (B6), kyselina listová (B9), riboflavín (B2), kobalamín (B12), vitamín C a E, hladina vitamínu A je naopak zvýšená. Z minerálov sú znížené hladiny zinku a horčika a naopak zvýšená je hladina železa a medi. Je ťažké vyvodiť definitívne závery, pretože krvné analýzy nie sú vždy najpresnejšia a najefektívnejšia metóda na zistenie stavu výživy. Pozornosť sa venuje najmä deficitu pyridoxínu, u ktorého sa predpokladá že môže byť spoluzodpovedný za depresie, úzkosť, zníženie libida a zhoršenie glukózovej tolerancie, ku ktorým dochádza u užívateliek hormonálnej antikoncepcie. Preto niektorí odborníci odporúčajú na zmiernenie klinických príznakov – nežiaducich účinkov HA podávanie 40mg vitamínu B6 denne. Viac v článku Nedostatok vitamínov pri užívaní antikoncepcie.

Lieky proti cukrovke

Metformín je bežný liek, ktorý sa používa na liečbu cukrovky II. typu. Užívanie metformínu vedie k zníženiu hladín vitamínu B12, kyseliny listovej a koenzýmu Q10. Ukázalo sa, že čím dlhšie sa lieky berú a čim sú ich dávky vyššie, tým je aj vyššie riziko deficitu B12.

Súvisiace články:

Ako si správne vybrať horčík?

O ktoré živiny nás oberajú lieky proti žalúdočnej kyseline?

Prečo mávame kŕče v nohách?

Riziká hormonálnej antikoncepcie

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana

 


 

Zdroje:

  • Langsjoen PH, Langsjoen AM. The clinical use of HMG CoA-reductase inhibitors and the associated depletion of coenzyme Q10: A review of animal and human publications. Biofactors 2003;18(1-4):101-111.
  • Crane FL. Biochemical functions of coenzyme Q10. J Am Coll Nutr 2001;20:591-598.
  • Folkers K, Langsjoen P, Willis R, et al. Lovastatin decreases coenzyme Q levels in humans. Proc Natl Acad Sci U S A 1990;87:8931-8934  ).
  • Deichman R, Lavie C, Andrews S., Coenzyme Q10 and Statin-Induced Mitochondrial Dysfunction. 2010 Spring; 10(1): 16–21.
  •  Valuck RJ, Ruscin JM. A case-control study on adverse effects: H2 blocker or proton pump inhibitor use and risk of vitamin B12 deficiency in older adults. J Clin Epidemiol 2004;57:422-428.
  •  Russell RM, Golner BB, Krasinski SD. Effect of antacid and H2 receptor antagonists on the intestinal absorption of folic acid. J Lab Clin Med 1988;112:458-463.
  •  Sturniolo GC, Montino MC, Rossetto L, et al. Inhibition of gastric acid secretion reduces zinc absorption in man. J Am Coll Nutr 1991;10:372-375.
  • Yang, YX, Lewis JD, Epstein S, Metz DC. Long-term proton pump inhibitor therapy and risk of hip fracture. JAMA 296 (24): 2947-53).
  • Stoschitzky K, Sakotnik A, Lercher P et al Influence of Beta-blockers on Melatonin Release. Eur J Clin Pharmacol. Apr1999;55(2):111-15.). (zdroje:
  • Clayton JA, Rodgers S, Blakey J. Thiazide diuretic prescription and electrolyte abnormalities in primary care. Br J Clin Pharmacol 2006 Jan;61:87-95.
  • Pak CY. Correction of thiazide-induced hypomagnesemia by potassium-magnesium citrate from review of prior trials. Clin Nephrol 2000;54:271-275.
  • Kishi T, Watanabe T, Folkers K. Bioenergetics in clinical medicine XV: Inhibition of coenzyme Q10-enzymes by clinically used adrenergic blockers of beta-receptors. Res Commun Chem Pathol Pharmacol 1977;17:157-164,