Užívanie norethisteronu a antikoncepcie naraz

Chránené heslom: PoradňaKategória: Ženské problémyUžívanie norethisteronu a antikoncepcie naraz

Dobrý deň. Chcela som sa vás spýtať, či môžem užívať naraz norethisteron a antikoncepciu, nakoľko sa to nemám kde spýtať a veľmi nutne to potrebujem vedieť. Ak by som to teda mohla naraz, nie je tam dáka pravdepodobnosť otehotnenia, ak by sa to náhodou dáko bilo alebo tak? A myslíte si, že keď som už včera začala menštruovať a dnes mám vlastne druhý deň, môžem začať užívať antikoncepciu? Nakoľko ja som už dávnejšie kvôli môjmu zlému zdravotnému stavu musela vynechať antiku a na konci júla mám ísť na dva týždne na dovolenku s priateľom no a vychádza mi vtedy akurát menštruácia. a keďže si ju chcem oddialiť, tak chcem užívať antiku. áno, počula som veľa o tom, že ak vynechám tú pauzu v užívaní AK, tak mi príde neskôr manštruácia, ale bojím sa, lebo už sa mi viackrát stalo, že mi menzes došiel skôr počas užívania tých tabliet alebo aj cez tú pauzu, takže je to u mňa také akoby rozhádzané. a keďže najbližšie sa dostanem ku gynekologičke až v utorok, potrebujem rýchlo pomôcť a poradiť.
Vopred ďakujem za vaše odpovede, snáď mi budete vedieť poradiť.

Odpovede

Neviem akú antikoncepciu užívate (predpokladám že hormonálnu kombinovanú) a ani kvôli čomu Vám predpísal k tomu lekár ešte ďaľšiu hormonálnu liečbu norethisteron – krvácanie, PMS, endometrióza a i….(Samotná antikoncepcia obsahuje hormón gestagén a norethisteron je tiež gestagén). Predpokladám, že to robí lekár cielene a vychádza z hladín Vašich hormónov, čim chce docieliť nejaký výsledok, takže je to otázka skôr na lekára, ktorý pozná Váš zdravotný stav. Samotná kombinácia liekov, čo sa týka liekových interakcií je v poriadku. Ak Vám však ide len o posunutie/oddialenie menštruácie, tak stačí keď nespravíte 7-dňovú pauzu v užívaní antikoncepcie ale užívate tabletky vkuse. Menštruácia sa dostavuje až pár dní (2-3)po vysadení tabliet (alebo užívania neaktívnych tabliet, ktoré neobsahujú hormóny), takže kým nevysadíte tabletky (neurobíte pauzu v užívani) menštruácia sa nedostaví a tak si ju viete oddialiť na obdobie aké potrebujete (ak však ide o obdobie dlhšie ako dva mesiace, musíte to prediskutovať s gynekológom). Aj samotný norethisteron sa používa aj na oddialenie menštruácie, nie však v prípade súčasného užívania hormonálnej antikoncepcie, kedže aj samotnou antikoncepciou si viete posunúť menštruáciu tak ako potrebujete. Pekný deň!

veĎ to som písala, že ma nevzala moja gynekologička, takže mi nič nepredpísala, len si norethisteron chcem ja predpísať dať sama nakoľko sa bojím, že aj počas užívanie antikoncepcie mi príde menštruácia. Kvôli tomu riziku, že by došlo, čo sa ozaj veľmi bojím som chcela radšej ten norethisteron užívať na dobu 2 týždne. Bojím sa preto, lebo pred užívaním AK som mala silný menzes, dlhý cca 9 dní a s oblesťami a keď som užívala AK tak sa mi to vôbec nezmenilo+nepravidelný..raz za 30 dní, raz 25, raz 28 a niekedy ako som už písala som nestihla dobrať AK a už som mala menzes, čiže počas užívania mi prišiel.

Antikoncepciu v podstate môžte začať užívať aj v druhý deň cyklu (druhy deň krvácania). Kombinovať antikoncepciu s norethisteronom by som neodporúčala – zvýšené riziko nežiaducich účinkov (pokiaľ to neodporučí lekár). Na oddialenie menštruácie sa používa buď jedno alebo druhé, kombinácia sa nezvykne používať.
A akú antikoncepciu užívate? Lebo pri čisto gestgénovej antikoncepcii (Azalia, Desiret) sa tieto problémy čo opisujete vyskytujú pomerne často. Možno Vám pomôže zmena antikoncepcie alebo jej dlhšie užívanie. Krvácanie mimo cyklu či nepravidelnosť cyklu sa objavuje najmä počas prvých mesiacoch užívania (obvykle prvé tri). Ja by som volila len hormonálnu antikoncepciu, kde sa zároveň nemusíte báť otehotnenia, v prípade norethisteronu je potrebná aj iná ochrana (kondom, spermicídne látky).

Je to antikoncepcia Mistra.
Ale nakoľko mne nedávno zistili intoleranciu na laktózu a teraz sme zistili, že v AK je monohydrát laktózy, tak neviem, či ju teda nemám začať ani brať. Možno kvôli tomu mi bývala zle, že som mala bolesti brucha, niekedy zvracala, lebo tá laktóza mi narobila ozaj šarapatu v tele+AK s laktózou tiež nemusel byť dobrý nápad. hmmm..som teraz zmetená. S priateľom ideme na dovolenku, kondóm pri sexe používame, dávame si celkovo pozor, no bojím sa otehotnenia, preto chcem užívať tú AK a na výmenu inej AK je už neskoro, keďže menzes už mám dva dni a o 4 týždne idem na dovolenku. No a preto som chcela aj ten norethisteron. Teraz neviem čo mám robiť. Neviete mi poradiť? S mojou gynekologičkou sa mi bude dať stretnúť najbližšie až v utorok 🙁
Ďakujem

Výber antikoncepcie je dobrý pre Váš typ ťažkostí, ak sa ale nechystáte nasadiť si antikoncepciu na dlhšie ale len na posunutie menštruácie, tak si oddialte menštruáciu len norethisteronom a po dovolenke sa poraďte s gynekológom o užívaní či zmene antikoncepcie, ktorá by Vám sadla. Čo sa týka laktózy v antikoncepcii, je veľmi málo pravdepodobné, že toto by bol dôvod prečo je Vám zle. Menšie množstvo laktózy viete bez problémov stráviť aj keď máte neznášanlivosť laktózy, konkrétne bežný človek s intoleranciou vie rozložiť aj 12g laktózy denne, v tabletke máte len 40-50mg. Nájsť bezlaktózovú antikoncepciu v tabletkách bude problém, ak vôbec taká je. Tu máme o neznášanlivosti laktózy článok: http://www.tvojlekarnik.sk/kategorie/travenie-a-vylucovanie/intolerancia-laktozy/neznasanlivost-laktozy-nemusi-byt-strasiak.html

Tak táto správa o laktóze mi veľmi pomohla 🙂 Lenže teraz je už tretí deň menštruácie. Nie je už duplom neskoro začať ju užívať? chcem ju užívať len ten mesiac, po dovolenke budem zasa končiť.

Ak Vám ide len o mesiac, tak bude lepšie oddialiť menštruáciu norethisteronom. Antikoncepcia by sa nemala krátkodobo brať a znova prerušovať, aby ste si nenarúšali cyklus zbytočne, obzvlášť ak máte problémy s nepravidelnosťou cyklu.

lenže ja mám strašný strach, že otehotniem. Aj keď si dávame pozor, strašne sa bojím, predsa, som ešte študentka. preto by som chcela brať antikoncepciu. a cyklus si vlastne naruším tak či tak, keď si oddialim menštruácie nie? Teraz neviem čo mám robiť 🙁

Vaša odpoveď