Upchatý nos

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu ohľadom môjho stále sa upchávajúceho nosa. Pravidelne sa mi stáva, že mám jednu nosnú dierku úplne upchatú a takmer vôbec cez ňu neviem dýchať. Upchávanie sa strieda na oboch dierkach. Obvodná lekárka ma poslala na nosno-ušno-krčné, kde bolo všetko v poriadku. Potom som navštívila imuno- alergické oddelenie, kde sa nenašla žiadna alergia. Dostala som lieky na podporu imunity, ale výsledok sa neprejavil. Keďže lieky ani spreje nepomohli, objednala som sa na skoršiu kontrolu, ktorú mi odporučila samotná sestrička mojej alergologičky. Avšak, na moje prekvapenie, opäť som dostala predpis na rovnaké lieky aké som brala dovtedy. Lieky ďalej neužívam, pretože viem zo skúseností iných, že sú po vysadení týchto liekov oveľa náchylnejší a imunitu si ešte viac pokazia. Nikdy som nebývala často chorá, iba občas na jar nejaká menšia nádcha. Vedeli by ste mi, prosím vás, poradiť ako mám ďalej pokračovať? Ďakujem.

Odpovede

Dobrý deň, škoda že nepíšete, ktoré lieky ste užívali. Predpokladám, že upchatý nos neriešite pravidelnou a dlhodobou (viac ako 10 dní) aplikáciou kvapiek typu Olynth, Otrivin, Nasivin, Muconasal….pretože opuch sliznice by mohol byť vyvolaný práve závislosťou na ne. Píšete, že alergiu Vám vylúčili, ale ja by som aj tak vyskúšala nejaké antihistaminiká (Zodac, Xyzal, Zyrtec…7-tabletové sú voľnopredajné), prípadne Allergodil sprej do nosa (5ml je voľnopredajný), ktorý môžete používať aj dlhodobo. Ak nepomôže treba pátrať ďalej, opuch sliznice Vám môžu spôsobiť aj potravinové neznášanlivosti a alergie a (napr. histamínová), ktoré Vám pravdepodobne nezisťovali. Porozmýšlajte, či nemáte aj iné ťažkosti napr. s trávením, svrbením, nafukovaním,ušami, bolesti hlavy, ktorým možno neprikladáte dôležitosť alebo si ich nedávate do súvisu s upchatým nosom. Ak mávate aj vodnatý výtok z nosa a nie je to alergického pôvodu, môže sa jednať aj o nádchu vazomotorickú – spúšťajú ju rôzne podnety napr. prechod zo studeného vzduchu do vyhriatej miestnosti a opačne, dym, vône, pachy, suchý vzduch, korenené jedlá a iné. V tomto prípade môžete vyskúšať Beclomet sprej ( 9 ml balenie je voľnopredajné), ktorý zmierňuje zápal aj opuch sliznice. Trochu úľavy Vám môžu priniesť hypertonické morské spreje (Quixx, Sterimar-ale hypertonický, existuje viac druhov) alebo Vincentka, sú bezpečné, trochu Vám stiahnu opuch a zvlhčia sliznicu. Pri problémoch s nosnou sliznicou sú vhodné aj prevenčné výplachy nosa (slanou vodou), v lekárni sa dá kúpiť Nosová konvička (Rhinohorn)-výborná vec. Veľmi zriedkavo môžu nádchu a opuch sliznice vyvolať aj niektoré lieky (Ibalgin, Nurofen, Aspirin, hormonálna antikoncepcia…) alebo hormonálna nerovnováha (ochorenie štítnej žlazy, tehotenstvo..). Držím palce a želám pekný deň!

Užívala som sprej Avamys, Luivac a Desloratadin. Kvapky ako sú Olynth či Otrivin vôbec nepoužívam. Skúsim teraz užívať Zodac a ďalej sledovať symptómy. Ďakujem Vám veľmi pekne za všetky rady!

Vaša odpoveď