Upchatý nos

Dobrý deň. Mám sezónnu nádchu od detstva. Ale príznaky len mierne ako kýchanie a upchatý nos. Už dávno pozorujem, že cez pravú dierku sa mi dýcha o čosi horšie. Najhoršie to je, ak mi je zima, ležím, alebo som v pokoji. Ak som aktívna, pracujem, hýbem sa tak môžem dýchať oboma. Užívam Rupafin a Allergodil.
Za posledný rok som mala často aj nádchy vírusové, a kým som sa z nich dostala trvalo aj viac ako týždeň. Vtedy som používala spreje ako Nasivin, Olynth a k tomu Physiomer a robila som aj preplachy slanou vodou. Všimla som si po týždni, akoby som na nich bola už závislá. Prestala som ich používať. Prvá dva dni som takmer vôbec nemohla dýchať, nespala som, ale postupne to potom prešlo a nos sa uvoľnil. Akurát tá pravá dierka je stále takmer upchatá. Myslíte, že sa to upraví ak to bolo spôsobené dlhším pôsobením užívaním nosných sprejov (Olynth, Nasivin)? Alebo je potrebná nejaká liečba či zákrok?

Nie som si však istá, či je to naozaj tou závislosťou, alebo alergiou.

Odpovede

Dobrý deň, ak už kvapky (Nasivin, Olynth) nepoužívate a používali ste ich len do 7-10 dní, tak sa to samé upraví,  závislosť sa po takom krátkom období nezvykne vyvinúť. V prípadoch ťažšej závislosti na nosových kvapkách sa problém rieši u ORL lekára, obvykle sa aplikujú kortikoidné kvapky, ktoré zmierňujú opuch a pacient si postupne odvyká a kvapká menej a menej dekongescenčnych kvapiek (Nasivin, Olynth, Otrivin…) až sú úplne vysadené. Ak nebude nos odpúchať, tak bude asi problém niekde inde ako v “závislosti”. Ak je to alergického pôvodu, niekedy pomôže prestriedať sprej proti alergii.  Ak ste zahlienená pomôže aj naparovanie alebo prikladanie teplých obkladov na dutiny, alebo sinupret (tablety/kvapky), ktorý sa užíva perorálne a pôsobí ako mukolytikum – rozkladá hlieny. Do nosa môžete bezpečne aplikovať hypertonické morské vody, ktoré sú bezpečné aj pri dlhodobom používani, a pomôžu Vám trochu s opuchom a uvoľnením nosa. Pekný deň želám!

Vaša odpoveď