Tabletka po

Zacala som brat antikoncepciu. Kedze prvy mesuac si treba dat pozor, po nechranenom sexe som uzila tabletku do 120 hod. Na druhy den som zacala krvacat a krvacam uz 10 den. Pritom stale beriem antikoncepciu. Chcem sa opytat ako dlho ste krvacali po uziti “emergency tabletky” ? Myslite si ze mam vysadit antikoncepciu a spustit si tak normalnu menstruaciu? Este nam 7 tabliet/dni do zacatia len uz to bude potom 17 dni krvacat a plus potom menstruacia  a vobec zastavi sa potom uz konecne to krvacanie? Dakujem

Odpovede

Dobrý deň, spustenie krvácania po užití “tabletky po” je normálne. Po užití tabletky sa môže menštruačné krvácanie dostaviť o niekoľko dní skôr alebo neskôr. U 78 % užívateliek sa dostaví krvácanie do 5 dní od užitia tabletky, Situáciu skomplikovalo, že súčasne užívate aj hormonálnu antikoncepciu. V prvý mesiac užívania antikoncepcie sa treba chrániť prezervatívom, nie “tabletkou po”, aby ste si nenarušili cyklus. V prvých troch mesiacoch užívania antikoncepcie sa navyše môže objaviť špinenie či mierne krvácanie počas cyklu, nezávisle od toho, či ste užili “tabletku po!. Takže najlepšie asi bude, keď si neurobíte prestávku v užívaní antikoncepcie, čiže namiesto 7-dňovej pauzy začnete normálne nový cyklus a začnete užívať aktívne tablety a menštruácia sa dostaví až po ich vysadení v ďaľšom cykle. Ak je však intenzita krvácania už 10 dní silná a nejedná sa iba o špinenie alebo mierne krvácanie, skúste sa obrátiť pre istotu na lekára. Pekný deň!

Vaša odpoveď