Spravne ph

Chcem sa spytat, ake by malo byt spravne ph vonkajsej sliznice posvy.
Vsade sa uvadza, ze kysle, len firma Saforell na svojej stranke tvrdi, ze kysle praveze podporuje rast kvasiniek a podla nich by mala byt vonkajsia sliznica mierne zasadita.
Zistila som, ze ph mojej  posvy (zvnutra je 4.5), zvonka na sliznici je 6.5. Co tento udaj naznacuje. O aky problem moze ist? Trpim neprijemnymi pocitmi zvonka (rezanie, svrbenie), vytery su v poriadku. Moze ist o nedostatok lactobacilov? Ak ano, ako tuto situaciu riesit?
 
 
 

Odpovede

Dobrý deň Andrea, normálne vaginálne pH je okolo 3,5-4,5, takže vo Vašom prípade je to v poriadku. Vyššie pH sa spája s bakteriálnou vaginozou, to znamená, že nízke pH (kyslé) je potrebné, aby neprišlo k premnoženoi baktérií, preto sa v týchto prípadoch využívajú napríklad vaginálne probiotiká (ktoré \”okyseľujú\”), ktoré znižujú pH. Na druhej strane kvasinky (Candida) sa obajvuje pri normálnom a nízkom pH (4 a nižšie), neviem o tom, že by kyslé pH podporovalo rast kvasiniek, skôr je to asi myslené tak, že kvasinky sa na rozdiel od baktérií množia aj v kyslom pH. Mierne zásadité pH v intímnom mydle (Saforelle) určite nevadí, mnohým ženám sedí ešte viac ako kyslé mydlá (napríklad aj mne:D). Treba vyskúšať, každá žena je iná, aj zloženie bakteriálnej flóry má každá žena iné. Čo sadne jednej, nemusí druhej a podobne. Probiotika kľudne vyskúšajte, tým nič nepokazíte, prípadne vyskúšajte ešte raz absolvovať výtery.  Podrobnejšie v článkoch.http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/zenske-problemy/intimna-hygiena/ake-intimne-mydlo-pouzivat/, http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/zenske-problemy/vaginalne-infekcie/intimne-problemy-a-infekcie-kedy-aky-pripravok/ , http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/zenske-problemy/suchost-posvy/liecba-vaginalnej-suchosti/, Pekný deň!

Dakujem pekne za odpoved. 
Ked pisete o tom, ze probiotika by nemali uskodit. Vzhladom k tomu, ze ide o vonkajsiu genitalnu sliznicu, doporucujete mi pouzit prob. krem (napr. Ellen) alebo je vhodnejsi prob. gel alebo cipky, ktore sa zavadzaju dovnutra?
dakujem

Vaša odpoveď