RBC magnesium test

Ďakujem za zverejnenie článku o horčíku.
Mala by som jednu otázku. Kde by mi na Slovensku vedeli urobiť RBC (red blood cells) magnesium test?
Výsledky zo séra totiž nemajú dostatočnú informačnú schopnosť o skutočnej hladine horčíka v tele/v bunkách. Preto sa v zahraničí prikláňajú k zisteniu hladiny horčíka v bunkách.

Odpovede

Dobrý deň, máte pravdu, sérová koncentrácia magnézia má malú výpovednú hodnotu, čo sa týka klinickej praxe. T.z., že ak by Vám koncentrácia sérového extracelulárneho (mimo bunky) horčíka vyšla v norme, dokonca aj zvýšená, stále to nevylučuje možný deficit magnézia. Okrem krvného vyšetrenia sa u nás dá v bežných biochemických labákoch sledovať aj exkrécia (vylučovanie) magnézia do moču za časovú jednotku, obvykle počas 24 hodín (záťažový magnéziový test), ktorá vypovedá o aktuálnom stave zásob horčíka o čosi presnejšie. Straty horčíka močom pod 1mmol/24h (24mg/24h)hovoria, že ide pravdepodobne o deficit (nedostatok) horčíka (samozrejme treba vylúčiť ochorenia obličiek či podávanie niektorých liekov napr. diuretík, ktoré môžu výrazne zvyšovať vylučovanie horčíka). Čo sa týka najpresnejšieho stanovenia stavu horčíka, ktorý popisujete v otázke, bohužiaľ som nešla, že by naše labáky poskytovali aj takéto vyšetrenie, keď tak treba hladať laboratória ktoré sa venujú aj cytologickým vyšetreniam (odber tkaniva) nie len biochemickým. Ak by som našla laboratorium, ktoré je schopné test vykonať, určite Vám dam vedieť. Pekný deň želám!

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ešte by sa dala urobiť analýza magn. z vlasu. Nepodarilo sa mi však na Slovensku nájsť také laboratórium. Som len pacientka a nemám sa žiaľ na koho obrátiť.
Budem veriť a držať Vám palce, aby ste niečo zistili.
Želám pekný zvyšok Vianoc!

I stay at home and look after the children

Who would I report to?

good material thanks

We’ll need to take up references

Are you a student?

Is it convenient to talk at the moment?

I love this site

Vaša odpoveď