kalcifikácia mäkkých tkanív

Chránené heslom: PoradňaKategória: Telokalcifikácia mäkkých tkanív

mám veľké bolesti ramena,na rtg boli viditelné kalcifikácie cca 12 mm,boli mi jeden krát aplikované kortikoidy injekčne do ramena,hľadám možnosti inej liečby ako tie kalc.odstrániť.Poradíte mi ?

Odpovede

Dobrý deň Silvia, kalcifikáty makkých tkanív zväčša nevedú k funkčnému poškodeniu kĺbov, preto sa liečba často uberá len smerom tíšenia bolesti a prípadného zápalu. Špeciálne lieky na túto diagnózu nie sú, používajú sa len nesteroidné antiflogistiká (NSAID) proti bolesti a kortikoidy na polačenie zápalovej reakcie, ich užívanie však k samotnému odstráneniu kalcifikátov nevedie, len zmierňujú bolestivosť. V niektorých prípadoch sa kalcifikáty spontánne resorbujú (sami zmiznú), proces resorpcie je navyše charakteristický zvýšenou bolestivosťou, preto je vhodné opakované absolvovanie rtg. K iným metódam liečby ako sa pristupuje väčšinou len keď nie je možné bolesť dostatočne zvládnuť, u nás sa používajú napr. rázové vlny (neinvazívna metóda, vyžaduje si opakovanú aplikáciu) alebo chirurgické odstránenie. Najvhodnejšie je ale terapiu prekonzultovať so skúseným ortopédom, nie všetky liečebné metódy sú vhodné pre každého a rozdiel je aj v hradení liečby poisťovňou. Pekný deň, PharmDr. Diana Giba

Dobry den. Ja som bola na CT mozgu.Tam je vsetko ok ale ze mam v oblasti krku- citujem – nastenne kalcifikaty c3-6 bilat. Co to je? Viem ze to je tvorba vapnika na cievach….posli ma na sono ale o mesiac. Mam sa tejto dg nejako obavat? Nejake priznaky co mozem ocakavat?

Vaša odpoveď