Imunita

Dobrý deň. Čím posilniť imunitu 18mesačnej dcérky? Malá pneumokoka v nose a vybrali sme 4krát antibiotiká. Nasadila som jej probiotiká na dlhšiu dobu a vitamín C. Mám jej dať aj vitamín D?K tým proniotikám ako dlho ich môže užívať bez prestávky? Ďakujem.

Odpovede

Dobrý deň. Mám 1,5ročnú dcérku ktorej chcem dať niečo na imunitu. Postačia dlhodobejšie probiotiká a vitamín C a D? Mali sme pneumokoka v nose a sme taký chytľavý na choroby.Ďakujem.

Dobrý deň Terézia, vitamín C a D môžete pokojne podávať, v týchto mesiacoch ho máme všetci nedostatok, lebo sa nedá získať zo slnečného žiarenia a výrazne vplýva na imunitu. Okrem toho je na podporu imunity osvedčený aj Imunoglukan sirup, ten môžete podávať aj dlhodobo (niekoľko mesiacov), pri chorobe na krátkodobé užívanie sú dobré echinaceové kvapky (Hanus má od 6. mesiacov). Probiotiká môžete pokojne dávať aj roky bez prerušenia, ak Vám vyhovujú, podieľajú sa aj na posilňovaní imunitného systému a pomáhajú osídlovať aj sliznice dýchacej sústavy a brániť premnoženiu patogénnych baktérií. Pri respiračných ochoreniach sa ich odporúča cmúľať, aby probiotické baktérie stihli vytvoriť biofilm v ústach, ktorý by sa mal rozšíriť aj do nosohltana, pre 18. mesačné dieťa by však mala stačiť aj prášková alebo kvapková forma. Ďalšou príčinou zníženej imunity a častých infekcií môže byť deficit vitamínu A (malé deti si ho nevedia vytvoriť z betakaroténu zo zeleniny ako dospelí), dobrým zdrojom je napr. olej z treščej pečene (neodporúčam podávať dlhodobo, aby nedošlo k predávkovaniu vitamínom A), žĺtka a pečeň. Pekný deň želám, PharmDr.Diana Giba

Vaša odpoveď