Glaukóm a hormonálna antikoncepcia

Chránené heslom: PoradňaKategória: Liekové interakcieGlaukóm a hormonálna antikoncepcia

Dobrý deň!
Dobrý deň! Mám 23 ročnú dcéru, ktorá má od 8 rokov juvenilný glaukóm s otvoreným uhlom.Práve začala užívať hormonálnu antikoncepciu.Dočítala som sa,že tento druh antikoncepcie zvyšuje riziko glaukómu, môže zhoršiť aj ochorenie? Nemala by lieky vysadiť? Ďakujem za Vaše rady. Anna Kadlečíková

Odpovede

Dobrý deň Anna, v súčasnosti užívanie hormonálnej antikoncepcie pri glaukóme nie je kontraindikované, ciže sa považuje za bezpečné. V r.2013 však bolo zistené (meaanalýza, ktorej sa zúčastnilo 3400 žien), že ženy po 40.roku života, ktoré užívajú antikoncepciu viac ako 3 roky majú 2-násobne zvýšené riziko vzniku glaukómu. Prečo k tomu dochádza nie je zatiaľ objasnené. Nejaký súvis tam pravdepodobne bude, tak by bolo asi vhodné zvážiť aj iné možnosti ochrany. Ak sa dcéra rozhodne antikoncepciu užívať, je nevyhnutné chodiť na pravidelné kontroly vnútroočného tlaku, prípadne obohatiť stravu o niektoré zložky, aby pri dlhšom užívaní neprišlo k deficitu niektorých vitamínov a zhoršeniu ochorenia. Viac v článku: http://www.tvojlekarnik.sk/kategorie/zenske-problemy/antikoncepcia/antikoncepcne-tabletky/nedostatok-vitaminov-pri-uzivani-antikoncepcie.html Pekný deň, PharmDr.Diana Giba

Vaša odpoveď