glaukom a antikoncepcia

dobrý deň … mám 20 rokov a už niekoľko rokov mám glaukóm, momentálne sa liečim Taflotan-om.
Mávam veľmi bolestivú menštruáciu prvé dni a neviem sa zbaviť akné. Je možné začať užívať nejakú antikoncepciu ?

Odpovede

Dobrý deň, v nedávnych výskumoch sa ukázalo, že hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko vzniku glaukómu. Výskumu sa síce zúčastnili až ženy po 40-tke, každopádne štúdie zatiaľ naznačujú, že nejaké riziko tam bude, aj keď oficiálne stanovisko zatiaľ vydané nebolo a glaukóm nenájdete medzi ochoreniami, pri ktorých sa hormonálna antikoncepcia nesme užívať. Antikoncepcia by Vám s najväčšou pravdepodobnosťou zmiernila menštruačné kŕče aj zlepšila stav pleti, treba však zvážiť aj ďaľšie riziká, ktorým sa venujeme podrobne v článkoch. Takže rozhodnutie je na Vašom lekárovi a na Vás, ja osobne by som v tomto prípade do toho nešla. Existujú aj iné možnosti antikoncepcie ako hormonálna antikoncepcia a aj možností tlmenia menštruačných kŕčov je mnoho. Pekný deň želám.

Vaša odpoveď