Dlhodobé kútiky na ústach

Dobrý deň,
Už dlhú dobu (asi 2 roky) mám opakované kútiky na oboch stranách úst, niekedy som mala aj pocit nafúknutého brucha. Prvýkrát sa mi kútiky objavili (neviem, či to môže byť príčina) po zakusnutí sa do riadne plesnivého gaštanu (1-2 týždne potom, nezjedla som ho však). V tej dobe celkom praskali, boli bolestivé. Teraz nepraskajú moc, nemajú ani žltý povlak, chrastu. Ale stále tam niečo je.
Bola som u svojej lekárky, ktorá mi nakoniec povedala, že mám prekyslený organizmus. Nejaké špeciálne vyšetrenie mi nerobila.. “Naordinovala” mi probiotiká, chia semienka, acidofilné mlieko, citrónovú vodu na lačno, ďalej obmedziť bielu múku, cukor, mäso. Po cca 1-2 týždňoch som mala pocit zlepšenia. Snažím sa stravovať primerane + kvalitnejšie sypané čaje, bylinky.. aj keď samozrejme nie tak striktne úplne bez tej spomínanej múky, cukru atď. Kútiky sa mi opakovane vracajú. U jedného liečiteľa (zaoberá si Iristerapiou, bylinkami a tinktúrami) mi bolo povedané, že ide o baktérie.
Viem, že príčina je asi vo vnútri, ale o čo presne ide, je mi stále záhada. Rada by som počula aj Váš postreh, lebo uvažujem aj o tehotenstve a mám obavy, že ak mi v tele niečo zlé koluje, tak to môže ovplyvniť potom aj bábo? Pomohlo by nejaké vyšetrenie z krvi, zo stolice prosím Vás, aby sa zistila konečne príčina? Zvažujem opätovné navštívenie lekárky. Ďakujem za odpoveď a Váš čas.
Monika

Odpovede

Dobrý deň Monika, dva roky je dlhá doba, takže riešiť by ste to mali aj u lekára.Infekcie kútikov úst spôsobujú kvasinky (Candida albicans), baktérie (Staphylococcus aureus, niektoré streptokoky) alebo najčastejšie ich kombinácia. Tieto mikroorganizmy sa bežne nachádzajú na našej koži alebo slizniciach (aj v ústach), kde nespôsobujú ťažkosti. Ochorenie prepukne až po ich premnožení, ku ktorému dochádza napríklad pri oslabenej imunite, alebo ak sa baktéria dostane do otvorenej rany (ktorá vznikne napríklad pri zubárskom ošetrení, pri nosení umelého chrupu). Ku vzniku infekcie kútikov môže prispievať aj nedostatok niektorých B vitamínov, konkrétne vitamínu B2 (riboflavín), B5 (kyselina pantoténová), B7 (biotín), B9 (kyselina listová) a B12. Určitú úlohu môže zohrávať aj nedostatok zinku a železa Preto sa kútiky vyskytujú častejšie u ľudí s anémiou alebo pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída…), kedy je znížená tvorba a vstrebávanie niektorých B-vitamínov. Infekcia kútikov na ústach sa môže objaviť aj pri užívaní antibiotík (najmä dlhodobé užívanie) alebo cukrovke. Takže by som Vám odporučila znovu lekára, urobiť krvné testy (na vylúčenie anémie, cukrovky, ochorení tráviaceho taktu…), prípadne imunológa. Držím palce!

Vaša odpoveď