O nás

O nas - Tvojlekarnik.sk

Sme dve kamarátky a spolužiačky z vysokej školy, ktoré okrem iného spája zápal a nadšenie zo zbierania a spájania informácií o zdraví a sledovania nových produktov na lekárenskom trhu. Nápad spraviť lekárnický vzdelávací web vznikol ešte počas školy, kedy sme ešte nemali úplnú predstavu o tom, ako by mala naša stránka vyzerať, ale vedeli sme, že informácie ktoré ponúkajú slovenské stránky o liečbe, liekoch a výživových doplnkoch sú nepostačujúce.

Stránka Tvojlekarnik.sk oficiálne vznikla v roku 2013, po rokoch zbierania informácií a písania. Snažíme sa pomôcť pacientovi (ale aj lekárnikom alebo lekárom) zorientovať sa na trhu s množstvom liekov a výživových doplnkov a poskytnúť celkový pohľad na možnosti liečby rôznych ochorení. Liečbu ponímame ako komplexný súbor opatrení od životného štýlu, cez stravu, výživové doplnky až po lieky, pričom sa snažíme poukázať aj na možné riziká, pretože každá liečba má svoje limity a nežiaduce účinky, ktoré sú často bagatelizované.

Naším úmyslom nie je nahrádzať prácu lekárov, alebo osobné konzultácie s lekárnikom, snažíme sa však ponúknuť kvalitné čítanie pre ľudí, čo sa naozaj zaujímajú o svoje zdravie a nenechávajú za seba rozhodovať iných.

PharmDr. Diana Giba (rod. Leová)

PharmDr.Diana Giba - Tvojlekarnik.skV roku 2009 som skočila štúdium na Farmaceutickej fakulte v Bratislave a vtedy sa moje ozajstné štúdium začalo. Prax v lekárni mi ukázala, že nielenže neviem odpovedať na otázky pacientov, ale odpovede na tieto otázky ani neviem z bežne dostupných zdrojov v slovenskom jazyku vyhľadať. Keď som po informáciách pátrala v zahraničných zdrojoch, natrafila som na množstvo zaujímavých, niekedy pre mňa až šokujúcich informácií, ktoré nemajú preklad v slovenskom jazyku a bola by škoda, keby zostali nepovšimnuté, preto sa priebežne snažím spracovávať aj rôzne nové pohľady na staré problémy.

Verím, že žiadne ochorenie nie je definitívne a že vždy musí existovať nejaká cesta, aj keď klasická medicína tieto prípady označuje ako nevyliečiteľné. To neznamená, že som odporcom klasickej medicíny, ale som otvorená aj alternatívnym cestám, ak neodporujú zdravému rozumu ako napríklad rôzne „zaručené prírodné lieky“ na rakovinu, prípadne MMS. V mojich článkoch sa preto snažím niektoré z ciest predstaviť a načrtnúť tak čitateľovi aj iné možnosti liečby ako tie, s ktorými ich oboznámi ich bežný lekár. Napriek tomu, že nás na škole učili, že kazuistika nie je dostatočný dôkaz, niektoré nové poznatky sa snažím skúšať priamo na sebe a svojich najbližších, pretože osobná skúsenosť je pre mňa smerodatnejšia ako teória.

Pôsobím vo verejnej lekárni v Skalici a ak práve nečítam nejakú štúdiu, venujem sa tradičnej príprave a spracovaniu potravín, teda kvaseniu zeleniny, príprave želatíny a kostných vývarov, klíčeniu, experimentom s kváskom a vymýšľaniu nových receptov s rôznymi obmedzeniami (nízkosacharidové, bez vajec, múky, mlieka, cukru), pretože kvalitnú stravu považujem za základ dobrého zdravia. Okrem varenia experimentujem s výrobou domácej prírodnej kozmetiky.

Vzdelanie

2014

– ukončené špecializačné štúdium v obore Lekárenstvo na SZU v Bratislave

2013

– spustenie webu o liekovom poradenstve www.tvojlekarnik.sk

2011

– úspešné dokončenie rigorózneho štúdia v študijnom obore farmácia na FaFUK v Bratislave (získanie titulu doktor farmácie, PharmDr.), téma: Obsahové látky Ligustrum vulgare L. Katedra farmakognózie, Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave)

2009

– ukončenie štúdia farmácie na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave

PharmDr. Zuzana Bugárová (rod. Scherhauferová)

PharmDr.Zuzana Bugárová - Tvojlekarnik.skLekárenstvu sa aktívne venujem už od študentských čias. Univerzita mi dala základ, na ktorom som mohla začať stavať, pomohla mi pochopiť súvislosti. Po skončení farmaceutickej fakulty som pokračovala v samoštúdiu, najmä zo zahraničných zdrojov, keďže som mala veľa nezodpovedaných otázok.

Nie je ľahké sa vedieť správne zorientovať vo svete farmácie, neustály prílev informácii a dezinformácii nás núti premýšľať a hľadať správnu cestu ako sa liečiť. Dôležité je niesť zodpovednosť za vlastné zdravie, pretože neexistuje žiadna zázračná tabletka, ani zázračná alternatívna terapia, ktoré vyliečia všetky choroby. Liečba je predovšetkým individuálny proces, na ktorom sa podieľa v prvom rade pacient a jeho snaha a ochota sa liečiť. Bohužiaľ v dnešnej dobe mnohí nemajú čas starať sa  a zaujímať sa o svoje zdravie. Jednoduchšie je dať si tabletku na cholesterol ako upraviť životosprávu, užiť antibiotiká a rýchlo bežať do práce, sledovať “éčka” v doplnkoch výživy a pritom večer chrúmať chipsy, kupovať si vitamíny, lebo bežia v reklame, s domnením, že tak niečo spravíme pre svoje zdravie.

A tak sme s Dianou spustili portál zameraný na liečbu a liekové poradenstvo pre ľudí, ktorým záleží na svojom zdraví a chcú vedieť viac.

Vzdelanie

2015

– ukončené špecializačné štúdium v obore Lekárenstvo na SZU v Bratislave

2013

– spustenie webu o liekovom poradenstve www.tvojlekarnik.sk

2011

– úspešné dokončenie rigorózneho štúdia v študijnom obore farmácia na FaFUK v Bratislave (získanie titulu doktor farmácie, PharmDr.), téma: Fytoterapia adjuvantom indukovanej reumatoidnej artritídy vybranými rastlinnými extraktami (Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie Slovenskej akadémie vied)

2009

– ukončenie štúdia farmácie na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave

V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte cez admin@tvojlekarnik.sk.