Antikoncepcia je súhrnný názov pre metódy, ktorými možno zabrániť neželanému otehotneniu, resp. naplánovať si tehotenstvo na vhodné obdobie. Antikoncepcia má byť spolahlivá, bezpečná, umožňujúca navrátiť schopnosť oplodnenia po jej vysadení. Za posledných 50 rokov sa udiali výrazné zmeny v používaní antikoncepcie a tento trend stále pokračuje v snahe uvádzať na trh stále novšie modernejšie metódy a hormonálne prípravky s cieľom minimalizovať vedľajšie účinky, zjednodušiť užívanie, zlepšiť ich spolahlivosť či cenovú dostupnosť. Veľkým plusom je, že široká škála metód a prípravkov umožňuje vybrať si antikoncepciu „na mieru“, na základe individuálnych predstáv či zdravotného stavu. Najväčší vzostup zaznamenala najmä hormonálna antikoncepcia, čo súvisí jednak so zavedením tzv. nízkodávkovej hormonálnej antiokoncepcie, ktorá nevykazuje také nežiadúce účinky ako predchádzajúca vysokodávková antikoncepcia a jednak stúpla aj informovanosť verejnosti v tejto oblasti a téma antikoncepcie už nie je tak tabuizovaná ako v minulosti.
Akú antikoncepciu poznáme
Prirodzenou metódou ako predísť neželanému otehotneniu je zisťovanie plodných a neplodných dní u ženy. Žena sa tu riadi dĺžkou svojho menštruačného cyklu, meraním bazálnej teploty, hustotou hlienu či pomocou ovulačných testov (viac v sekcii Tehotenské a ovulačné testy). Táto metóda je spolahlivá len u žien s pravidelným menštruačným cyklom a nie každá žena dokáže s istotou určiť svoje plodné dni.
Ďalej sú to barierové metódy v podobe kondómov, ktoré síce nemusia byť až tak komfortné ale ako jediné poskytujú ochranu aj pred pohlavne prenosnými chorobami. Dostupné sú aj chemické metódy, resp. spermicídne krémy a vaginálne spermicídne globule, ktoré u nás nie sú až tak obľubené ako iné metódy.
Najpoužívanejšia je hormonálna antikoncepcia, ktorá za posledné roky prešla veľkým vývojom, venuje sa jej množstvo výskumov a štúdii a používa sa v niektorých prípadoch aj na liečebné účely (endometrióza, dysmenorea, akné…). Najpredpisovanejšia je kombinovaná hormonálna antikoncepcia vo forme tabliet, ktoré sa užívajú pravidelne každý deň. Núdzovou antikoncepciou alebo „tabletkou po“ označujeme jednorázové podanie hormonálneho prípravku po styku, ktorá nie je vhodná na pravidelné užívanie.
Niektoré ženy dávajú prednosť vnútromaternicovej antikoncepcii/teliesku, transdermálnym náplastiam čí podkožným implantátom, kedy nemusia myslieť na každodenné užitie tabletky.
V neposlednom rade spomenieme mužskú (vasektómia) a ženskú (podviazanie/prestrihnutie vaječníkov) sterilizáciu, čo je už metóda definitívna a trvalá, tehotenstvo či oplodnenie už nie je možné.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana