Pečeň

Silymarín – ako regenerovať pečeň?

Pečeň je pre život nepostrádateľný orgán, ktorý plní množstvo dôležitých funkcií. Jednu z najdôležitejších zohráva v procese odbúravania rôznych látok z tela (detoxikácia) – tých čo prichádzajú zvonka napríklad potravou ako aj toxických látok, ktoré vznikajú pri premene látok v organizme. Kedže pečeň nie je orgán, ktorý vás hneď upozorní, že sa niečo deje (nie sú špecifické príznaky pečeňových ochorení), obvykle sa ochorenia pečene odhalia dosť neskoro alebo sa zistia pri preventívnom vyšetrení u lekára z krvných testov. Zvýšenie pečeňových testov však neznamená, že musíte mať hneď ochorenie pečene. Ak sú hodnoty príliš vysoké, môže lekár okrem ďaľších vyšetrení a odporučení predpísať lieky na regeneráciu pečene – hepatoprotektíva.

Zvýšenie hodnôt pečeňových testov môže spôsobiť väčšina liekov, nadmerné pitie alkoholu, nezdravá životospráva, niektoré rastliny a tzv. xenobiotiká. Xenobiotiká sú látky, ktoré sa bežne v prírode nevyskytujú a sú pre telo cudzie a práve pečeň je orgán, ktorý si s nimi musí poradiť. Zaraďujeme sem rôzne chemické látky, pesticídy, hnojivá, kovy, konzervanty, farbivá, dochucovadlá, ktoré sa dostávajú do potravín cielene ako prídavné látky alebo prichádzajú z kontaminovaného prostredia – pôda, voda, ovzdušie. Poškodenia a zápaly pečene môžu ďalej vyvolať vírusy (žltačky), vlastná imunita (autoimunitná hepatitída), geneticky podmiené choroby metabolizmu, ktoré môžu vyústiť do cirhózy a iné.

Alkohol a pečeň

Najznámejším nepriateľom pečene je alkohol. Podľa nedávnych štúdií je alkohol najčastejšiou príčinou karcinómu pečene a transplantácie pečene na Slovensku (až v 50%). Konzumácia alkoholu nalačno zvyšuje riziko alkoholovej choroby pečene skoro trojnásobne. Najrizikovejšie sa javí pitie destilátov (tvrdého alkoholu), potom piva, najmenej rizikové je víno. Abstinencia alkoholu pri ochoreniach pečene by mala byť preto samozrejmosťou. Pozitívne je, že pečeň má úžasnú schopnosť regenerácie a u takmer všetkých prípadov alkoholovej steatózy (stukovatenie) pečene sa po 4-6 týždňoch abstinencie od alkoholu vráti všetko do poriadku.

Lieky a pečeň

Zvýšené pečeňové testy či poškodenie pečeňového parenchýmu sa zaznamenalo pri mnohých liekoch. Dôvodom je to, že pečeň je hlavné miesto, kde prebieha odburávanie a metabolizmus liekov. Rizikoví sú najmä geriatrickí pacienti užívajúci viaceré lieky či pacienti s chronickými ochoreniami, ktorí užívajú lieky dlhodobo. Najčastejším prejavom poškodenia pečene liekmi je cholestáza (hromadenie žlče v žlčovodoch v pečeni), objaviť sa môže pri užívaní niektorých antibiotík (ampicilín, amoxycilín/klavulanát, tetracyklíny), hormonálnej liečby (napr. antikoncepcia),liekov na liečbu epilepsie (karbamezepín) a arytmie (amiodaron). K ďaľšim liekom, ktoré môžu viesť k poškodeniam pečene patrí metotrexát, paracetamol (Paralen, Panadol), protizápalové lieky (kys. acetylsalicylová, ibuprofen, diklofenac, naproxen). Zvýšené pečeňové testy sa môžu objaviť aj pri statínoch (lieky na zníženie cholesterolu), antidepresívach, liekoch na liečbu cukrovky. Kedže užívanie niektorých spomínaných liekov je nevyhnutné a často je potrebné aj dlhodobé podávanie, mali by sa pravidelne monitorovať funkcie pečene .

Prírodné lieky a pečeň

Prírodné neznamená vždy bezpečné a a aj pri rastlinných produktoch existujú určité obmedzenia. Z toxických účinkov na pečeň je podozrivý ploštičník strapcovitý (býva súčasťou výživových doplnkov na zmiernenie klimakterických ťažkostí), otázne je pri akých dávkach a po akej dĺžke užívania sa tieto účinky môžu prejaviť. Ďaľšou rastlinou podozrivou z hepatotoxicity je echinacea, ktorá sa používa na podporu imunity, najmä pri vírusových ochoreniach. Užívanie echinacei by preto malo byť obmedzené na najviac dva mesiace. Pozor si treba dať aj na vitamín A,  bolo dokázané, že dlhodobé užívanie vysokých dávok vitamínu A poškodzuje pečeň, obzvlášť u pacientov so zvýšenou konzumáciou alkoholu. Preto dodržujte odporúčané dávkovanie výrobcom, nekombinujte viaceré prípravky obsahujúce vitamín A. Vo všeobecne by ste sa o užívaní vitamínu A mali poradiť s lekárom, najmä ak trpíte ochorením pečene. Netýka sa to multivitamínových prípravkov, ktoré spravidla obsahujú nízke dávky vitamínov (aj keď nie vždy v štastnej kombinácii).

Silymarín – výborný pomocník pri liečbe i prevencii

Silymarín je zmes liečivých látok, ktorá sa získava z plodov rastliny Ostropestrec mariánsky (Silybum marianum). Nie je to rastlina iba na doplnkovú liečbu (ako väčšina rastlinných prípravkov) ale mnohými štúdiami preverený liek, ktorý nájdeme vo viacerých liekoch užívaných pri ochoreniach pečene, dokonca aj tých, ktoré sú viazané na lekársky predpis. Silymarín chráni membrány buniek pečene, je silný antioxidant – vychytáva voĺné radikály ktoré poškodzujú pečeň, normalizuje metabolizmus buniek pečene, podporuje regeneráciu buniek po ich poškodení. Žiadne z početných štúdií nepopisujú významnejšie vedľajšie účinky (ojedinele tráviace ťažkosti), ani interakcie s inými liekmi. Okrem liekov viazaných na lekársky predpis, nájdeme silymarín aj vo výživových doplnkoch, často v kombinácií s inými látkami. Na doplnkovú či preventívnu liečbu pečeňových ochorení môžete piť aj čaj z ostropestreca marianskeho, ktorý zoženiete v každej lekárni. Kedže sa silymarín slabo rozpúšťa vo vode, semená je lepšie najskôr rozrdrviť na sypký prášok. Vyskúšať môžte aj za studena lisovaný olej z ostropestreca. Pre liečbu je však určite efektívnejšie zvoliť tablety či kapsuly, kde je presne stanovený obsah silymarínu. Liečba by mala trvať minimálne tri mesiace.

Na liečbu a prevenciu ochorení pečene sa používajú aj esenciálne fosfolipidy (Essentiale forte), samostatne alebo v kombinácii s inými zložkami, jedná sa opäť o rastlinné preparáty, ktorých ochranný účinok na pečeň bol potvrdený štúdiami. Priaznivý vplyv na zlepšenie funkcií pečene majú aj niektoré aminokyseliny (methionín) a vitamíny skupiny B. Netreba zabúdať ani na zdravé stravovanie, ktoré nezaťažuje pečeň.

Vedeli ste,že:

Náhle zlyhanie pečene sa najčastejšie zaznamenáva po predávkovaní paracetamolom. Alarmujúce čisla prichádzajú najmä z krajín, kde zoženiete paracetamol aj v maloobchodnej sieti (obchody, drogérie, benzínky). Napríklad vo Veľkej Británii mal paracetamol v roku 2006 na svedomí až 58% všetkých náhlych zlyhaní pečene. U nás sa intoxikácie paracetamolom vyskytujú len ojedinele, preto je dôležité aby si liek ponechal štatút lieku a nie bežného spotrebného tovaru.

Momentálne sa výskumy orientujú na využitie silymarínu v liečbe metabolického syndrómu. Niektoré štúdie už potvrdili, že silymarín dokáže pri dlhodobom užívaní znižovať hladinu glykémie (glukózy v krvi) aj LDL-cholesterolu a trigliceridov u diabetikov. Zaujimavý je aj jeho ochranný účinok pred radiačným poškodením a určitý protirakovinový efekt (brzdenie rastu nádorových buniek, zníženie syntézy DNA v nádorových bunkách). Potvrdenie týchto skutočností si vyžaduje ešte mnohé štúdie.

Súvisiace články:

Kto by nemal užívať hormonálnu antikoncepciu?

Účinné prírodné prostriedky na regeneráciu pečene

Prečo vznikajú pigmentové škvrny?

Lieky proti bolesti kĺbov?

Probiotiká a detoxikácia pečene

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana