Vypadávanie vlasov

Liečba vypadávania vlasov u žien

Liečba nadmerného vypadávania vlasov je vždy beh na dlhú trať. Existuje množstvo výživových doplnkov, vodičiek, olejov a šampónov, ktoré sú určené na liečbu nadmerného vypadávania, prvé výsledky sú však pozorovateľné až niekoľko týždňov až mesiacov od začiatku liečby (nakoľko množstvo vlasov je už v telogénnej alebo katagénnej fáze a tieto prípravky pôsobia na vlasy v anagénnej fáze, ktoré sa už zastaviť nedajú, tak sa musí jednoducho počkať až odumreté vlasy vypadnú. Pre správnu voľbu liečby je vhodné najprv vyhľadať možnú príčinu.

Liečba alopecia areata

Liečba alopecia areata pod dohľadom lekára

Z výživových doplnkov sa odporúča užívanie vyšších dávok zinku (50mg denne po jedle, ideálne vo viacerých dávkach).

Na lokálnu (miestnu) liečbu vypadávania vlasov sa používa minoxidil, ktorý stimuluje rast vlasov a predchádza ich vypadávaniu. Aplikuje sa dvakrát denne po dobu minimálne troch mesiacov na dosiahnutie viditeľného výsledku.

NEOCAPIL – 2% roztok minoxidilu

REGAINE – 5% roztok minoxidilu

Vhodné sú aj roztoky a šampóny s obsahom liečivých bylín, ktoré zvyšujú prekrvenie v postihnutej oblasti, zlepšujú teda výživu oslabených korienkov. Najčastejšie obsahujú výťažok z lopúchového koreňa, žihľavy, brezy, rozmarínu, borievky, vŕbovej kôry a iných bylín. Niektoré majú aj mierne protizápalové účinky, preto sú vhodné ako podporná liečba vypadávania vlasov na autoimunitnom podklade ako alopecia areata.

MARBO aktivátor, tonikum a šampón – obsahujú výťažky z rôznych druhov bylín, sú určené na všetky druhy alopécie.

Niektoré štúdie zaznamenali veľmi dobré výsledky s použitím cibuľovej šťavy, ktorá sa nanášala dvakrát denne na postihnuté miesta. Asi 80% tých, čo vydržali nepríjemný zápach pozorovalo v priebehu dvoch mesiacov prvé vlasy na vypadaných plochách.

Napriek rozsiahlym výskumom neexistuje liečba, ktorá by pacienta zbavila tohto ochorenia úplne. So spomínanou liečbou sa zväčša docieli maximálne rýchlejšie zarastanie vypadaných plôch, avšak k úplnému uzdraveniu bez recidívy sa ešte vede nepodarilo dospieť.

Telogénne effluvium je v porovnaní s alopecia areata v mnohých prípadoch dobre liečiteľné. Zistiť príčinu problému býva obťiažne a preto sa stáva, že kým sa pacient dopátra k príčine, vypadávanie samo ustúpi. Pomerne často sa ale vyskytuje chronické effluvium, kedy je pátranie po vyvolávajúcom faktore nutné.

Eliminácia stresu je jednou z najdôležitejších faktorov pri liečbe vypadávania vlasov, nakoľko stres narúša všetky regulačné mechanizmy organizmu. Môže spôsobiť zmeny hladín ženských a mužských hormónov a taktiež aj hormónov štítnej žľazy, nedostatok vitamínov skupiny B a mnohých minerálov zabezpečujúcich stabilitu pH vnútorného prostredia. Okrem rôznych relaxačných techník je pri dlhodobom strese prospešné užívať niektoré vitamíny:

STRESSEASE – obsahuje všetky potrebné B vitamíny v dostatočnom množstve (okrem iného aj biotín potrebný pre rast vlasov, horčík a zinok)

Ak sa nepotvrdí žiadna z vyššie uvedených príčin (porucha funkcie štítnej žľazy, kolísanie hladiny estrogénov po pôrode alebo po vysadení hormonálnej antikoncepcie a pod.), je vhodné doplniť vitamíny, minerály a aminokyseliny, ktorých môže mať telo nedostatok.

Najčastejšie sa jedná o deficit zinku a železa, potom vitamínov B6 a B12, biotínu, vitamínu D, aminokyselín lyzín, metionín a cystín (posledné dve sú zdrojom síry, ktorá je jednou z hlavných stavebných látok vlasov aj nechtov).

Dávky zinku pri vypadávaní vlasov by mali byť asi 25 mg denne počas niekoľkých týždňov (niektoré štúdie síce uvádzajú dávky okolo 200mg/deň, ale pri užívaní vysokých dávok zinku hrozí nedostatok železa a medi). Najlepšie vstrebateľné sú organické soli zinku ako napr. glukonát alebo citrát, menej využiteľný je napr. sulfát, z potravín sú zdrojom zinku napr. morské plody, hovädziemäso, para orechy, tekvicové semienka. Nemal by sa užívať spolu s inými minerálmi (ani so železom), lebo znižujú jeho vstrebávanie.

JAMIESON ZINOK 50 mg s postupným uvoľňovaním – obsahuje vysokú dávku zinku v jednej tablete v dobre vstrebateľnej forme glukónanu

Užívanie železa by malo prebiehať pod dohľadom lekára, nakoľko je na začiatku potrebné zistiť, či je ho v tele nedostatok. Pre zistenie hladín železa v krvi nie je dostačujúce zistenie hladiny hemoglobínu, ale hodnoty ferritínu v sére (bielkovina, ktorá prenáša železo, slúži ako jeho zásobáreň), pretože aj u pacientov, ktorí nie sú anemický môže byť hladina ferritínu nízka. Užívanie železa ak sú hodnoty v norme nie je vhodné, nakoľko sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení, poškodenia pečene a pod. Nízke hodnoty železa sa vyskytujú u žien so silným menštruačným krvácaním, po úrazoch s vysokou stratou krvi a u vegetariánov (najlepší zdroj železa je červené mäso). U ľudí s vyváženou stravou sa môže jednať o poruchu vstrebávania železa spôsobenú napríklad zlým trávením, zápalovou črevnou chorobou, častým užívaním antacíd (lieky na zneutralizovanie žalúdočnej kyseliny) alebo dokonca zlými stravovacími zvykmi, napr. zapíjaním jedla čajom (čaj obsahuje tanín, ktorý zhoršuje vstrebávanie železa). Na dopĺňanie železa sú najvhodnejšie prírodné zdroje ako strukoviny, vnútornosti, orechy a semienka, listová zelenina, vaječné žĺtka a cereálie. Z prijatej potravy sa ale bežne vstrebe iba asi 10% železa, aby ste využili čo najviac železa, je vhodné potraviny bohaté na železo jesť so zeleninou alebo ovocím s vysokým obsahom vitamínu C (antioxidant, zabraňuje oxidácii železa – oxidované sa nevstrebáva) a vyhýbať sa pri týchto pokrmoch súčasnému pitiu čaju, kávy, surových vaječných bielok a užívaniu doplnkov s vitamínom E (železo ho oxiduje), zinkom (zhoršuje vstrebávanie železa a naopak) a antacídami. Z výživových doplnkov obsahujúcich železo sú najvhodnejšie organické alebo chelátové formy, ktoré sú najlepšie vstrebateľné. Z voľnopredajných:

FEMIBION FERROCHEL – obsahuje chelátovo viazané železo (14mg)

Vypadávanie vlasov spôsobené nedostatkom železa sa upraví zväčša po 2 – 3 mesiacoch, liečba by ale mala trvať dlhšie.

Aminokyseliny – metionín a cystín sa radia medzi esenciálne (teda ich musíme prijímať potravou, nakoľko naše telo si ich nevie samo vyrobiť) a sú hlavným zdrojom síry, ktorá je potrebná na tvorbu keratínu. Zväčša chýbajú vegetariánom a vegánom, keďže ich najlepším zdrojom je mäso, mliečne výrobky. Bohatým zdrojom je však aj sója a výrobky z nej (obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny) a strukoviny (obsahujú ale asi 3-krát menej aminokyselín ako živočíšne produkty). Pri nedostatku bielkovín v strave, teda najmä u vegetariánov, vegánov a osôb na redukčných diétach je vhodné pre dobrý stav vlasov aj nechtov dopĺňať aminokyseliny.

REVALID – obsahuje aminokyseliny cystín a metionín, chelátovo viazané železo, zinok, PABA, B – vitamíny a iné látky potrebné na rast vlasov a nechtov

FORCAPIL – obsahuje okrem aminokyselín metionínu a cystínu, zinok, B – vitamíny, biotín a vitamín D.

Pri tomto type vypadávania vlasov je vhodné používať šampóny a roztoky, ktoré zlepšujú prekrvenie pokožky a teda výživu vlasových korienkov. Používajú sa extrakty z bylín ako lopúch, žihľava, breza, rozmarín, borievka, vŕbová kôra a iné.

MARBO tonikum, šampón a aktivátor obsahujú prírodné výťažky podporujúce prekrvenie pokožky

Bylinné výťažky obsahujú aj šampóny a vodičky ako TRIAKTIVIN šampón, FITOVAL šampón, REGHAAR tonikum alebo CAPILLAN šampón alebo tonikum. Obsahujú síce menej druhov liečivých bylín, sú však cenovo podstatne dostupnejšie.

Na liečbu alopécie spojenej s hormonálnou nerovnováhou alebo androgénnej alopécie u žien sú vhodné šampóny a toniká s obsahom kofeínu. Kofeín, ktorý sa v nich nachádza však potrebuje určitý čas na vstrebanie cez kožu do vlasových folikulov, preto je pre správne použitie nevyhnutné nechať šampón pôsobiť minimálne 2 minúty. Ak by ste však chceli dosiahnuť účinnú koncentráciu kofeínu vo vlasových folikuloch pitím kávy, museli by ste vypiť niekoľko desiatok šálok (uvádza sa okolo 70 šálok podľa typu kávy), preto je najlepším riešením miestna aplikácia.

PLANTUR 39 šampón a tonikum – obsahujú kofeín a výťažky zo sóje, štruktúrne podobné estrogénom (ženské hormóny, majú pozitívny vplyv na stav vlasov), vďaka kombinácii účinných látok je vhodný pri vypadávaní vlasov u žien s hormonálnou nerovnováhou, napr. v menopauze, po vysedení perorálnej antikoncepcie a pod. Obsahuje navyše menej zmäkčujúcich látok ako iné šampóny, preto sú vlasy po umytí opticky objemnejšie. Lacnejšia verzia kofeínového šampónu je ALPECIN šampón. Čítaj viac o liečbe androgénnej alopécie.

                                                                       …čítať viac o Vypadávaní vlasov

Súvisiace články”:

Vypadávanie vlasov u mužov

Príčiny vypadávania vlasov

Kedy zinok pomáha a kedy škodí?

Aký šampón proti lupinám?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana