Vitamíny a minerály

Kedy zinok pomáha a kedy škodí?

Zinok je pre život nevyhnutný prvok. Nachádza sa prirodzene v strave, nájdeme ho aj v množstve doplnkov výživy z lekární (doplnky na podporu imunity, proti vypadávaniu vlasov, pre zdravie nechtov, zdravie prostaty, mužskú plodnosť, multivitamínové prípravky, výživové doplnky pre tehotné ženy atď.) Zinok je súčasťou stoviek enzýmov, ktoré riadia biochemické procesy v tele. Dôležitý je pre dobrý zrak, vnímanie chuti, čuch, ovplyvňuje metabolizmus cukrov a bielkovín, chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov. Podporuje imunitný systém, podieľa sa na správnom raste a delení buniek. Toto všetko by bez zinku nemohlo správne fungovať. Navyše zinok musí byť do tela pravidelne dodávaný, kedže organizmus nevie zinok uskladňovať do zásoby. Ale aj pre život nevyhnutný  zinok, môže pri nesprávnom užívaní ublížiť.

Ako sa prejavuje nedostatok zinku?

Nedostatok zinku sa neprejavuje špecificky. Objaviť sa môže zhoršenie vnímania chuti a čuchu, vypadávanie vlasov, kožné vyrážky, zápalové ochorenia kože, strata chuti k jedlu, hnačky, vyššia náchylnosť na infekcie kvôli zníženej imunite, pomalšie hojenie rán. Vážny deficit môže viesť u dospievajúcich k retardácii rastu, oneskoreniu sexuálneho dospievania a psychickým poruchám.

Kedy je zinku málo?

Nedostatkom zinku môžu trpieť ľudia s ochoreniami tráviaceho systému – chronická hnačka, Crohnhova choroba, ulcerózna kolitída; cukrovkou. Deficit zinku pozorujeme aj pri alkoholizme, vegetarianskej a vegánskej strave, zvýšené nároky na príjem zinku majú aj tehotné a dojčiace ženy. Nedostatok zinku sa môže vyskytnúť aj u ľudí užívajúcich lieky a doplnky výživy obsahujúce železo, ktoré znižuje vstrebávanie zinku. Vstrebávanie zinku znižuje aj káva a tzv. fytáty prítomné napríklad v obilninách a sóji.

Kedy užívať zinok?

  • Podpora imunity, liečba prechladnutia a chrípky – z doterajších výskumov vyplýva, že doplnky zinku znižujú závažnosť aj trvanie prechladnutia, ak sa užívajú počas prvých 24 hodín od začatia príznakov. Užívanie zinku ako prevencie proti chrípke a nachladnutiu nebolo zatiaľ potvrdené (ani vyvrátené).
  • Akné a seboroická dermatitída – antibakteriálne a protizápalové účinky zinku a schopnosť znížiť tvorbu kožného mazu sa využíva v liečbe  akné.
  • Atopická dermatitída (ekzém) a psoriáza – užívanie zinku pri týchto ochoreniach sa javí ako účinné, avšak len pri potvrdenom nedostatku zinku.
  • Vypadávanie vlasov – štúdie naznačujú, že vypadávanie vlasov môže mať na svedomí nedostatok zinku (paradoxne aj jeho nadmerné užívanie, kedy obyčajne býva prítomná aj anémia). Užívanie zinku sa preto odporúča pri vypadávaní vlasov, najmä u  pacientov, ktorí majú potvrdenú nízku hladinu zinku ako aj pri neúspechu inej liečby.
  • Zväčšená prostata – zdravá prostata obsahuje vysoké množstvo zinku, ktoré je dôležité pre jej správne fungovanie, zatiaľ čo pre pacientov so zväčšenou prostatou (benígna hyperplázia prostaty) je typický nedostatok zinku. Preto sa predpokladá, že obnova vysokých hladín zinku by mala spomaliť postup ochorenia. Paradoxne niektoré výskumy však naznačujú, že zinok môže práve naopak zvýšiť riziko rakoviny prostaty.
  • Prevencia makulárnej degenerácie (ochorenie očí) – bolo potvrdené že užívanie zinku znižuje riziko postupu ochorenia u vysoko rizikových pacientov.
  • Osteoporóza – nízky príjem zinku sa spája aj s týmto ochorením. Užívanie zinku v kombinácii s meďou, mangánom a vápnikom pravdepodobne znižuje stratu kostnej hmoty u žien po menopauze.
  • Zinok sa používa aj ako podporná liečba syndrómu ADHD (detská hyperkinetická porucha), pri liečbe Wilsonovej choroby (hromadenie medi v tele), u mužov plánujúcich deti ako ochrana spermií, na liečbu mentálnej anorexie, herpesu a žalúdočných vredov.

Čo sa deje ak prijímame veľa zinku?

Denná dávka zinku pre dospelého človeka predstavuje 10-15mg, u tehotných a dojčiacich žien 16-19mg denne. Dlhodobé užívanie zinku v dávkovaní vyššom ako 25 mg denne by malo byť konzultované s lekárom a užívané len na základe diagnózy (potvrdený nedostatok zinku, akné, alkoholizmus, vypadávanie vlasov, Wilsonova choroba atď…). V lekárňach však bežne zoženiete aj 50mg zinok, k predávkovaniu dochádza často aj nevedomou kombináciou viacerých doplnkov výživy.

Na začiatku liečby môže zinok u niektorých ľudí vyvolať nevoľnosť, bolesti brucha a hlavy, hnačku, vracanie, kovovú chuť v ústach, ktoré patria k bežným nežiaducim účinkom a zvyknú ustupovať. Skutočný problém však môže nastať pri dlhodobom (niekoľko mesiacov až rokov) prijímaní vysokých dávok zinku (50mg denne a viac) bez potvrdeného deficitu zinku. K typickým prejavom opakovaného predávkovania zinkom je zníženie hladiny medi a železa, ktoré sú potrebné pre tvorbu červených krviniek, môže preto dochádzať k anémii (chudokrvnosť). Ďalšou hrozbou je zníženie obranyschopnosti organizmu poškodením imunitných funkcií.  Vysoké dávky zinku môžu tiež znižovať hladiny dobrého HDL cholesterolu v krvi a tak prispievať k rozvoju aterosklerózy. Nadmerný príjem zinku môže mať negatívny vplyv na trávenie narušením funkcie pankreatických (tráviacich) enzýmov. Nedávno sa zistilo, že pri užívaní viac ako 100mg zinku denne alebo užívaní doplnkov zinku viac ako 10 rokov výrazne stúpa riziko rakoviny prostaty (zinok sám o sebe nie je karcinogénny – nevyvoláva rakovinu, je však potrebný pre delenie buniek v existujúcich nádoroch; pri nedostatku zinku sa rast nádoru pravdepodobne spomaľuje). Zatiaľ čo na jednej strane primerané dávky zinku chránia spermie, vysoké dávky zinku narúšajú spermatogenézu (proces tvorby spermii) ako aj plodnosť žien.

Dobré tipy:

Zinok môže znížiť vstrebávanie a teda aj účinnosť niektorých antibiotík. Užívajte ho preto s odstupom minimálne 2 hodiny pred alebo 3-4 hodiny po užití nasledovných antibiotík:

  • – tetracyklíny, konkrétne doxycyklín (Deoxymykoin, Doxybene, Doxyhexal) a chinolóny (Abaktal, Cifloxinal, Ciplox, Ciprofloxacín, Ciphin, Ciprinol, Ciprolon, Medociprin, Gyrablock, Nolicin, Medofloxine, Ofloxin, Prixina).

 

Zinok vždy užívajte samostatne, nie ako súčasť multivitamínových prípravkov, ktoré obsahujú zvyčajne nízke dávky zinku a navyše v kombinácii s látkami, ktoré znižujú využitie zinku. Konkrétne nie je vhodné súčasné užívanie zinku s kyselinou listovou, meďou, železom, vápnikom, chrómom a horčíkom (treba zachovať aspoň 2-hodinový odstup).

Zinok prijatý stravou sa lepšie vstrebáva po tepelnej úprave jedla.

Niektorí výrobcovia si uvádádzajú množstvo zinku na krabičke vo forme solí zinku (napr. glukonát zinku), ktorý nezodpovedá elementárnemu množstvo zinku. To znamená, že nápis na krabičke alebo v príbalovom letáku, že doplnok obsahuje 170 mg glukonátu zinku neznamená, že obsahuje 170mg zinku. Konkrétne 100mg glukonátu zinku obsahuje 14mg zinku, 100mg acetátu zinku obsahuje 30mg zinku, 100mg sulfátu zinku obsahuje 24mg zinku, 100mg oxidu zinočnatého obsahuje 80mg zinku a podobne.

Keďže je u zinku veľmi dôležité správne dávkovanie, pri potrebe doplnenia zinku je lepšie spoľahnúť sa na skutočné lieky ako na výživové doplnky (Liek alebo doplnok výživy? V čom sa líšia?) a nekombinovať rôzne prípravky s obsahom zinku. Zatiaľ jediný monokomponentný prípravok, ktorý je registrovaný a teda podlieha kontrole Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (musí teda obsahovať deklarované množstvo zinku v každej šarži, zároveň prešiel klinickými štúdiami na účinnosť, toxicitu a biologickú dostupnosť) je ZINKOROT.

ZINKOROT  obsahuje 25mg zinkum orotátu, teda soli kyseliny orotovej, ktorá má preukázané veľmi dobré vstrebávanie z tráviaceho traktu a nižšiu mieru neurotoxicity v porovnaní s inými bežne používanými formami zinku ako síran a citrát, pravdepodobne vďaka naviazaniu na neuroprotektívnu kyselinu orotovú. V prípade menšieho deficitu zinku stačí užívať pol tablety denne, pri vážnejších nedostatkoch zinku 1 tabletu denne.

Súvisiace články:

Kedy železo pomáha a kedy škodí?

Laktoferín v liečbe akné

Ako si správne vybrať horčík?

Doplnenie vitamínov pri liečbe áft

Pozor na lenivé spermie

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana