Kútiky

Kútiky na ústach – prečo ich mávame a čo s nimi?

Kútiky sú ľudové označenie pre zápalové ochorenie pier odborne nazývané chelitis angularis. Postihujú jeden alebo obidva kútiky pier, častejšie deti ako dospelých. Prejavujú sa ako začervenané bolestivé škvrny na rozhraní sliznice úst a pier, ktoré mavajú v strede prasklinku. Môžu svrbieť, mokvať, krvácať, ložisko býva pokryté žlto-hnedou chrastou.

Prečo vznikajú kútiky?

Infekcie kútikov úst spôsobujú kvasinky (Candida albicans), baktérie (Staphylococcus aureus, niektoré streptokoky) alebo najčastejšie ich kombinácia. Tieto mikroorganizmy sa bežne nachádzajú na našej koži alebo slizniciach (aj v ústach), kde nespôsobujú ťažkosti. Ochorenie prepukne až po ich premnožení, ku ktorému dochádza napríklad pri oslabenej imunite, alebo ak sa baktéria dostane do otvorenej rany (ktorá vznikne napríklad pri zubárskom ošetrení, pri nosení umelého chrupu). Vznik ochorenia podporujú aj sliny a enzýmy v nich obsiahnuté, ktorým sú kútiky úst vystavené viac ako iná časť pier (vlhké prostredie podporuje rast kvasiniek).

Ku vzniku infekcie kútikov môže prispievať aj nedostatok niektorých B vitamínov, konkrétne vitamínu B2 (riboflavín), B5 (kyselina pantoténová), B7 (biotín), B9 (kyselina listová) a B12. Určitú úlohu môže zohrávať aj nedostatok zinku a železa Preto sa kútiky vyskytujú častejšie u ľudí s anémiou alebo pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída…), kedy je znížená tvorba a vstrebávanie niektorých B-vitamínov. Infekcia kútikov na ústach sa môže objaviť aj pri užívaní antibiotík (najmé dlhodobé užívanie) alebo cukrovke.

Ako sa liečia kútiky?

Liečba infekcie kútikov spočíva v nanášaní protikvasinkových a antibakteriálnych mastí. Pred samotným nanesením mastičky je vhodné ranku najskôr vydezinfikovať – Betadine roztok , hypermangán, jódová tinktúra, bórová voda, gencianová violeť, borax-glycerin (mieša sa v lekárni), ktoré postihnuté miesto vysušia.

Z voľnopredajných mastí a krémov potláča infekciu kútikov úst napríklad Fungicidin Léčiva masť , Canesten krémCandibene krém , ktoré likvidujú hlavne kvasinku Candidu albicans, ktorú nájdeme vo väčšine prípadov infekcie. Ak sú ranky mokvajúce, pokryté zlato-žltou chrastou, pravdepodobne  sa pridružila aj infekcie bakériami, vtedy sa používajú antibakteriálne maste, ktoré sú však viazané na lekársky predpis (kyselina fusidová, neomycín, mupirocín). Z voľnopredajných prípravkov môže proti bakteríalnej infekcii pomôcť chlórhexidín (Corsodyl roztok/gel, Curasept).

Z prírodných prípravkov urýchli hojenie kútikov propolisová tinktúra, aloe alebo čajovníkový olej, ktoré tiež vykazujú protikvasinkové a antibakteriálne vlastnosti. Liečbu je vhodné doplniť užívaním B-vitamínov a zinku ( Zinkorot ), či už fornou stravy alebo doplnkov výživy.

Ako predchádzať kútikom?

Zdrojom infekcie býva ústna dutina, preto je starostlivosť o chrup prvá podmienka, ktorú treba dodržiavať aby sa kútiky neopakovali. Zuby treba umývať aspoň 2xdenne, najlepšie pastami bez obsahu látky SLS (sodium-lauryl-sulfát), treba čítať zloženie zubných pást. Pri výskyte infekcie kútikov používajte k výplachom úst ústne vody s obsahom chlorhexidínu (Curasept, Corsodyl roztok ). Zdravú bakteriálnu mikroflóru v ústnej dutine udržujú cmúĺacie probiotikaBioGaia ProDentis , Lactoflor). Pri častom výskyte infekcie kútikov alebo aj oparu (herpesu) na perách pomôžu ako prevencia ochranné krémy a balzámy na pery s obsahom zinku (klasická zinková masť, Lips masť na kútiky), ktoré do určitej miery zabránia vstupu infekcie. Ak žiadne spomínané opatrenia nezaberajú, potrebná je návšteva lekára.

Súvisiace články:

Čo robiť pri opakujúcich aftách?

Betaglukán v liečbe herpesu

Prečo vznikajú afty?

“Oil Pulling” terapia

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana