Ochorenia očí

Unavené a suché oči

Pocit suchých a unavených očí je častý dôvod návštevy lekárne. Nezriedka sa s ním stretávame už aj u mladých ľudí. “Syndróm suchého oka” úzko súvisí so životným štýlom a z veľkej časti je dôsledok modernej doby. Naše oči sú vystavené negatívnym vplyvom prostredia – klimatizácia, výfukové splodiny, znečistené životné prostredie, dlhodobej práci s počitačom, noseniu šošoviek, dlhému šoférovaniu, ktoré kladú na naše oči zvýšené nároky. Syndróm suchého oka sa však môže objaviť aj u žien po prechode, pri niektorých ochoreniach (štítna žlaza, reuma..) či pri užívaní liekov, ktoré môžu znižovať produkciu sĺz alebo ovplyvňovať kvalitu slzného filmu (antidepresíva, lieky na arytmiu). 

Ako sa prejavuje syndróm suchého oka?

Ľudia so syndrómom suchého oka sa sťažujú na pálenie, pocit piesku alebo cudieho telesa v oku, únavu, suchosť očí a paradoxne môže byť prítomné aj nadmerné slzenie (najmä vo veternom alebo suchom prostredí), ktoré vytvára pocit zdanlivého dostatku sĺz (takýto slzný film je však nekvalitný). Oči môžu byť aj mierne začervenané, citlivejšie napr. na klimatizáciu a cigaretový dym. Ak ťažkosti pretrvávajú alebo sa zhoršujú, je potrebné navštíviť lekára na stanovenie presnej diagnózy a vylúčenie závažnejších ochorení.

Liečba suchých a unavených očí

Suché oči sa liečia očnými kvapkami, očnými gélmi a masťami, ktorých základom je gelotvorná viskózna látka, ktorá na rohovke vytvára ochranný film a zabraňuje tak vysychaniu. Nazývame ich aj „umelé slzy“, ich úlohou je zvlhčiť povrch oka. Očné gély pôsobia dlhšie ako očné kvapky, používajú sa pri výraznejších ťažkostiach. Očné maste spôsobujú krátko po aplikácií rozmazané videnie, doporučujú sa najmä na noc.

Prípravky s nižšou viskozitou – redšie (Hypromeloza, Arufil, Artelac, Lacrysin, Sensivit…) sú určené na menej závažné prípady suchých očí, majú kratšiu dobu pôsobenia.

Vysoko viskózne prípravky (Systane, Oftagel, Hylo-Comod, Hyal-drop, Hylo-gel, Optive, Corneregel, OCUhyl C, Cationorm, Refresh…) majú dlhšiu dobu pôsobenia ale obvykle aj dlhšiu dobu rozmazaného videnia po aplikácii, niektoré z nich je možné používať aj pri súčasnom noseni kontaktných šošoviek.

Ak musíte používať kvapky viackrát počas dňa (viac ako 4x), pri nosení kontaktných šošoviek alebo po niektorých chirurgických zákrokoch (laserova operácia očí) si vyberajte kvapky, ktoré neobsahujú konzervačné látky (OCUhyl C, Refresh, Hyal-drop, Cationorm, Hylo-Comod, Hylo-care..). Vo všeobecnosti majú aj mnohé kvapky do očí na svedomí syndróm suchého oka. Príčinou je časté a dlhodobé používanie kvapiek s obsahom pomocných látok. Najnebezpečnejší je benzalkónium chlorid, ktorý narúša slzný film a môže spôsobovať podráždenie očí (pálenie, začervenanie…). Výskyt tejto konzervačnej látky v kvapkách, či už voľnopredajných alebo viazaných na lekársky predpis, nie je vôbec zriedkavý.

Použiteľnosť (doba po prvom otvorení) bežných kvapiek do očí je zvyčajne 28 dní, tieto kvapky bývajú cenovo dostupné (Visine, Hypromeloza, Arufil, Artelac, Lacrysin, Sensivit…). Novšie kvapky majú okrem výhody, že sú bez konzervantov aj možnosť používať ich 3-6 mesiacov po prvom otvorení, nevýhodou je ich vyššia cena (5-12 eur).

 

                                                         …čítať viac o Ochoreniach očí

Súvisiace články:

Viete ako aplikovať očné kvapky?

Pomáhajú doplnky výživy na oči?

Dobré tipy pri ochoreniach očí

Zapálené a červené oči

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana