Seboroická dermatitída

Zinok a biotín v liečbe SD

BIOTÍN

Biotín (vitamín B7, vitamín H) je vitamín, ktorý sa užíva pre zdravie vlasov a vlasovej pokožky. Jeho nedostatok, ktorý však býva veľmi zriedkavý lebo ho jednak príjmame v strave a jednak ho syntetizujú aj naše „priateľské“ baktérie v črevách, môže viesť k vypadávaniu vlasov, vyrážkam, nerovnomernému rozvrstveniu tvárového tuku aj k neurologickým poruchám. Predpokladá sa, že jeho zvýšná konzumácia, aj keď netrpíte jeho nedostatkom, má pozitívny vplyv na stav pokožky, vlasov, pozítivne ovplyvňuje nervovú sústavu. Biotín, hoci patrí medzi vitamíny skupiny B, nebýva súčasťou bežného B-komplexu, ktorý sa dá kupiť v lekárni. V čistej forme ho môžte nájsť vo výživovom doplnku firmy Jamieson.

Poznámka: Prejavy výrazného nedostatku biotínu sa pri bežnej strave vyskytujú u človeka vzácne pri závažných poruchách čreva napr. pri syndróme krátkeho čreva. Zaujímavosťou je, že bola potvrdená súvislosť medzi nedostatkom biotínu a nadmernou konzumáciou surových vajec (bielkov). Ide o tzv.“ syndróm vaječného bielka“, kedy látka avidin obsiahnutá v surovom bielku na seba viaže biotín a vytvorí tak neúčinnú látku, ktorú telo nevie využiť. Takýto stav nastáva pri väčšej konzumácii surových vajec, dokonca sa používa ako laboratórny postup, pri ktorom sa umelo navodzuje avitaminóza biotínu.

ZINOK

Zinok patrí k stopovým prvkom, ktorý sa okrem aktivácie imunitného systému používa pri stavoch, ktoré sa prejavujú rôznymi dermatologickými zmenami ako akné, vypadávanie vlasov, nadmerná produkcia kožného mazu či seboroická dermatitída. Takže pokiaľ trpíte seboreou určite zvýšte jeho príjem v strave (tekvicové semienka, strukoviny, orechy) alebo vo forme výživového doplnku z lekárne. Uprednostinte radšej samotný zinok pred multivitamínovými prrípravkami, ktoré ho nemusia obsahovať dostatok, možu obsahovať zložky, ktoré znižujú jeho vstrebávanie a navyše je v nich zinok častokrát viazaný v menej vstrebateľnej (lacnejšej) soli.

Novinky v liečbe seboroickej dermatitídy

Momentálne prebiehajú štúdie, kde sa v liečbe seboroickej dermatitídy používajú krémy (maste) s obsahom tzv. imunomodulátora (tarkolimus, pimekrolimus), ktoré sú dnes používané v terapii atopickej dermatitídy (ekzém). Ide o pomerne finančne nákladnú liečbu, ktorá by sa mala aplikovať skôr u ťažkej SD na tvári. Ich použitie v tejto indikácii vyžaduje ešte ďaľšie štúdie a výskumy. 

Súvisiace články:

Seboroická dermatitída u dospelých

Čo je mliečna chrasta?

Liečba mliečnej chrasty u detí

Kedy zinok pomáha a kedy škodí?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku

Autor: Zuzana