Ekzém

Kúpanie a sprchovanie pri ekzéme

Emolienciá sa nepoužívajú len vo forme krémov a mastí ale aj ako prísada do kúpeľa či olejový sprchový gél. Niektoré z týchto prípravkov obsahujú aj dezinfekčné a protisvrbivé prísady, ktoré podporujú liečbu ekzému. Počas akútnych zápalových prejavov dermatitídy sa ako prevencia infekcie (infikovanie škrabancov) používa antiseptický kúpeľ, najčastejšie bledoružový roztok hypermangánu (manganistan draselný), ktorý sa dá kupiť v lekárni. Po ústupe akútnych príznakov sa používajú špeciálne prísady do kúpeľa a sprchové oleje. Vhodné sú aj v prípadoch keď samotné emolineciá vo forme krémov, mastí a mliek nepostačujú na zmiernenie suchosti pokožky, kedy sa kombinujú kúpele s ďaľšími emolienciami. Kúpeľ hydratuje rohovú vrstvu kože a zvyšuje účinok ďaľšieho ošetrovania. Výhodou je, že olejové kúpele majú aj očisťovaciu schopnosť , takže sa pri ich aplikácii už nepoužíva mydlo, či sprchový gél. Všeky sa dajú kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu, niektoré Vám môže predpísať lekár (pediater, dermatológ) kedy je prípravok čiastočne uhrádzaný zdravotnou poisťovňou.

  1. – kúpele či sprchovanie nesmú byť príliš horúce  (optimálne do 38°C) – horúca voda a teplo podporujú zápalovú rekciu
  2. – doba kúpania a sprchovania by nemala prekročiť 15 minút
  3. – prípravky nepoužívať súčasne s mydlom
  4. – kúpele sa dajú používať každodenne, ak je koža dostatočne premastená môžeme znížiť frekvenciu  na 2-3 x týždenne

 

Kúpeľové prísady s obsahom sójového oleja

BALNEUM HERMAL, BALNEUM HERMAL Plus

Sójový olej sa získava lisovaním semien sóje. Medzi jeho dôležité obsahové látky patria nenasýtené mastné kyseliny (olejové, linolénové, linolové). Olejové prísady vytvárajú na pokožke olejový film, ktorý má za úlohu kožu chrániť, napomáhať pri obnove prirodzeného tukového plášťa a zamedziť zvýšenému odparovaniu vody z kože. Olejová prísada Balneum Hermal Plus obsahuje okrem sójového oleja aj lauromakrogol, ktorý prispieva k dosiahnutiu antipruretického účinku – protisvrbivý účinok. Príprávky sú vhodné pre dojčatá, deti i dospelé osoby.

 

Kúpeľové prísady s obsahom tekutého parafínu

OILATUM EMOLLIENT  (tekutý parafín), BALNEUM HERMAL F (tekutý parafín+arašidový olej), LINOLA-FETT OLBAD (tekutý parafín+mastné kyseliny), BALMANDOL olej (tekutý parafín+mandľový olej)

  1. – Tekutý parafín je bezfarebná olejovitá kvapalina nerozpustná vo vode. Nepreniká do hlbších vrstiev kože, pôsobí len na povrchu, kde vytvára jemný film, ktorý zadržiava vodu a zabraňuje ďalšiemu vysychaniu pokožky. Oilatum gél sa aplikuje ako sprchový šampón.

 

                                                                              …čitať viac o Ekzéme 

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana