Akné

Laktoferín v liečbe akné

Akné a laktoferín

Laktoferín je prírodný glykoproteín, ktorý sa nachádza v materskom mlieku, bielych krvinkách a v telesných tekutinách. Za hlavnú funkciu laktoferínu sa považovalo udržanie hladiny železa v organizme, avšak intenzívny výskyt laktoferínu v telesných tekutinách podľa najnovších poznatkov ukázal, že jeho hlavné uplatnenie je práve v imunitnom systéme. V súvislosti s aknóznym ochorením sa laktoferín využíva ako podpora obranyschopnosti organizmu proti kolonizácii pleti baktériami, ktoré sa podeľajú na vzniku akné. Účinok podporuje aj jeho antioxidačné pôsobenie. Definitívne potvrdenie tejto skutočnosti si vyžaduje ďaľšie štúdie.

Liečba laktoferínom by mala trvať minimálne 2 mesiace, pričom na začiatku liečby zvykne dochádzať k dočasnému zhoršeniu akné.

Zdroje:

  1. 1. Mueller E.A., Trapp S., Frentzel A. et al, Efficacy and tolerability of oral lactoferin supplementation in mild to moderate acne vulgaris an exploratory study, Curr Med Res Opin, 27(4): 793-7, 2011.
  2. 2. Conneely OM, Antiinflammatory activities of  lactoferin, J.Am.Coll.Nutr. 20(5), 2001.

 

Akné a Aloe vera

Princíp pozitívneho vplyvu aloe na akné vychádza z teórie, že k príčinám akné patrí aj porucha vylučovania splodín metabolizmu (preťaženie orgánov zodpovedných za odbúravanie produktov látkovej výmeny a toxínov z tela), t.z. ak nefunguje všetko tak ako má, prejaví sa to na koži, následkom čoho je tvorba akné. To, čo sa deje na koži je zrkadlom vnútorného prostredia organizmu. Aloe bojuje proti akné detoxikáciou organizmu, okrem toho  má aj antibakteriálny, antioxidačný, imunostimulačný, protizápalový ale aj mierne laxatívny (preháňadlo) účinok. Liečba by mala byť dlhodobá. V lekárni sa dá zakpúpiť aj aloe vo forme gélu na vonkajšie použitie, čiže lokálne ošetrovanie akné.

Poznámka: Vnútorné užívanie aloe môže mierne sfarbiť moč do červena. Ak pestujete Aloe doma, použivajte ju len na vonkajšie ošetrovanie pokožky, na vnútorné užitie používajte prípravky na to určené.

 

Akné a probiotiká

Príčinou vzniku akné je neraz aj črevná dismikróbia, t.z. pri narušenej črevnej rovnováhe sa toxíny a nevylúčené zvyšky potravy zadržiavajú v črevách a produkujú do krvi toxíny, ktoré sa môžu prejaviť ako akné. Mnoho štúdiíí ukázalo súvis medzi kožnými problémami a zdravými črevami. Preukázalo sa, že až 50% aknóznych ochorení je spôsobených práve porušenou črevnou mikrobiálnou rovnováhou. Keďže užívanie probiotík dokáže výrazne upraviť črevné prostredie človeka, náchádzajú uplatnenie aj v liečbe akné. Samozrejme, potrebné je dlhodobé užívanie.

Zdroje:

  1. 1.Whitney P Bowe, Alan C Logan: Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis – back to the future? Bowe and LoganGutPathogens, 2011,3:1.
  2. 2.Kang BS, Seo JG, Lee GS, Kim JH, Kim SY, Han YW,et al:Antimicrobial activity of enterocins from Enterococcus faecalis SL-5 against Propionibacterium acnes, the causative agent in acne vulgaris, and its therapeutic effect. J Microbiol2009,47:101-9.
  3. 3.Marchetti F, Capizzi R, Tulli A:Efficacy of regulators of the intestinalbacterial flora in the therapy of acne vulgaris.Clin Ter1987,122:339-43

 

Akné a vitamíny

Liečbu akné môžme podoriť aj užívaním vitamínov, minerálov a prírodných účinných látok, ktoré podporujú zdravý stav pokožky a hojenie kože. Dostupné sú ako samostatné doplnky výživy alebo aj  ako viaczložkové preparáty. Medzi najdôležitejšie patria:

Zinok

Zinok plní v organizme mnoho dôležitých funkcií ako súčasť enzýmov, podieľa sa na aktivácii imunitného systému, má priamy vzťah k mnohým hormónom (inzulín, glukagon…). Pri nedostatku zinku, môže dochádzať ku kožným zmenám ako je akné, seborea, vypadávanie vlasov či zle hojace sa rany.

Poznámka: U zinku dodržujte odporúčené dávkovanie, pretože príliš vysoké dávky imunitu naopak oslabujú. Pri zvýšených dávkach uprednosťňujeme užívať zinok, ktorý je viazaný v organickej soli – glukonát alebo pikolinát zinku, nakoľko síran zinočnatý dráždi žalúdok.

Vitamín A a Betakaroten

Betakaroten je provitamín vitamínu A, t.z. že organizmus si dokáže podľa potreby vyrábať vitamín A z betakaroténu. Podporujú imunitu, integritu slizníc a hojenie kože. Betakarotén má aj veľmi dobré antioxidačné vlastnosti, využíva sa preto aj ako ochrana kože pri opaľovaní.

Čo sa týka dávkovania týchto vitamínov, treba dať pozor na vitamín A, u ktorého pri nedodržaní odporúčaného dávkovania môže dôjsť k predávkovaniu (vitamín rozpustný v tukoch). U betakarotenu (vitamín rozpustný vo vode) je riziko predávkovania oveľa menšie než u vitamínu A.

Z ďaľších vitamínov a doplnkov sa odporúča vitamín E, vitamín C, vitamín B5, pyridoxín (B6), výťažok z bieleho hrozna či extrakt z tekvicových semien.

 

                                                                   …čítať viac o Akné

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana