Akné

Ako zvládnuť škaredú vyrážku do 20 minút?

Akné v určitom období života potrápi takmer každého z nás, väčšinou je spôsobené rôznymi hormonálnymi výkyvmi, ktorých zvádnutie si často vyžaduje komplexnú liečbu. Základy liečby ako dôsledné odstraňovanie mejkapu pravidelná hygiena, vyhýbanie sa sladkostiam a mastným, vyprážaným jedlám už asi pozná každý, kto sa s akné už niekedy stretol. Máme ale pre vás pár menej známych, jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu akné ľahšie zvládnuť.

Pri kupovaní kozmetiky – krémov, pleťových mliek, mydiel, mejkapov, či opaľovacích prípravkov dbajte na to, aby boli určené pre aknóznu a problematickú pleť, pretože bežná kozmetika často obsahuje komedogénne látky (lanolín, parafínový olej, mastné kyseliny, vazelína, niektoré rastlinné oleje), ktoré môžu aknózne ochorenie zhoršovať. Vhodné je používanie ľahkých hydratačných krémov, aby na pokožke nevznikali šupinky (aknózna pleť je často dehydratovaná, pretože mnohé čistiace prípravky na akné pokožku úplne odmastia, čo vedie k tvorbe šupiniek).

Na čistenie zapáleného akné je výborné sírové mydlo ( Dr. Müller Sulfaderm Sírové mydlo )prípadne pleťová voda s obsahom síry (napr. značka Calendula). Výborne čistí a zmierňuje začervenanie.

Z domácich receptov môžete proti akné vyskúšať levanduľovo-arnikový ocot. Zmiešate 20g levanduľových kvetov, 10g kvetov arniky a vložíte ich do flaše s litrom jablčného octu. Zmes sa nechá stáť (najlepšie na slnku) a dvakrát denne sa pretrepe. Po dvoch týždňoch sa zmes scedí. Použitie: Postihnuté miesta sa natierajú roztokom 2x denne alebo pridáme trochu levanduľo-arnikového octu do vody na umývanie tváre.

Niektoré štúdie preukázali, že strava s vysokým množstvom jódu (sushi, riasy, morské ryby, kravské mlieko a výrobky z neho) môže pri nadmernej konzumácii vyvolať kožné zmeny podobné akné.

Užívajte výživové doplnky s obsahom zinku (30 – 50mg denne).

Ak máte problém s akné na lícach a bokoch tváre, nezabudnite si pravidelne dezinfikovať mobilný telefón (je častým zdrojom infekcie) a častejšie prať obliečky na vankúš, ktoré absorbujú kožný maz a vytvárajú ideálne prostredie pre množenie baktérií.

Ak sa u Vás objaví akné, nemusí ísť len o problém kožný ale môže sa jednať o tzv. potravinovú intoleranciu, ktorá sa často prejavuje kožnýmí zmenami napr. neznášanlivosť lepku (Celiakia), laktózy, purínových látkok uvoľnujúcich sa pri trávení mäsa, aromatické ovocie a iné. Viac o príčinách akné v článku Prečo vzniká akné?

Možnosti ako ošetriť jazvy po akné nájdete v článku Jazvy.

Ako zamaskovať škaredú vyrážku?

Ak sa chystáte na dôležitú udalosť a ráno sa zobudíte s červenou vyrážkou, máte dve možnosti. Jedna je si ju poriadne povytláčať, čím sa stane ešte nápadnejšou, skúsite ju pretrieť mejkapom, ale nakoniec si ju aj tak prelepíte leukoplastom telovej farby:-) Alebo druhá možnosť je nevytláčať ju, zmiešať jeden rozdrvený ACYLPIRÍN (prípadne ASPIRIN, je to to isté) s trochou medu (musí byť pravý, nie čínska náhrada zo supermarketu, keď taký nemáte, použite radšej vodu) a vzniknutou hmotou si potrieť vyrážku a nechať pôsobiť aspoň 10-15 minút. Med pôsobí antibakteriálne a Acylpyrín stiahne zápal, tak sa stiahne opuch a začervenanie. Na zlepšenie výsledného efektu si môžete postihnuté miesto potrieť očnými ( VISINE CLASSIC) alebo nearomatizovanými nosnými kvapkami ( NASIVIN, OTRIVIN), obsahujú látky, ktoré sťahujú cievky, potlačíte tak začervenanie vyrážky. Nakoniec nanesiete korektor a mejkap. Vyrážka nezmizne úplne, ale je podstatne menej viditeľná.

Iné možnosti liečby akné

Laserová terapia

Terapia laserom sa využíva u komedónového akné aj papulopustulózneho akné, kde sa využíva jeho protizápalový účinok ako aj preventívne pôsobenie na vznik jaziev.

Fototerapia – terapia svetlom

V poslednej dobe sa od fototerapie akné ustupuje, najmä kvôli komedogénnym účinkom UVB žiarenia. Modré spektrum potláča množenie baktérií, avšak nepôsobí na komedóny. Viac sa uprednostňuje červené svetlo, ktoré hlbšie preniká do kože a pôsobí protizápalovo. Infračervené svetlo je vhodný doplnok v hojení zapálených lezií akné.

Kryoterapia – terapia chladom

Kryoterapia sa využíva u zapálenej formy akné – papulopustuly, noduly a cysty. Povrchovou aplikáciou teplôt nižších ako -100°C dochádza k šetrnej likvidácii patologického tkaniva a následnej regenerácii a nahradeniu novým tkanivom.

Súvisiace články:

Liečba akné

Prečo vzniká akné?

Laktoferín v liečbe akné

Kedy zinok škodí a kedy pomáha?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana