O tom, aká dôležitá je zdravá črevná flóra matky pred pôrodom už sme písali, rovnako aj o skutočnosti, že deti matiek, ktoré mali počas tehotenstva a dojčenia pravidelný príjem probiotických kultúr majú nižšie riziko rozvoja alergických ochorení a astmy. Viac v článku Omega-3 kyseliny proti alergii?
Zmiernenie tráviacich ťažkostí
Počas prvého trimestra (často aj neskôr) sa u tehotných žien vyskytujú problémy s trávením a s tým spojený zápach z úst, nechutenstvo a v dôsledku spomalenej motility (hybnosti tráviaceho traktu) často zhoršené vstrebávanie živín. Užívaním probiotík sa dajú čiastočne korigovať tráviace ťažkosti a navyše zlepšenie črevnej flóry má preukázateľný vplyv na vstrebávanie živín z jedla.
Prevencia obezity matky a dieťaťa
Fínska štúdia z r. 2009 na 256 tehotných ženách však preukázala ďalší prevratný objav v súvislosti s užívaním probiotík. Ženy, ktoré počas tehotenstva užívali probiotiká mali v priemere o 15% nižšiu hmotnosť po ukončení dojčenia ako tie, ktoré probiotiká neužívali. Obezita matky je úzko spojená s obezitou dieťaťa, rovnako ak je dieťa obézne počas útleho detstva, má podstatne vyššie riziko vzniku obezity aj v dospelosti, na prevenciu vzniku nadváhy preto nikdy nie je príliš skoro.
Prevencia a liečba kvasinkových a bakteriálnych infekcií
Častou komplikáciou v tehotenstve v dôsledku výkyvu hormonálnych hladín sú bakteriálne a kvasinkové vaginálne infekcie. Tieto infekcie sa ťažšie liečia, pretože mnohé antibiotiká a antimykotiká, ktoré sa bežne používajú na liečbu spomínaných ochorení, sa v tehotenstve užívať nemôžu. Práve neliečené infekcie však vedú často k predčasnému pôrodu. Ako účinná a bezpečná prevencia sa ukázalo užívanie probiotík v tehotenstve. Okrem toho, že probiotiká chránia pred vaginálnymi infekciami a zápalmi (udržujú v pošve kyslé pH, ktoré je nežiadúce pre baktérie), taktiež budujú zdravú črevnú flóru matky, čo je veľmi dôležitý faktor tvorby črevnej flóry dieťaťa (viď. Osídlenie tráviaceho traktu od narodenia).
Vhodné sú kmene Lactobacillus rhamnosus a Bifidobacterium lactis Bb-12.
Zápal prsníkov u kojacich matiek
Mastitída je infekčný zápal v okolí bradavky dojčiacej ženy spôsobený najčastejšie prienikom baktérie cez vývod žľazy alebo malými trhlinkami na bradavkách, ktoré vznikajú pri dojčení, najmä v prvých týždňoch dojčenia. Nie je to nezvyčajný jav, obvykle nie je nutné prerušovať dojčenie, je však pre ženu nepríjemný a bolestivý. Pri závažnejších formách sa podávajú na liečbu antibiotiká, pri niektorých druhoch môže lekár odporučiť prerušenie dojčenia, kvôli riziku prechodu antibiotika do mlieka.
Prekvapujúce výsledky v prevencii a liečbe mastitídy mali probiotiká, ktoré sa normálne nachádzajú v materskom mlieku (Lactobacillus fermentum, Lactobacillus salivarius). Výsledok liečby probiotikami bol dokonca lepší ako pri použití antibiotík s tým, že dojčenie nemuselo byť prerušené, nevyskytli sa nežiadúce účinky antibiotickej liečby ako vaginálna kandidóza alebo hnačka, nehovoriac o benefitoch obohateného materského mlieka pre dieťa.
Súvisiace články:
Vitamíny a výživa v tehotenstve
Probiotiká – ktoré, kedy, ako?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana