Nevoľnosť v tehotenstve

Nevoľnosť a zvracanie

Nevoľnosť v tehotenstve sa vyskytuje približne u 90% žien, najmä v prvom trimestri, zvyčajne prvých 6 až 8 týždňov. Príčinou tohto stavu sú hormonálne výkyvy, poruchy motility (hybnosti) zažívacieho traktu, stravovacie návyky a psychosociálne faktory. Závažnosť symptómov určuje aj prístup k terapii nevoľnosti a zvracania. Ťažšie stavy, dlhotrvajúce a vyčerpávajúce vracanie patrí do rúk lekára, ktorý Vám môže odporučiť lieky proti zvracaniu a nevoľnosti-antiemetika, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis. Samozrejme, aj tu je nevyhnutné dôkladne zvážiť pomer medzi rizikom užítia lieku pre plod a priaznivým účinkom na budúcu mamičku. Miernejšie príznaky môžte ovplyvniť jednak zmenami v stravovaní, jednak si môžte pomôcť vyživovými doplnkami dostupnými v lekárni bez lekárskeho predpisu – prípravky na rastlinnej báze, homeopatia, prípadne doplnenie niektorých vitamínov.

Poznámka: Dobrá správa pre budúce mamičky je, že viacero štúdii potvrdilo, že nevoľnosť u matky je znak zdravého tehotenstva, pretože zvýšená hladina hormónov (ktorú vedci dávajú do súvisu s nevoľnosťou) ochraňuje plod a placentu, čím sa znižuje riziko potratu a srdcových problémov bábätka.

Zmeny v stravovaní

Prvá vec, na ktorú si treba dať pozor, je vyhnúť sa faktorom, ktoré môžu nevoľnosť vyvolať. Základ je jesť často a malé dávky. Počas tehotenstva vzrastá hladina inzulínu v krvi, čo môže spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi – hypoglykémiu, objavuje sa ak ste veľa hodín bez jedla, napr. v noci…preto sú nevoľnosti najmä ráno. Medzi hlavnými jedlami jedzte ešte ľahké jedlá, aby ste jedli každé 2-3 hodiny. Kľudne si pri nevyhnutnom nočnom vstávaní na záchod dajte zopár sušienok.

Výživové doplnky dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu

COCCULINE

  1. – Cocculine je homeopatický liek, ktorý sa použiva pri nevoľnosti
  2. – je bezpečný pre tehotné ženy aj dojčiace matky, nevyvoláva ospalosť
  3. – užívať môžte 2 tablety aj každú hodinu, rozpustením v ústach alebo aj v malom množstve vody

Vitamíny proti nevoľnosti

Pyridoxín – vitamín B6

  1. – alternatívny liečebný prostriedok u pacientiek s ťažšou nevoľnosťou a zvracaním
  2. – vitamín B6 pri odporúčanom dávkovaní nemá nežiadúce účinky na plod, pozor však pri užívaní veľmi vysokých dávok može u novorodenca vzniknúť syndróm pyridoxínovej závislosti – o jeho užívani sa poraďte s lekárom
  3. – pri správne vyváženej strave a iba miernom občasnom zvracaní nie je potrebné doplňovať B6
  4. – z potravín je zdroj pyridoxínu celozrnné pečivo a obilniny, pečienka, vajcia, banány, orechy, avokádo, makrela, kvasnice…

Tiamín – vitamín B1

  1. – tiamín je dôležitý  pre činnosť niektorých enzýmov, uplatňuje sa pri štiepení a zužitkovaní cukrov a škrobov, ktoré dodávajú telu energiu, normalizuje činnosť nervového systému, svalov a srdca
  2. – správna vyvážená strava poskytuje primerané množstvo thiamínu, avšak u ľudí s vysokou spotrebou energie, napr. v tehotenstve a pri dojčení, pri nadmernej fyzickej námahe alebo pri dlhodobom strese, jeho potreba narastá z dennej odporúčanej dávky 1,1 mg na 1,4 mg
  3. – z potravín sú zdrojom tiamínu mliečne výrobky, kvasnice, cereálie potraviny, mäso, orechy, med

Rehydratácia pri zvracaní

Pri hnačkách, vracaní či horúčkovitých stavoch stráca telo množstvo vody a solí, ktoré samotný organizmus nemusí byť schopný nahradiť ani z vlastných zásobných zdrojov. Dôležitá je preto rehydratácia – pitný režim, ktorý zabráni dehydratácii (malátnosť, únava, smäd, nesústredenosť…v horších prípadoch hospitalizácia). Podanie samotnej vody nemusí stačiť, ideálne je, keď je podaná s vhodnou koncentráciou solí (elektrolyty) aby vstrebaná voda v tele zostala zadržaná. Pri hnačkovitých stavoch a vracaniach sa odporúčajú perorálne glukózo-elektrolytové roztoky, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach.

Dobrý tip

Počas tehotenstva dokáže efektívne pôsobiť na rannú nevoľnosť zázvor (ďumbier), či už vo forme čaju, alebo ho môžete jesť surový, prípadne ho využiť pri varení.

Chutný závorový čaj pripravíte:   1–2 čajové lyžičky čerstvého postrúhaného zázvoru mierne povarte, po odstavení a miernom ochladení pridajte med a citrón.

 

                                            …číťať viac o Tráviacich ťažkostiach v tehotenstve

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana