Podpora dojčenia

Ako zvýšiť tvorbu mlieka?

Po pôrode sa vplyvom hormónov začina v mliečnych prsných žľazách tvoriť prvé mlieko – mledzivo (tzv. kolostrum), ktoré sa svojim zložením trochu odlišuje od zrelého materského mlieka. Kolostrum ma špeciálnu nutričnú aj zdravotnú hodnotu pre dojčatá kvôli vysokému obsahu bielkovín, vitamínov a obranných látok (protilátky)- predstavuje prvú imunizáciu dieťaťa. O niekoľko dní neskôr sa už začína tvoriť zrelé materské mlieko.

Najefektívnejší spôsob udržania a podpory laktácie je časté dojčenie – čím častejšie sa prsníky vyprázdnia, tým viac mlieka sa v nich bude tvoriť. Druhým dôležitým faktorom je odstránenie negatívnych emócii a stresu, ktoré môžu znižovať vylučovanie hormónu – prolaktínu, ktorý riadi tvorbu mlieka v období dojčenia. Podporný efekt na laktáciu majú aj niektoré bylinky či homeopatia.

Homeopatia

Homeopatické lieky sú bezpečné pre mamičku aj dieťa, nemusíte sa báť negatívnych nežiadúcich účinkov ani predávkovania. Na podporu laktácia sa používa:

Ricinnus communis 5 CH, ktorý je dostupný v lekárňach. Užíva sa 5 granúl ráno a 5 granúl večer, ktoré sa nechajú voľne rozplynúť pod jazykom. Dôležité je, aby ste si kúpili správne riedenie – 5 CH, pretože Ricinnus communis v zriedení 15 CH a 30 CH sa práve naopak používa na zastavenie laktácie.

Čaje a bylinky podporujúce tvorbu materského mlieka

 

LEROS Baby Čaj pre dojčiace matky

  1. – čaj je zmes liečivých rastlín, ktoré podporujú tvorbu materského mlieka – činnosť mliečnej žlazy (jastrabina, kmín, fenikel), priaznivo ovplyvňuje látkovú výmenu – podporujú trávenie, zamedzujú nafukovaniu (medovka, skorocel, kmín, fenikel) a odplavujú nežiaduce metabolity z organizmu mamičky (zlatobyľ)

APOTHEKE BIO dojčiace matky čaj

  1. – čaj je zmes jastrabiny, medovky, feniklu, rasce a anízu, ktorá podporuje tvorbu materského mlieka a preto je vhodným doplnkom výživy pre dojčiace mamičky

 

Z ďaľších byliniek sa na podporu dojčenia používa senovka grécka, benedikt lekársky, baza, kôpor či majorán. Niektoré byliny na podporu laktácie sú dostupné v lekárni aj vo forme silnejších a koncentrovanejších kapsúl na prehĺtanie. Ich výhodou je rýchly nástup účinku (24-48 hodín) a prírodný pôvod, nevýhodou zasa vyššia cena (35-40 eur) a ťažšia dostupnosť (väčšina lekární ich nedrži na sklade).

 

Život dojčiacim mamičkám uľahčuje aj široký výber odsávačiek materského mlieka. Odsaním mliečka je možné nakŕmiť dieťa aj v neprítomnosti matky. Väčšina odsávačiek odsáva mlieko z prsníka rovno do zásobnika, z ktorého po pridání cumlíka môžete dieťa rovno nakŕmiť alebo do pohárikov, ktoré je možno uskladniť v chladničke či mrazničke.

Odsávačky mlieka AVENT – elektronická alebo manuálna

Odsávačky mlieka MEDELA – elektronická alebo manuálna (páková) 

Súvisiace články:

Dojčatá a alergia

Probiotiká v tehotenstve a pri dojčení

Čo obsahuje dojčenská výživa?

Neznášanlivosť laktózy u dojčiat

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana