Chrápanie

Chrápanie – prejav vážneho ochorenia alebo len narušiteľ spánku?

Chrápanie sa zaraďuje medzi poruchy spánku, väčšinou je neškodné, pokiaľ nie je spojené so spánkovou poruchou dýchania. Vtedy chrápanie neruší len spánok ľudí okolo, ale zaťažuje aj osobu, ktorá chrápe, aj keď si to nemusí uvedomovať.

Prečo chrápeme?

Počas spánku je znížená aktivita a napätie všetkých svalov, uvoľnené (ochabnuté) sú aj svaly krku a úst, čo čiastočne blokuje prechod vzduchu dýchacími cestami. Treba preto vynaložiť väčšie úsilie, aby vzduch prešiel cez takéto zúžené dýchacie cesty. Ak mu ešte príde do cesty nejaká prekážka, ktorá dýchácie cesty ešte viac zužuje, mäkké podnebie a uvula v ústach vibrujú a práve toto chvenie spôsobuje zvuky pri chrápaní.

Za chrápanie môže byť zodpovedné aj anatomické usporiadanie našich dýchcích ciest, ktoré je dané geneticky napr. zväčšené podnebné mandle, dlhá uvula, zväčšená jazyková alebo nosná mandľa, deformácia nosovej prepážky a iné.

Prechodné chrápanie sa objavuje aj pri infekciách dýchacích ciest (nádcha, angína), alergiách, polypoch v nose. Častým dôvodom chrápania býva konzumácia alkoholu pred spaním, niektoré lieky na spanie, lieky uvoľňujúce svalstvo (Mydocalm, Dorsiflex-užívajú sa pri bolestiach chrbta) alebbo lieky na ukľudnenie, ktoré prehlbujú spomínanú relaxáciu (uvoľnenie) svalstva krku a úst.

Chrápanie je tiež hlavný prejav poruchy dýchania, ktorú nazývame spánkové apnoe. Osoba trpiaca spánkovým apnoe má počas spánku opakované periódy, kedy nedýcha po dobu aspoň 10 sekúnd. Dýchacie cesty sú zúžené a nedostáva sa do nich dostatok vzduchu, dochádza k poklesu okysličenej krvi a práve preto sú spánkové poruchy dýchania významný rizikový faktor mnohých ochoreni – vysoký krvný tlak, ateroskleróza, cukrovka a iné srdcovo-cievne ochorenia. Nevýhodou však je, že tento problém môže trvať aj roky bez toho aby sme si ho všimli (vysoký tlak či arytmia srdca sa môže prejavovať len počas noci, ráno človek funguje normálne). Osoba trpiaca spánkovým apnoe zvykne bývať kvôli nekvalitnému spánku unavená počas dňa, trpí rannými bolesťami hlavy, poruchami koncentrácie, zhoršenou pamäťou, u mužov sa môžu pridružiť problémy v sexuálnej oblasti. Chrápanie ako aj spánkové apnoe postihuje najmä obéznych ľudí, častejšie mužov ako ženy, pretože u mužov sa zvykne tuk ukladať okrem brucha aj do oblasti krku a tváre. 

Vedeli ste, že:

Chrápanie a obvod krku nad 43cm u mužov a nad 38cm u žien zvyšujú pravdepodobnosť vzniku spánkového apnoe o 30%. Riziko zvyšuje aj vysoký BMI index (nad 27).  

Bola potvrdená súvislosť gastroezofagealneho refluxu a spánkového apnoe. Reflux žalúdočnej kyseliny sa v spánku vyskytuje v snahe obnoviť dýchanie.

Ak chcete zastaviť chrápanie svojho partnera, namiesto hodenia papuče či hlasitého cmukania vyskúšajte zmeniť jeho polohu tela, napr. prevrátenie na bok. Najhoršia poloha pre chrápanie a spánkové poruchy dýchania je totiž na chrbte, kedy sú dýchacie cesty najviac zúžené.

Až u 40% detí trpiacich spánkovým apnoe sa zaznamenali poruchy správania, hyperaktivita a agresivita.

Súvisiace články:

Prečo nevieme zaspať?

Ako sa lieči nespavosť?

Ako znížiť krvný tlak bez liekov?

Melatonín – spánkový hormón

Prírodná liečba nespavosti

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana